Tajemná Mandragora

Mandragora lékařská (Mandragora officinarum) byla již od pradávna zvána magickou rostlinou, která byla opředena tajemstvím a jakousi zvláštní magií. Kořen mandragory, stejně jako kořen ženšenu, nápadně připomíná tvar lidského těla, proto se lidé s touto rostlinou ztotožňovali a byli k ní přitahováni i navzdory všem hororovým báchorkám.

Tajemná Mandragora
Tajemná Mandragora (Zdroj: shutterstock.com)

​Historie

Mandragora lékařská(pekřín) byla známa již v antickém Řecku, kde byla zasvěcena bohyni lásky, Afrodité. Věřilo se totiž, že afrodiziakální účinky Mandragory jsou silně nadpozemské. Ženy pak sušený kořen této vznešené byliny také nosívaly jako ozdobný talisman, neboť jej považovaly za lék na neplodnost. Kořen v tomto stavu též ochraňoval domov před duchy, nemocemi a chudobou.

Výtažky z kořene lidé získávali například tak, že oloupaný kořen máčeli a vařili v octu nebo víně, které pak pili, což jim způsobovalo silně omamné stavy. Šťáva z kořene a někdy i z plodů se užívala v nižších dávkách jako lék při nespavosti, ve vyšších pak jako sedativum a analgetikum k utlumení bolestí např. při operacích či silných bolestech.

I při těžkých plicních onemocněních léčitelé a kořenářky používali výtažků mandragory, uklidňovala úporný kašel, snižovala tvorbu sekretu v plicích a pomáhala nemocnému spát a odpočinout si. Z listů nebo šťávy se vyráběly obklady na zánětlivá a vředovitá onemocnění kůže, na otoky apod.
Mandragora také rozhodně nemohla chybět v bylinném arsenálu základních ingrediencí mágů a šamanů. Těm pak sloužila k výrobě lektvarů a mastí s halucinogenními účinky. Narkotické patoky sloužily například k věštění budoucnosti, odhalení příčin nemocí a léčení či zaklínání, umožňovaly cestování do jiných, běžným vnímáním neuchopitelných světů a vizí. Pro dosažení hlubokého spánku, doprovázeného až neuvěřitelně živými sny, byly zase pojídány zralé žluté plody této byliny.

​Legendy

Díky neutuchající popularitě této rostliny, provází její existenci i řada mýtů a smyšlenek, pojící se k tajemným a čarodějným schopnostem Mandragory. Tak například se traduje, že když vytáhnete kořen mandragory ze země, vydá tak strašný skřek, že ti, co ho zaslechnou, přijdou na místě o rozum nebo dokonce zemřou. Podle další pověsti, roste mandragora ze semene muže, trpícího na mučícím kole, jiná že z moči a semena oběšence. Pro všechny verze příběhů však platilo, že kdo Mandragoru vykope, probudí zlé duchy a ďábla, čímž si přivolá smrt.

Pěstování

Pro tyto účely není snadné rostlinu získat, avšak dožívá se několika desítek let. Semínka Mandragory obsahují jistý inhibitor, který prodlužuje dobu klíčení, jež trvá několik týdnů. Sázet je možné na jaře, ale nesmí se zapomenout udržovat semínko ve vlhku. Je dobré umístit květináč spíše do stínusluneční světlo Mandragoře příliš nesvědčí. Teplota při klíčení by měla být pod 5°C. Rostlinka přezimuje v dostatečně velkém květináči tak, že shodí listy, čímž se hibernuje. Přes zimu zalévejte přiměřeně, nepřelévejte a nenechávejte v úplném mrazu.
Přes léto rostlinu zalévejte ráno nebo večer (v žádném případě přes den, když na ni svítí slunce) tak, aby měla dostatek vláhy. Rostlina potřebuje mít kypřejší a na živiny bohatou půdu aby mohl kořen růst dle libosti. Pokud nebude mít dostatek místa,  začne usychat, až umře. Stejně tak, bude-li  mít příliš vlhkou půdu, kořeny začnou hnít a Mandragora uhyne.
Pokud byste však čekali nějakou prazvláštní a hrůzostrašnou rostlinu, byli byste zklamaní. Mandragora lékařská je spíše drobnolistým a velmi něžným kvítkem, vyskytujícím se především na jihovýchodě Evropy. Listy a květy vyrůstají ve tvaru růžice přímo z kořene, květy jsou fialové až bělavé a mají tvar zvonku, z nich se pak tvoří žluté bobulovité plody. Navzdory něžnému vzezření květiny, její účinky na lidský organismus už nejsou jen pouhými smyšlenkami. Pravdou je, že díky nadměrnému množství alkaloidů může být Mandragora při předávkování i smrtelně jedovatá. Mimo to, nebo spíše právě proto, se také řadí do skupiny narkotických a halucinogenních bylin.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 25.04.2019, Autor: 7.1.2011 8:17

ČTĚTE DÁLE

I hnojení přírodní zahrady má svá pravidla
I hnojení přírodní zahrady má svá pravidla

Péče o zahradu

Hnojení přírodní zahrady je základem. Použijte vše, co vám vaše zahrada nabízí, dáte jí tak to nejlepší, zároveň také ušetříte peníze i přírodu.

Prosincové zahradničení není jen o plánování příštího roku
Prosincové zahradničení není jen o plánování příštího roku

Péče o zahradu

Práce na zahrádce v prosinci neomezujte. Pokud to počasí umožní, dotáhněte všechny resty. Co je důležité provést, vám poradíme v článku.

Správně uskladněná jablka vydrží ve sklepě po celou zimu
Správně uskladněná jablka vydrží ve sklepě po celou zimu

Péče o zahradu

Skladování ovoce a zeleniny bývá jedním z důležitých úkonů každého pěstitele v dané sezóně. Jak se postavit k této zodpovědné činnosti?

Opravdu je nutné hrabat na podzim listí?
Opravdu je nutné hrabat na podzim listí?

Péče o zahradu

Rok co rok pořád to samé. Hromady a hromady spadaného listí. A vám nezbývá, než hrabat a kompostovat. Nebo to jde i jinak?

Krásné jiřiny potřebují správný zimní spánek
Krásné jiřiny potřebují správný zimní spánek

Péče o zahradu

Jiřiny na podzim ukončí sezónu krásných květů. Vzhledem k našim klimatickým podmínkám potřebují zazimovat ve vhodné místnosti při odpovídající teplotě.

Způsoby, jak ochránit rostliny proti mrazu
Způsoby, jak ochránit rostliny proti mrazu

Péče o zahradu

Ochrana rostlin proti mrazu je v zahradě důležitá, abyste zjara nebyli překvapeni. Pomůžeme vám s výběrem vhodných materiálů pro tuto ochranu.

Perfektně uklizená zahrada malé živočichy moc neláká. Čím je tedy přitáhnout do zahrady?
Perfektně uklizená zahrada malé živočichy moc neláká. Čím je tedy přitáhnout do zahrady?

Péče o zahradu

Krásná a upravená zahrada by měla být bezpečná i pro malé pomocníky, kteří nás zbaví škůdců. Přinášíme tipy na nejpoužívanější úkryty pro živočichy.

Listopad v zahradě
Listopad v zahradě

Péče o zahradu

Listopad znamená pro majitele jedno, je čas na velký podzimní úklid zahrady. Přečtěte si, na co v listopadu nesmíte v zahradě zapomenout.

Stromy do zahrady v barvách podzimu
Stromy do zahrady v barvách podzimu

Péče o zahradu

Výsadbou správně zvolených stromů může vaše zahrada ožít zářivými barvami. Barvy podzimu dodají vaší zahradě jedinečnou atmosféru, která vás správně naladí.

Vysejte na podzim, na jaře se radujte z květů
Vysejte na podzim, na jaře se radujte z květů

Péče o zahradu

Podzimní výsadba různých druhů rostlin je prospěšná zejména pro rostliny samotné. Které můžete na podzim vysadit, abyste se na jaře dočkali záplavy květů?

Poradíme jak na záhon trvalek na vaší zahradě
Poradíme jak na záhon trvalek na vaší zahradě

Péče o zahradu

Máte rádi trvalky? Založit záhon trvalek nemusí být žádný problém. Vás potěší, že jste to zvládli sami. Při plánování zahrady můžete realizovat své sny.

Rajčata odolná plísni
Rajčata odolná plísni

Péče o zahradu

Některé odrůdy rajčat jsou odolné vůči plísni na rajčatech. To znamená, že pokud vsadíme právě na tyto rezistentní odrůdy, plísně se opravdu bát nemusíme.