Elixír mládí je darem od včel

Dříve bývaly včelí úly ozdobou snad každé zahrady na vesnici či v malých městech. Velice často si včelaři vyráběli včelí úly vlastníma rukama. Ty měly různou podobu. Všechny je však spojovala nezkrotná láska včelařů amatérů k drobnému, ale velice užitečnému hmyzu. Svou vášní prospívali především přírodě, a pak také sobě i svému okolí díky zlatavému medu.

Pusťte se do výroby včelích úlů svépomocí
Pusťte se do výroby včelích úlů svépomocí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je výroba včelích úlů náročná?

Proč se pustit do výroby včelích úlů? Včely jsou pro přírodu i lidstvo zcela nepostradatelné. Létají z květu na květ, opylují je, přispívají k zrodu plodů a přináší do úlu nektar i pyl. Obrovským darem od včeliček je med, který je buď květový, nebo lesní. Podstatné je místo, kde včely žijí a z jakých rostlin sbírají nektar. Med je velice zdravý. Na lidský organismus působí jako antibiotikum, dodává energii a zpomaluje stárnutí.

Výměna matky ve včelstvu

Pokud máme ke včelám opravdu blízko a disponujeme větší zahradou, nic nám nebrání vyrobit si včelí úly svépomocí. Tyto stavby se dají samozřejmě koupit jako skládačka. Co by to však bylo za vášeň, kdybychom se ochudili o ten první krok. Vhodné místo pro stavbu by mělo být slunné, v přímé blízkosti medonosných rostlinek a pokud možno, co nejdál od lidí. V případě stavby více úlů vedle sebe označíme každý úl barevným geometrickým tvarem na jeho čelní straně. Usnadníme tak včelám orientaci při návratu do svého domečku.

Elixír mládí je darem od včel
Elixír mládí je darem od včel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výroba úlů začíná konstrukcí

Při výrobě úlů je třeba začít hlavní kostrou celé stavby. Konstrukce každého včelího úlu bývá tvořena z několika nezbytných částí. Víko, které musí být pokryto pozinkovaným či hliníkovým plechem nebo lepenkou. Vnitřní víko vyrobené z překližky. Medník (nebo plodiště), jehož vnitřní rozměry se liší dle zvoleného typu úlu. Dno, které musí obsahovat dobře čistitelnou monitorovací podložku.

Druhy včelích úlů

V našich podmínkách se nejčastěji používají úly s přístupem zezadu nebo s přístupem z vrchu. Pokud se rozhodneme pro úly s přístupem zezadu, můžeme volit buď mezi stavbou příčnou čili teplou, nebo podélnou čili studenou.

  • Stavba příčná (teplá) disponuje rámky, které jsou umístěné rovnoběžně s čelní stěnou úlu. U té je umístěno česno. Jestliže chceme manipulovat s rámky, vytahujeme jeden po druhém. Čím více se při prohlížení rámků přibližujeme k česnu, stává se práce více komplikovanou. Práce je zdlouhavá a nepohodlná jak pro včelaře, tak i pro včely. Jistou inovaci a zároveň i ulehčení práce mohou přinést zabudované kolejničky, po kterých se rámky pohybují. Rámky můžeme vysunout do bedny přivěšené ze zadní strany úlu. Následně se s takovým úlem pracuje úplně stejně, jako s úlem, který má přístup z horní části. Častá údržba je však velice nutná.
  • Stavba podélná (studená) má své rámky posazené kolmo na čelní česnovou stěnu. Rámky tedy mohou být vytahovány jednotlivě a zcela nezávisle jeden na druhém. Nejdříve se však vždy musí vytáhnout první plást, abychom mohli pohodlně vysunout ten druhý. Získáme tím mezeru mezi plásty, kde je jinak velice omezený prostor. Ostatní plásty se potom lehce vysouvají. Musíme je otočit jako list papíru v knize a poté vytáhnout. Ani tento způsob vytahování není zcela pohodlný. Včely jsou zde mačkány a naplněné plásty jsou navíc celkem těžké.

Nespornou výhodou úlů s přístupem zezadu je nenáročnost na prostor. Úly můžeme jednoduše stavět vedle sebe. Zároveň práci s těmito úly zvládnou i méně fyzicky nadaní jedinci.

  • Úly s přístupem ze shora jsou snadno přístupné a pohodlné na svou obsluhu. Nejoblíbenější jsou úly s odděleným pevným dnem, to umožňuje vzájemnou záměnu jednotlivých nástavků. Nástavky mohou být nízké i vysoké. V nástavkových úlech pak bývá silnější chov. Včelstvo je vedeno podstatně přirozeněji. Práce s takovým úlem je jednodušší. Na jednotlivé nástavky se posadí medník, který může mít až 3 samostatné nástavky. Nástavky se používají navíc pro úschovu i transport plástů. Ve spodní části úlu se nachází drátěné dno. Tím je zaručena cirkulace vzduchu, aby se uvnitř úlu nezadržovala vlhkost a nedocházelo k nechtěnému plesnivění.
Elixír mládí je darem od včel
Elixír mládí je darem od včel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výroba úlů svépomocí

Materiál na výrobu:

  • aku vrtačka
  •  ruční pila
  • svěrák
  • bruska
  • kladivo
  • dřevo (nejvhodnější je borovice, topol i smrk)

Prkna s tloušťkou 25 mm nařežeme podle vnitřních rozměrů úlu a následně je ohoblujeme. K sobě je můžeme spojit na čep a rozpor. Dno můžeme vyrobit 2 způsoby. Buď zvolíme oboustranné dno, kde je nutné dodržet výšku podmětu 20 mm. Tato vzdálenost je potřebná pro následné zasunutí monitorovací podložky. Nebo dno v konstrukci, která je vybavena kovovým pletivem, jímž mohou volně propadávat nežádoucí škůdci.

Rámky do vyrobeného úlu můžeme zakoupit ve specializovaných prodejnách. Můžeme si je ale také vyrobit. Při koupi si dáme pozor na přesné rozměry. Horní lamela rámku musí být protažená. Kdyby tomu tak nebylo, nemohla by pohodlně zapadnout do drážky na stěně úlu. U svislých lamel dodržíme minimální vzdálenost 8 mm od stěny včelího úlu, abychom zajistili zcela volný pohyb včeliček. Do rámku dále patří dráty, které napneme. Buď je přichytíme sponkovačkou, nebo si do rámku předvrtáme díry a jimi drátky protáhneme. Jestliže máme hotové úly i rámky, nastavíme voskové stěny a naše práce na výrobě úlů skončila.

Elixír mládí je darem od včel
Elixír mládí je darem od včel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: levnevceliuly.cz, www.ceskenapady.cz, www.drevostavitel.cz, www.ivcelarstvi.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Včelařský rok

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Seznámíme se prostřednictvím pana Augustina Uváčika s jarním nastartováním včel.

ČTĚTE DÁLE

I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky
I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky

Přírodní zahrada

Obec a přírodní zahrada jsou pojmy, které se mohou spojit. Stačí principy přírodní zahrady uplatnit při péči o veřejnou zeleň. Jaká pravidla je třeba dodržet?

Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl
Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl

Přírodní zahrada

Jak na využití starých stromů? Pokud nějaký takový strom v zahradě máte, určitě se ho nezbavujte – poslouží jako útočiště pro vaše květiny i užitečná zvířata.

Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky
Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky

Přírodní zahrada

Vybudujte domečky pro hmyz i budky pro ptáky, odvděčí se vám tím, že zlikvidují velké množství škůdců ve vaší zahradě. Jak by měly domečky vypadat?

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?

Pusťte se do budování přírodní zahrady
Pusťte se do budování přírodní zahrady

Přírodní zahrada

Chcete se pustit do budování přírodní zahrady? Není nic jednoduššího, než se podívat na kritéria, která má splňovat, a začít zelený prostor přetvářet.