Chcete pěstovat banánovník? Poradíme vám jak!

Banánovníky, přestože vzhledem mohou připomínat stromy, jsou tropické byliny, jejichž domovem je jihovýchodní Asie. V přírodě dorůstají až do výšky deseti metrů, ale i v domovních podmínkách mohou dorůst úctyhodných až několikametrových výšek. Následující doporučení pro jejich efektivní pěstování jsou platná zejména pro zakrslý banánovník (Musa velutina), banánovník růžový (Musa ornata) a banánovník Dwarf Cavendish (Musa Acuminata).

Chcete pěstovat banánovník? Poradíme vám jak!
Chcete pěstovat banánovník? Poradíme vám jak! (Zdroj: shutterstock.com)

Všechny druhy banánovníků v naší nabídce se hodí pro pěstování v interiéru. Pěstují se na teplém stanovišti, ve sklenících a v zimních zahradách nebo kdekoliv při pokojových teplotách. V období vegetačního klidu vyžadují teplotu okolo 6 ºC.

Zakrslý banánovník dorůstá do výšky jednoho metru a hodí se proto i do podmínek, kde by banánovníky klasických rozměrů zabíraly příliš místa. Nevelkých rozměrů dosahuje také banánovník Dwarf Cavendish, u tohoto druhu banánovníku lze sklízet i vlastní plody. Hlavní okrasou banánovníku jsou však především jeho velmi dlouhé a široké listy. Banány, které rostou ve velkých trsech, plodí jen banánovníky ve své domovině.

Semena většiny banánovníků klíčí poměrně dlouhou dobu: 3 až 6 měsíců. Před výsevem je vhodné namočit semena na 48 hodin do vlažné vody, kterou je doporučováno během máčení několikrát vyměnit. Semena poté umístíme do propustného substrátu, do kterého je zahrneme do hloubky asi 2 cm; můžeme je ale také nechat naklíčit např. ve vatě.

Banánovník kromě dostatku místa potřebuje také dostatek rozptýleného světla. Přímé sluneční světlo nemá rád, proto budeme-li rostlinu v létě dávat ven na terasu či balkon, spíše než na slunečné místo ji raději umístíme do stinného místa a zároveň na závětrnou stranu, u rostlin nechráněných před větrem totiž dochází k potrhání listů. V tomto období bychom měli banánovníky také v dostatečné míře zalévat, jako u mnohých dalších pokojových květin je vhodné použít odstátou vodou pokojové teploty. V zimě zaléváme v menší míře, substrát můžeme nechat krátkodobě i vyschnout. U přelitých rostlin dochází ke zhnědnutí a opadávání listů.

Na substrát není banánovník náročná rostlina, pokud možno by se měl ale používat substrát lehký a dobře propustný. Rostlinu přesazujeme, pokud kořeny prorostou květináč. Jestliže se jedná o dospělé rostliny postačí, když ji přesadíme jednou za dva až tři roky. Kořenový systém je sice poměrně velký a potřebuje dostatek prostoru, ale v kratším intervalu přesazování by rostlina neměla možnost dostatečně zakořenit.

V letním období banánovníku prospívá pravidelné hnojení. Doporučuje se použít tekuté hnojivo určené pro pokojové rostliny a interval cca 14 dnů, v zimě, pokud vůbec, přihnojujeme banánovník nejvýše jednou za měsíc stejným typem hnojiva. Častějším hnojením bychom mohli rostlinu poškodit.V našich podmínkách mohou banánovník ohrozit nejčastěji houbové choroby a ze škůdců pak hlavně svilušky, třásněnky případně červci. Napadení od svilušek je reálné zejména u rostlin pěstovaných na tmavém a příliš teplém stanovišti.

Banánovník je velmi zajímavá exotická rostlina. Rod banánovníků sice zahrnuje velké množství jednotlivých druhů a odrůd, ale k pěstování v bytech se jich hodí jen několik. Jedná se o druhy s nízkým vzrůstem. Nejčastěji pěstovaným a nenáročným je již v úvodu zmíněný Dwarf Cavendish s celkovou výškou do sto osmdesáti centimetrů.

Zuzana Bednárová

 

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování Banánovníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

RNDr. Vlastimil Rybka povídá o pěstování Banánovníku

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

Velikonoční kaktus

Přemek Podlaha a jeho host si povídají nejenom o velikonočních kaktusech.

Exotické užitkové rostliny

Mezi užitkové rostliny, které můžeme pěstovat doma, patří například kávovník, banánovník atd.

Jak pěstovat banánovník, aby plodil

Láďa Hruška navštíví paní Ivanu Pivodovou, která pěstuje doma banánovník. Ta divákům poradí, jak rostlinu pěstovat, aby mohli sklízet banány.

Pěstování banánovníků

Banánovník lze rozdělit do dvou skupin a to je ovoce a zeleninové banánovníky s plody. Vyšlechtěné druhy se hodí k pěstování doma, nebo na plantážích. Ve videu zjistíte, jak na to.

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?