Alternativní výživa zahradních rostlin

V současnosti slavíme návrat k pěstování vlastního ovoce a zeleniny, protože roste nedůvěra ke kupovaným potravinám. Aby ale mělo naše snažení smysl, měli bychom se na svém pozemku odpustit od používání syntetických hnojiv a pokusit se je nahradit alternativními způsoby výživy rostlin i půdy samotné.

Alternativní výživa zahradních rostlin
Alternativní výživa zahradních rostlin (Zdroj: shutterstock.com)

Problémem mnohých synteticky vyráběných látek určených pro výživu a ochranu rostlin je jejich poměrně malá znalost. Nikdy nedokážeme s jistotou říct, jaký vliv budou mít na rostliny a lidský organismus za několik desítek let.

U mnohých přípravků jsou prokázána rezidua, která se usazují v půdě a k jejich odstranění dochází velice těžko a pomalu. Člověk stojí na konci potravního řetězce, proto bychom si měli na používané látky určené pro zvýšení úrodnosti půdy pěkně posvítit.

Zelenině i půdě svědčí organické hnojení

Před mnoha desítkami let se granulovaná hnojiva vyráběná ekologicky nešetrným způsobem vůbec nepoužívala. Zemědělci si vystačili pouze s organickými hnojivy v podobě chlévské mrvy nebo kompostu. Část zelené hmoty na poli zaorali a přirozeným způsobem zatěžovanou půdu obohacovali o důležitou organickou hmotu.

Časem se ovšem charakter zemědělství změnil. Malá pole přestala stačit a sloužila pro produkci obrovského množství potravin, které se vyvážely i do zahraničí. Hledali se nové způsoby výživy půdy a jako nejvíce schůdné připadalo používání syntetických hnojiv v podobě granulátů, prášků nebo roztoků. Právě v této době nastává nová éra nejen v zemědělství, ale také ve sféře malozásobitelství na rodinných zahradách.

Dnes již víme, že používání těchto látek nepřináší nic moc dobrého, ale proč je tedy neustále používáme? Protože jen málokdo má přístup ke stájovým hnojivům a použití komerčních hnojiv je jednoduché, rychlé a co do výživy poměrně účinné.

Zatímco na vyhnojení zahrady pomocí kompostu potřebujete této hmoty poměrně velké množství, na dodání živin na stejnou zahradu využijete pouze malý zlomek z plánovaného množství organického hnojiva v podobě koncentrovaného granulátu koupeného v plastovém obalu.

Pokud ale nepatříte mezi ty, kteří si práci usnadňují i na úkor kvality sklizených potravin a práci na zahradě nepovažujete za nutné zlo, zkuste výživu zahradní půdy pojmout trochu jinak a mnohem lépe. Sklizená zelenina pak bude chutnat úplně jinak než dříve a zahradničení vám bude připadat více smysluplné.

Návrat k zahradničení našich předků

Ačkoliv se snažíme vyvíjet stále nové metody a postupy ve všech směrech lidské činnosti, stejně většinou přijdeme na to, že vyvíjení nových modernějších věcí vlastně nemá smysl, protože vše dobré už někdo vymyslel v minulosti.

Tak je tomu i v oblasti výživy rostlin. V tomto případě platí, že nejvyšší kvalitu najdete ve zcela tradičních postupech. Vždy ovšem pamatujte, že zvýšení půdní úrodnosti nespočívá v pouhopouhém dodávání živin jako takových, ale že zde hraje opravdu velkou roli organická hmota. Ta pro půdní mikroorganismy představuje bohatou hostinu.

Během rozkladu organických látek vlivem organismů dochází k postupnému uvolňování živin přijatelných pro rostliny do půdy. Organická hmota je tedy jednou z nutných součástí každé půdy, protože tam, kde není, nefungují ani přirozené rozkladné procesy.

siln-hnojivo-lze-vyrobit-tak-ze-slepi-inc-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Nahradit syntetická hnojiva je snadné

Tradiční metodou výroby vlastního hnojiva je založení kompostu, který je ovšem náročný na prostor, kterého není na malém pozemku nazbyt.Další možností je získání stájových hnojiv od místního chovatele koní nebo jiných hospodářských zvířat.

V posledních letech je velice oblíbenou metodou výroba tak zvaného vermikompostu, tedy hnojiva, které produkují speciální rody žížal. Spadané listí může zase posloužit pro založení vlastní listovky, která nahrazuje kupovanou rašelinu a je zvláště vhodná pro výsadbu vřesovištních rostlin.

Pokud se nebojíte větších experimentů, můžete si vyrobit bylinné jíchy z kopřiv, vratiče nebo z jiných plevelných rostlin. Silně naředěná jícha poslouží také při likvidaci některých houbových chorob, jako je například běžné padlí.

Skvělou a osvědčenou metodou výživy zahradní půdy je pěstování rostlin patřících do skupiny zeleného hnojení. Ty můžete vysévat na jaře, mezi jednotlivými plodinami nebo naopak na konci sezony.

Stejně tak se můžete zamyslet i nad polykulturním pěstováním rostlin, při kterém pěstujete rostliny v druhově bohaté výsadbě. Rostliny s rozdílnými požadavky na živiny a s rozdílnou stavbou kořenového systému nezatěžují půdu tolik jako monokultury a vy pak nemusíte do půdy dodávat tolik živin.

sou-asn-m-hitem-je-p-stov-n-brambor-ve-sl-m-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 03.12.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně hnojit na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jan Kopřiva divákům názorně ukáže jak správně hnojit na podzim a jaké druhy hnojiva použít

Příprava skleníků před výsadbou

Příprava skleníků před výsadbou

Hnojení rostlin

Hnojení rostlin

Příprava skleníku před sezonou

Příprava skleníku před sezonou

Hnojení půdy při celoročním pěstování zeleniny

Dnes si povíme o hnojení půdy při celoročním pěstování zeleniny. Vysvětlení dostaneme od paní Zdeňky Zajícové.

Výsadba jahod

Dnes si řekneme více o výsadbě jahod. Pan Josef Vydlák nám vše vysvětlí.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!