Desítka krásných trvalek na plné slunce

Teď v zimě je nejlepší čas naplánovat si proměnu vaší zahrady tak, abyste hned zjara mohli začít s pracemi. Řešíte-li záhony celodenně umístěné na plném slunci, jistě vám přijde vhod náš tip na desítku krásných trvalek, kterým takové podmínky plně vyhovují a jsou běžně dostupné na našem trhu.

Desítka krásných trvalek na plné slunce
Desítka krásných trvalek na plné slunce (Zdroj: shutterstock.com)

Vybrali jsme pro vás takové trvalky, které se skvěle hodí do různých typů výsadeb. Bude se jim dobře dařit v dobře propustných půdách a poradí si i s mírným přísuškem. Stihnete-li je vysadit na jaře, potěší vás svými květy ještě tutéž sezonu.

Zatímco drobná plamenka šídlolistá odvede skvělou práci na skalkách nebo v kamenných korytech, denivky s jedlými květy můžete vysadit do klasického trvalkového rabata nebo na suchý okraj okrasného jezírka, mavuň, krásnoočko, rozchodníky, řebříček, třapatky spolu s dalšími druhy perfektně doplní prérijní trvalkový záhon.

Rozchodník nachový (Hylotelephium telephium)

Nenáročný druh dorůstající výšky okolo půl metru si poradí i s extrémními stanovišti. Skvěle se mu daří na plném slunci a není pro něj překážkou ani dlouhodobé sucho. S těmito podmínkami si poradí díky svému sukulentnímu charakteru. Právě díky svým nízkým nárokům byl prošlechtěn v různé kultivary s odlišnou barvou květů i listů. S řezanými květy se obchoduje na burze a jsou běžně používány ve floristické branži.

Možné použití: střešní zahrady, skalky, suché rabato, prérijní záhony.

rozchodn-k-nachov-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina)

Asijský druh řebříčku dorůstá výšky okolo jednoho metru, proto při jeho výsadbě počítejte s dostatkem prostoru. Jeho sytě žluté květy lákají hmyzí opylovače. Patří mezi silně aromatické rostliny, pokud je vám jeho typická silná mírně nahořklá vůně nepříjemná, vysazujte ho raději dále od zahradního posezení. Květy se hodí k řezu i k sušení.

Možné použití: trvalkové rabato, prérijní výsadby, venkovské zahrady.

Denivky (Hemerocallis sp.)

Silně prošlechtěný druh patří mezi nejoblíbenější trvalky na českém trhu vůbec. Dnes jejich obliba stoupá také díky jedlým květům, které se používají do zeleninových salátů a na přízdobu různých pokrmů. Druh denivek je silně prošlechtěn, kultivary se liší nejen výslednou výškou a barvou květů, ale také jejich stavbou. Barevná škála květů se pohybuje od bílé, přes žlutou, oranžovou, až po temně fialovou, karmínovou a cihlovou. Každý květ kvete pouze jeden den, přesto denivky kvetou klidně i déle jak jeden měsíc. Na jedné lodyze vytváří hned několik poupat, která nakvétají postupně, takže se z jejich krásy můžete radovat mnohem déle.

Možné použití: trvalkové záhony, rabata, záhony s jedlými rostlinami, venkovské předzahrádky, přírodní trvalkové partie.

denivky.JPG

Zdroj: archiv redakce

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

Tento severoamerický druh se v českých zahradách usídlil díky sytě žlutým květům, které kvetou od května až do září. Menší nevýhodou této rostliny je její krátkověkost. Ve výsadbě vydrží pouze několik let, což ji řadí do skupiny krátkověkých trvalek s dobrou schopností přesevu na stanovišti. Tato až šedesát centimetrů vysoká trvalka na své květy láká různé hmyzí opylovače.

Možné použití: přírodní zahrady užitečné pro hmyzí opylovače, smíšené trvalkové výsadby, prérijní záhony, trvalková rabata.

Mavuň červená (Centranthus ruber)

Trvalka plného léta kvete od června do srpna sytě červenými květy, které lákají motýly a čmeláky. Ke zdárnému růstu potřebuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou a dobře si poradí i s letním přísuškem. Na trhu se běžně setkáte s červenokvětým kultivarem Coccineus, ale seženete i kultivar Albus s květy sněhově bílými. Při výsadbě této trvalce dopřejte více místa, v době květu se může poměrně široce rozklesávat.

Možné použití: prérijní trvalkové výsadby, trvalková rabata.

mavu-erven-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Plamenka šídlolistá (Phlox subulata)

Tento druh plamenky je oblíbený především u skalničkářů díky svému polštářovitému charakteru růstu. Perfektně si poradí s výsadbou na skalce a odolá i poměrně extrémním teplotám a suchu při výsadbě na přírodní skálu. Rozkvétá od dubna do května a díky silnému prošlechtění jsou pro ni typické kultivary s květy v bílých, růžových, fialových a karmínových barvách.

Možné použití: střešní zahrady, skalky, suťoviště, stěny i koruna suché zídky, kamenná koryta, nádoby, kvetoucí náhrada trávníku.

Svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri)

Svíčkovec je poměrně mohutný a rozkladitý druh náročný na prostor. Bíle kvetoucí kultivary bývají v našich podmínkách poměrně obstojně mrazuvzdorné, kultivary s květy růžovými spíše řadíme mezi krátkověké trvalky nebo dokonce mezi letničky. Skvěle se hodí do zahradních partií s kamenem.

Možné použití: prérijní záhony, slunné rabato, solitéra v suťovišti nebo na velké skalce.

sv-kovec-lindheimer-v.JPG

Zdroj: archiv redakce

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Severoamerická třapatka je silně prošlechtěna a patří mezi univerzální trvalky. Seženete kultivary s rozdílnou výškou i barvou květů a jejich středů. Tato trvalka si poradí se stanovištěm na plném slunci, kde nevyžaduje ani pravidelnou zálivku. Mladé rostliny ohrožují slimáci. Její semeníky ve výsadbě nechte až do jara, v zimě jsou poměrně dost dekorativní.

Možné použití: trvalkové rabato, prérijní záhony.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Další oblíbený prérijní druh, který je díky svým malým nárokům často vysazován do městských výsadeb s nízkou intenzitou údržby. Její obliba stále stoupá i díky léčivým látkám, které obsahuje. Poptávka po této trvalce zapříčinila její intenzivní šlechtění. Na trhu tak objevíte kultivary v neskutečně bohaté barevné škále i takové, které se liší velikostí a tvarem květů.

Možné použití: lékárenské záhony, trvalkové rabato, prérijní záhony, celoročně atraktivní výsadby, trvalkové výsadby s atraktivními semeníky.

Zavinutka podvojná (Monarda didyma)

Ještě před několika lety tuto trvalku skoro nikdo v našich podmínkách neznal. Dnes ovšem patří mezi oblíbené aromatické léčivky s dekorativními květy, které lákají motýly a čmeláky. Stejně tak se dobře hodí pro řez. Pokud se vám zalíbila natolik, že plánujete její výsadbu na svou zahradu, mějte na paměti, že se velice rychle rozrůstá a může vytlačovat svoje trvalkové sousedy. Proto jí dopřejte dostatek prostoru. Stísněný a výrazně omezený prostor nesnáší, jakmile narazí na překážku, přestává růst.

Možné použití: lékárenské záhony, bylinkoviště, prérijní záhony, rabata s aromatickými druhy, přírodě blízké partie.

zavinutka-podvojn-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.03.2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Podzimní astry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Krása podzimních Aster je jedním z nejhezčích zahrádkářských úspěchů podzimu.

Trvalkový záhon na konci léta

Trvalkový záhon na konci léta

Pěstování chryzantémy

Pan Hanzelka představuje různé druhy chryzantém, doplňuje rady k pěstování.

Pěstování pelyňku a jeho využití

Pěstování pelyňku a jeho využití

Poradna Václa Větvičky

V tomto videu opět odpovíme na dotazy našich diváků. Hostem je pan Václav Větvička.

Výsadba cibulovin

Výsadba cibulovin

ČTĚTE DÁLE

I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky
I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky

Přírodní zahrada

Obec a přírodní zahrada jsou pojmy, které se mohou spojit. Stačí principy přírodní zahrady uplatnit při péči o veřejnou zeleň. Jaká pravidla je třeba dodržet?

Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl
Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl

Přírodní zahrada

Jak na využití starých stromů? Pokud nějaký takový strom v zahradě máte, určitě se ho nezbavujte – poslouží jako útočiště pro vaše květiny i užitečná zvířata.

Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky
Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky

Přírodní zahrada

Vybudujte domečky pro hmyz i budky pro ptáky, odvděčí se vám tím, že zlikvidují velké množství škůdců ve vaší zahradě. Jak by měly domečky vypadat?

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?

Pusťte se do budování přírodní zahrady
Pusťte se do budování přírodní zahrady

Přírodní zahrada

Chcete se pustit do budování přírodní zahrady? Není nic jednoduššího, než se podívat na kritéria, která má splňovat, a začít zelený prostor přetvářet.