Motýli, drahokamy v zahradách

Rozkvetlé záhony a keře lákají včely, čmeláky i nejkrásnější hmyz – motýly. Není divu, že jejich pestrá třepotající se křídla v nás probouzejí romantickou náladu. Chcete nalákat ty nejkrásnější do své zahrady? Pak jim musíte nabídnout, co mají rádi.

Motýli, drahokamy v zahradách
Motýli, drahokamy v zahradách (Zdroj: shutterstock.com)

Bohužel ta potravinová stránka věci má i své stinné stránky. Motýlí housenky jsou totiž velice žravé a zejména takový bělásek zelný, který se reprodukuje dvěma i třemi generacemi za rok a není vybíravý na typ krajiny, dovede v zeleninové zahradě napáchat skutečnou pohromu. Objeví se pár půvabných bílých motýlů a za pár dní přijdete ráno k ještě včera krásným kedlubnám, zelí, květákům, ale i některým ozdobným rostlinám a najdete jen žilkování listů. Invazi bělásků zelných se těžko brání, jediným řešením je housenky sbírat a likvidovat, jakmile se vylíhnou a jejich rodiče raději ze zahrady vyhánět, nenechat je usedat a klást vajíčka na spodní stranu listů zeleniny. Zelené krátce ochlupené housenky bělásků poznáte na celkem snadno, takže si je nespletete s housenkami jiných druhů motýlů, z nichž mnoho je chráněných.

Tajemstvím zahalení

Víte, že někteří motýli – z těch našich třeba dosti hojná babočka síťkovaná, mají v průběhu roku dvě generace a každá je jinak zbarvená? Proč tomu tak je, to s jistotou nevědí ani odborníci. Také jemné šupinky na křídlech jsou pořád tak trochu záhadou, jejich skutečný účel a proměny nikdo dosud plně neodhalil. Pro nás laické pozorovatele je ale důležitá vlastně jen ta křehká krása, kterou můžeme obdivovat na motýlech denních v plném slunci a dokonce i za tmy na druzích nočních, kterým se sice kdo ví proč spíše vyhýbáme, ale když si jich povšimneme blíž, najdeme mezi nimi také skutečné krasavce. Lišaj smrtihlav se zvláštní kresbou podobnou lebce na horní straně hrudi, ale třeba i žlutá černě skvrnitá píďalka angreštová nebo přástevníci s jedním párem výrazně červených křídel – ti všichni jsou malými drahokamy noci.

Na kopřivách i na bodláčí

U nás žije asi 2700 druhů motýlů. Jen zlomek z tohoto počtu je ale denních, tedy těch, které nejvíc obdivujeme. Kromě již zmíněných běláskovitých jsou to babočkovití, modráskovití, okáčovití, otakárkovití a soumračníkovití. Mnoho z nich patří mezi ohrožené nebo dokonce kriticky ohrožené obyvatele naší přírody. Své rodiny totiž rozmnožují převážně na rostlinách, které kultivací krajiny ustoupily do pozadí – na kopřivách, bodláčí, lučních květinách, plevelech, osikách, akátech a topolech, v mokřadových loukách i v suchých stepních porostech. Z původních 161 druhů denních motýlů jich v posledních letech zcela vyhynulo osmnáct a 73 je v různém stupni ohrožení. Smutné, že? Jedinou záchranou pro ně je ochrana původního rostlinného biotopu tam, kde ještě zůstal zachován a pokus o jeho obnovu alespoň v některých lokalitách

Nejznámější krasavci

Otakárek fenyklový s černými výběžky, modrou kresbou a červenými oky na zadních křídlech se u nás vyskytoval od nížin až po vrcholky hor. Tam tohoto kriticky ohroženého motýla dnes uvidíte nejspíše, jinde už prakticky vymizel. Po celém území zato zatím ještě stále poletují tam, kde najdou své oblíbené kopřivy babočka admirál, babočka kopřivová, babočka bodláková, babočka paví oko a hojně se znovu rozšířila i babočka síťkovaná. Z luk a okrajů lesů s bodláčím k nám zalétají zlatavě oranžoví hnědě tečkovaní perleťovec stříbropásek a perleťovec velký.

Ze stále vzácněji se vyskytujících modrásků se určitě zastavíte nad půvabem jasně modrých samečků modráska jetelového. Často lze spatři také oranžovohnědého okáče zedního s pomrkávajícími velkými oky na předních křídlech. Naopak už nikdy neuvidíme na suchých stráních dříve rozšířeného jasoně červenookého. Existuje jen jediná populace uměle vysazená v roce 1986 ve Štramberku, jinak tento bílý motýl s červenými oky zmizel spolu s vymizením jeho základní potravy – rozchodníků. Ty totiž dnes sice pěstujeme na skalkách i v nádobách, ale v přírodě jich ubylo natolik, že pro život kolonií jasoňů červenookých už nestačí. Až se budete těšit z krásy motýlů, kteří k vám do zahrady ještě přilétají, připomeňte si, že jejich křehkost se týká nejen jejich křídel, ale dokonce i existence mnoha druhů. Možná pak odpustíte i těm žravým běláskům.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak dostat motýly do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak přilákat motýly do zahrady.

Pozvěte motýly do zahrady

Máte rádi motýly? Tak je přilákejte do své zahrady a potěšte se barevnou krásou jejich křehkých křídel. A víte, na co je přilákáte?

Sbírka motýlů Jiřího Tichoty - Zlatohkřídlec Hrušňový

Jiří Tichota ukazuje svou sbírku motýlů a konkrétněji se zaměřuje na zlatokřídlece hrušňového  a jeho housenky.

Návod na výrobu motýlka z pet lahve

Motýl z pet lahve je jako živý a podle našeho návodu jej snadno vyrobíte.

Jak na dekoraci z měsíčnice? Vyrobte si motýly

Jak kreativně zužitkovat plody měsíčnice? Vyrobte si z nich motýli jako dekoraci

Rozhovor s hercem Janem Pohanem

Zimní chalupa Jana Pohana skrývá spoustu zajímavých nápadů a zima jí nemůže překvapit.

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.