Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 1. díl – Sítě do oken a dveří

Jaro je dávno tady, všechno kvete a do bytu nám otevřenými okny lítá všemožný hmyz. Pokud vás také nebaví pobíhání s plácačkou a rozmáznuté fleky na zdi nebo neustálé škrabání poštípaných nohou po posezení na terase, přečtěte si několik tipů jak je možné udržet hmyz v uctivém odstupu.

Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 1. díl – Sítě do oken a dveří
Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 1. díl – Sítě do oken a dveří (Zdroj: shutterstock.com)
 

Staré, ale osvědčené řešení, protože prevence je základ. Již dávno ale nemusí dveře a oka hyzdit nevzhledné sítě, přes které není vidět a které se trhají při neopatrném zacházení, v dřevěných rámech, které se olupují, kroutí a nesedí. Možností je hned několik.

Nalepovací sítě se dají koupit ve většině hobby marketů a jsou nejlevnějším řešením. Jsou k dostání v několika rozměrech a jednoduše se nalepí na rám okna, navíc není problém si požadovaný rozměr přizpůsobit (značky Red Mosquito, Tesa). Sítě se vyrábí obvykle v černé a bílé barvě. Každá má své výhody. Černá barva nebere tolik světla a na okně není skoro vidět. Bílá poslouží i místo záclony a zabrání nevítaným pohledům. Na zimu síť ze suchého zipu jednoduše odlepíte. Většina výrobců garantuje také bezproblémové odstranění samolepícího zipu. Sítě se dají prát ve vlažné vodě.

Pokud zrovna nemáte v dosahu hobby market, můžete si provizorní síť vyrobit sami – postačí tyl, organza nebo zbytek záclony a suchý zip. Drsnější část suchého zipu nalepte na rám okna (lze koupit i samolepící). Tyl by vám měl na suchém zipu držet po přitlačení sám o sobě. Pokud používáte z nouze jiný materiál, přišijte měkčí část suchého zipu po obvodu budoucí sítě.

Pevné sítě v rámu se dají objednat u specializovaných firem. Technici zaměří přesně vaše okna a vyrobí perfektně padnoucí sítě. Rámy jsou hliníkové a obvykle se nabízí ve dvou nebo třech základních barvách, ale za příplatek je možné domluvit se i na jiné barvě rámu tak, aby odpovídala barvě rámu vašich oken. Způsobů uchycení existuje celá řada od závěsného profilu přes upevnění do okenní drážky až po otočné kolíčky. Údržba je velmi jednoduchá – síť vyndáte a zahradní hadicí opláchnete. Na okně je můžete mít celoročně nebo je na zimu uložíte třeba do sklepa. Vyrábí a dodává například: Batima, Minirol, Proalu, Sunsystem a další.

Můžete si pořídit například síť s rámem Red Mosquito, která se prodává v podobě stavebnice – hliníkový rám i sklolaminátovou síť si upravíte přesně na rozměr, který potřebujete.

Roletové sítě jsou originální řešení, a pokud zvažujete například koupi předokenních rolet, stojí za zvážení tato vychytávka. Roleta se sítí totiž může být umístěna ve stejném kastlíku. Má však samostatné ovládání. Jejich výhodou je dokonalé těsnění díky vodícím drážkám s těsnícími kartáčky a snadná manipulace. Vyrábí a dodává např. Proalu, Minirol, Fantom a další. Dají se pořídit také v interiérové verzi, která je vhodná například u střešních oken.

Balkónové dveře jsou obvykle tím největším problémem. Když je horko, často je zapomeneme zavřít a pro hmyz jsou branou do našeho domu. Řešením jsou opět buď sítě v rámech, které mohou být otevírací nebo posuvné, nebo alespoň provázkový závěs, který minimálně část hmyzu odradí. Pořídit můžete také síťované lamely, které se vzájemně překrývají a dole jsou zatížené závažím.

Střešní okna jsou kapitolou sama pro sebe. Nejjednodušší samozřejmě je střešními okny v létě nevětrat (stejně je většinou střecha rozpálená), ale co když to nejde jinak? Zkusit můžete speciální sítě na střešní okna nebo roletové sítě.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 07.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sušák na sušení hub

Cestovní sušák na sušení hub v reportáži představí pan Walter Kukla

Jak vyrobit vakuovačku za kačku

Láďa Hruška přestavuje svoji vychytávku na vakuování potravin pomocí pytlíku a brčka.

Jak vakuovat za babku

Pokud máte problém s hnědnutím ovoce v pytlíku, prozradíme, jak pomocí brčka ovoce v pytlíku zavakuovat, aby se vám už ovoce nikdy nekazilo.

Jak si vyrobit zásobník na igelitky z PET lahve

Jak si vyrobit zásobník na igelitky z PET lahve

Jak opravit zip

Víte, jak opravit zip na oblečení nebo batohu?

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.