Květnatá louka součástí vaší zahrady

Jaká síla dokáže udržet pořádek na louce, zajistit druhovou pestrost tak, aby nepřevládal jeden rostlinný druh?

Květnatá louka součástí vaší zahrady
Květnatá louka součástí vaší zahrady (Zdroj: Shutterstock)

Jak zajišťuje potřebné množství hmyzu důležitého k opylování rostlin, které by nebyly jinak schopné nechat dozrát semena a zajistit si tak své rostlinné potomstvo? Jsou zkrátka věci mezi nebem a zemí, které my lidé sotva kdy pochopíme. Jsou ale i souvislosti, které jsou nám naprosto jasné, a my je svým přičiněním ovlivnit můžeme. A jednou z nich je i možnost, postarat se o to, abychom mohli mít na své zahradě nebo v okolí svého domu kus takovéhoto překrásného rostlinného světa, můžeme si vysít vlastní louku.

Vlivem používání minerálních hnojiv a zvýšené produkce píce došlo v nedávné době na našich loukách k výraznému úbytku pestrosti květnatých luk. Některé původně hojné luční květiny se staly vzácnými a celkově se zmenšila rozmanitost rostlinných společenstev. V určitých případech situace došla tak daleko, že některé rostliny byly již zařazeny mezi druhy ohrožené.

Louku dělají loukou barevné květy lučních rostlin. Mnohé z nich jsou tak citlivé na podmínky stanoviště a způsob jeho obhospodařování, že velmi citlivě reagují na jeho změny. Na nejbohatších lukách s dlouhou historií můžeme nelézt až několik set druhů rostlin. Lučním květům se nejlépe daří v půdách s dostatkem vápníku, to je obvykle tam, kde lze v podloží nalézt vápenec, slín, dolomit.  Na lukách s kyselou půdou bývají obvykle jen traviny.

Dodržujte požadavky rostlin

Důležité je při zakládání vlastní květnaté louky respektovat požadavky lučních rostlin. Některé luční květiny mají klíčení rozložené až na několik měsíců, to je specifikum, které jim zaručuje trvání druhu v přírodních podmínkách.

Ve specializovaných prodejnách je dnes možné sehnat takzvaná luční osiva. Jejich základ tvoří povětšinou letničky, ty mají vliv na pěkný vzhled louky v prvním roce, v dalších letech se však celkový vzhled této vyseté louky zhoršuje a louka již postrádá počáteční druhovou pestrost.

Jednoletky zakrývají

Vývoj správné květnaté louky je však přesně opačný. V prvním roce se na ní nejprve objeví jednoleté rostliny, které mají za úkol zakrýt půdu a až v letech následujících dochází k vytváření správného lučního porostu, jehož vzhled závisí na půdních podmínkách a také na způsobu jeho sekání. Správně založená a sekaná louka je ve výsledku odolným květnatým porostem, který dobře odolává výkyvům počasí a navíc není náročný na údržbu.

Založte ji na jaře

Pro výsev květnaté louky je nejvhodnějším obdobím jaro a podzim. Jarní výsevy jsou vhodnější na těžší půdě a ve vlhčích oblastech.  S výsevem začínáme v průběhu měsíce dubna, tehdy se dá s půdou dobře pracovat. Půdu pro louku připravíme stejně, jako bychom chtěli vysévat trávník, jen nehnojíme a ani nepoužíváme herbicidy.

Osivo květnatých luk nemíchejte s běžným travním ani s jetelotravním osivem. Rychlý počáteční růst trávy a jeteloviny, na který jsou tato osiva vyšlechtěna, by obsadil prostor pomalu rostoucích lučních rostlin, a ty by pak byly v růstu výrazně omezeny. Semena přírodních rostlin nepřisévejte do založeného trávníku. Rychle rostoucí trávy by způsobily uhynutí mladých zpočátku velmi drobných rostlinek přírodních druhů rostlin.

Zrytou půdu uhrabejte a urovnejte železnými hráběmi. Nerozpadlé hroudy země rozbijte a vysbírejte všechny větší kameny. Pokud zamýšlíte osít jako louku větší plochu, využijte mechanizace a zoranou či zrotavátorovanou půdu urovnejte a připravte na co nejmělčí setí.

V neposlední řadě však nezapomeňte, že louka se stává loukou tím, že je sečena anebo spásána. Na velkých plochách lze ponechat část louky k přirozenému zarůstání dřevinami. Chceme-li však zvýšit na louce druhovou pestrost rostlin, bude nutné časté sečení a odstraňování posečené hmoty v průběhu následujících 2 až 4 let. Posekat se musí i dřevní náletové rostliny, vše i s posečenou trávou důkladně vyhrabat a odvézt tuto hmotu z louky pryč.  Pravděpodobně budete potřebovat křovinořez anebo silnou sekačku na trávu. Neobejdete se ani bez notné dávky trpělivosti, než zmohutní slabě rostoucí luční květiny a vše na vaší louce opět vykvete.

 

Publikováno: 14.03.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vysadit louku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vysadit kvetoucí louku plnou kvítí

Co jsou to travnaté biotopy?

Trávníky jsou součástí našich zahrad. Jak fungují travnaté biotopy?

Založte si květnatou louku na zahradě

Louka, plná květin je novodobým trendem. Ukážeme vám, jak si takovou louku na zahradě založit a které květiny se do ní hodí.

STOP sečení srnčat

Pomoc srnčatům při senosečích.

Sekání trávy kosou pro zvyšování biodiverzity

Druhově rozmanitý sad je potřebný pro správný chod biologických potřeb každé rostliny. Zkuste ho občas posekat kosou.

Trávník s prvky louky

Pan Jeřábek vypráví, jaké luční rostliny by se hodily i do našich zahrad.

ČTĚTE DÁLE

Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu
Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu

Přírodní zahrada

Venkovská zahrada vyžaduje rostliny, které nejen doplňují rustikální atmosféru, ale jsou i odolné vůči přírodním podmínkám a snadno se udržují.

I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky
I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky

Přírodní zahrada

Obec a přírodní zahrada jsou pojmy, které se mohou spojit. Stačí principy přírodní zahrady uplatnit při péči o veřejnou zeleň. Jaká pravidla je třeba dodržet?

Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl
Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl

Přírodní zahrada

Jak na využití starých stromů? Pokud nějaký takový strom v zahradě máte, určitě se ho nezbavujte – poslouží jako útočiště pro vaše květiny i užitečná zvířata.

Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky
Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky

Přírodní zahrada

Vybudujte domečky pro hmyz i budky pro ptáky, odvděčí se vám tím, že zlikvidují velké množství škůdců ve vaší zahradě. Jak by měly domečky vypadat?

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?