Automatická závlaha se vyplatí

Je to jako s automatickou pračkou nebo myčkou nádobí – dokud je nemáte, zdá se vám, že je to zbytečný luxus. Jakmile ovšem začnete automatickou závlahu používat, zjistíte, že tenhle luxus opravdu usnadňuje život a počáteční investice se vyplatí.

Automatická závlaha se vyplatí
Automatická závlaha se vyplatí (Zdroj: shutterstock.com)

Zakládáte zahradu u svého nového domku? Rozhodli jste se starou zahradu od základu proměnit? Nebo si chcete jen zpříjemnit život v již založené zahradě, kde v suchém období pobíháte s konví a každý večer složitě vytahujete hadici na zalévání? Konec léta a začátek podzimu je vhodná doba pro instalaci závlahového systému. Zahrada pomalu odkvétá a nějaký ten výkop a pokládání trubek už ji pár týdnů před zimou pohledově tolik nepoškodí. Navíc ještě stihnete osít nový trávník, aby na jaře už naplno rostl.

Po kapkách ke kořenům

Pravidelné pomalé zavlažování zajišťuje každé rostlině dokonalý komfort, nikdy nevyschne, nikdy nedostane příliš mnoho vody. Kapková závlaha se rozvádí od zdroje plastovými hadicemi, dá se kdykoliv prodloužit nebo přemístit, protože se neukládá hluboko do země. Od hadic k rostlinám vedou krátké trubičky, ze kterých pomalu kape voda přímo ke kořenům. Systém se dá využít v užitkové zahradě pro zeleninu, hodí se dobře pro zavlažování okrasných keřůstromůživého plotu. Aby hadice nehyzdily zahradu, můžete je skrýt mělce pod zem nebo třeba pod mulčovací kůru. Nejlevnější je manuální ovládání, večer systém spustíte otevřením vodovodního ventilu. Mnohem pohodlnější, praktičtější a úspornější je ovšem doplnit kapkovou závlahu automatickou řídící jednotkou, která zalévání spouští, i když nejste doma. Můžete tedy bez obav odjet na dovolenou.

Nevýhody tohoto levného systému?

Hadice úplně nikdy neskryjete, je lepší tedy tento systém použít pro skleníky, užitkovou zahrádku a třeba pro zalévání rostlin na terase nebo na okenních parapetech, zkrátka tam, kde buď hadice pohledově nevadí nebo se dají šikovně zamaskovat. Na zavlažování velkého  trávníku se kapkovač nehodí – hadice by překážely při sekání a i když využijete nástavec s rozstřikovačem, dosah nebude nikdy pro celý trávník pravidelný. Velké výhody? Spokojenost rostlin, které vás odmění pěkným vzrůstem a na užitkové zahradě bohatou sklizní. Možnost přidávat do závlahy rozpustné hnojivo podle potřeby. A samozřejmě úspora vody – oproti tradiční zálivce ušetříte až dvě třetiny čím dál vzácnější a dražší životodárné tekutiny.

Dokonalý komfort

Realizace komfortního automatického závlahového systému je mnohem složitější a finančně také náročnější. Projekt je třeba promyslet spolu se zakládáním nebo renovací zahrady, aby skutečně dobře sloužil dlouhé roky. Rozvod vody se totiž provádí trubkami uloženými asi 30 cm do země. Pozor – není to nezámrzná hloubka, na zimu je tedy vždy třeba systém úplně vypustit! Zahrada se pro závlahu v projektu rozdělí do několika sekcí, aby každá z nich mohla být zalévána tak, jak je potřeba – jiné je to pro trávník, jiné pro záhony, jiné zase pro živý plotkeře, jiné pro užitkovou zahrádku. Automat pak spouští jednotlivé sekce, jak je třeba. Na základní rozvod jsou napojeny výsuvné postřikovače s podzemním pouzdrem a teleskopickým nadzemním výsuvníkem.

Pokud jsou mimo provoz, jsou také skryty pod zemí tak hluboko, že můžete nejen pohodlně po zahradě kdekoliv chodit, ale také bez obav sekat trávník a mělce okopávat rostliny. V okamžiku spuštění postřikovače vyjedou ze země a jemným deštíkem kropí zahradu. Jejich nasměrování a rozmístění zaručuje plné pokrytí plochy, kterou je třeba zalévat. Chytré čidlo přitom nedá pokyn řídící jednotce, když prší – v takových dnech tedy systém nezalévá. Řídící jednotka spouští jednotlivé sekce tak, aby zálivka vyhovovala druhům rostlin v příslušné sekci pěstovaným. Systém se spouští večer, takže odpar je minimální a všechna voda se vsákne do půdy. Vše probíhá samo, když odjedete na dovolenou, vaše zahrada nestrádá nedostatkem vláhy.

Jakou vodu použít

Trubkový rozvod a čidla je potřeba udržovat dokonale čistá, proto k systému nutně patří filtrace. Když využíváte voduvodovodního řadu, stačí filtrace jednoduchá, ovšem za vodu platíte. Výhodnější je tedy využívat voduužitkové studny, ta ale bývá často znečištěná drobným pískem a kalem, takže filtrační systém musí být promyšlenější a samozřejmě je také dražší. Rostliny mají rády dešťovou vodu, pokud ji tedy jímáte do zásobníku, určitě ji pro automatický systém využijte. Bohužel jí nebývá dostatek, takže budete muset kombinovat s jiným zdrojem a v každém případě dobře filtrovat. Právě pro znečistění je nevhodné využití vodyrybníku nebo potoka, složitost čištění a přečerpávání do jímek tento zdroj vody prodražuje v provozu, takže se příliš nevyplatí.

TIP

Nic pro amatéry

Sofistikovanost automatických závlahových systémů v každém případě vyžaduje odborně provedený projekt i instalaci. Zahradní architekti mají o těchto systémech dobré povědomí, takže při projektování zahrady vám zároveň poradí, jaký systém zvolit a jak zahradu osázet, aby systém byl dokonale využitý. Přesto konečnou podobu rozvodů nechte vždy na firmě, která takové systémy profesionálně instaluje. Nechte si předvést reference, zajděte se podívat k někomu, komu firma závlahu instalovala – pak budete s výsledkem dokonale spokojeni.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 04.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Plánování japonské zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ukázka budování budoucí japonské zahrady.

Moderní vodní zahrada

Moderní vodní zahrada

Sekání trávy kosou pro zvyšování biodiverzity

Druhově rozmanitý sad je potřebný pro správný chod biologických potřeb každé rostliny. Zkuste ho občas posekat kosou.

Zavlažovací systémy

Jak sofistikovaně využít zavlažovací systém?

Zazimování palmové zahrady

Zazimování palmové zahrady

Jak vybrat okapový systém

Jak vybrat okapový systém

ČTĚTE DÁLE

Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?
Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?

Zahradní nářadí

Správné uskladnění zahradního náčiní je zásadní krok v prodloužení jeho životnosti. Kam tedy veškeré nářadí a náčiní uklízet?

Máte kam ukládat zahradní nářadí?
Máte kam ukládat zahradní nářadí?

Zahradní nářadí

S nástupem jara a nové zahradní sezóny přijde na řadu i potřeba uskladnit někde nářadí, které budeme každou chvíli na zahradě potřebovat. Povalovaní ledabyle odloženého nářadí se nám může vymstít leda tak úrazem, nehledě na to, že nepříznivé počasí ho může zbytečně ničit a připravovat o delší životnost. Nemáme-li kam nářadí ukládat, pravděpodobně přijde na řadu stavba nějakého přístřešku na nářadí – kůlny, nářaďovny, malého zahradního domku či alespoň přístřešku.

Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to
Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to

Zahradní nářadí

Broušení dřeva je dnes už absolutní samozřejmostí, byť se začalo brousit poměrně nedávno, a to v dobách průmyslové revoluce. Předtím se dřevo nechávalo převážně neopracované. Dřevo se brousí z mnoha důvodů. Někdo potřebuje mít materiál obroušený pro lepší efekt, protože je dřevěný prvek na očích, a někomu stačí mít dřevo obroušené hrubě, tedy tak, aby se předešlo jednoduchému zadření třísky. Jak správně na to?

Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí
Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí

Zahradní nářadí

Nevíte, co ještě dát partnerovi nebo kamarádce pod stromeček? Pokud pečuje o zahrádku, najdete určitě inspiraci v prodejnách zahradnických potřeb. Věřte, že novými zahradnickými nůžkami, pilkou na prořezávání větví nebo šikovnou sekyrkou určitě nic nezkazíte.

Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin
Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin

Zahradní nářadí

Tápete v sortimentu zahradních nůžek a pilek? Není divu, je tolik druhů a typů, že se v nich vyznají jen profesionálové a prodejci. Ať potřebujete nůžky na prořez dřevin, nebo třeba na vinnou révu, poradíme, jaké vybrat právě pro vaše potřeby.

Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem
Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem

Zahradní nářadí

Práce kolem chaty a v dílně neustává ani na podzim. Naopak je třeba dodělat vše, co se za celé léto nestihlo a připravit chatu na zazimování.

Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?
Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Zahradní nářadí

Zimní období, kdy není moc práce na zahradě, lze využít k výběru mnohé techniky na zahradu a připravit se tak dobře na další zahradnickou sezonu. Po zimě bude jistě ve vašich zásobnících na vodu dost vody, kterou lze dobře využít na zalévání. Také se může stát, že se vaše čerpadlo v jímce či studni po zimě už nerozeběhne a vy se tak budete muset poohlédnout po novém modelu.

Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy
Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy

Zahradní nářadí

Pomalu se blíží konec roku a zanedlouho zahradu ovládnou první mrazy. Stejně jako se blíží doba, kdy končí většina prací na zahradě, končí i nutnost zalévat trávník pomocí závlahového systému. Vždy je lepší být oproti mrazíkům o krok napřed a závlahu vypustit radši o několik týdnů dříve, abyste měli jistotu, že nedojde k poškození systému.

Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?
Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?

Zahradní nářadí

Ti, kdo milují svou zahradu a s láskou se věnují zahradním pracím, velmi dobře ví, že kvalitní zahradnické nářadí je pro každého zahrádkáře, chataře či kutila nezbytností.

Už jste zazimovali zahradu?
Už jste zazimovali zahradu?

Zahradní nářadí

Nikdy nevíme, jak tuhá zima přijde, a tak je vždycky dobré, být na ni dostatečně připraveni. Připravit na zimu bychom však měli i naše zahrady. Některé rostliny jsou zkrátka choulostivější než jiné, a tak je zapotřebí jim s ochranou proti zimě pomoci.

Moderní zavlažovací systémy do zahrad
Moderní zavlažovací systémy do zahrad

Zahradní nářadí

Krásná a upravená zahrada vždy vyžaduje určitý čas a také úsilí, aby vypadala dobře, byla zdravá a na pohled zajímavá. Jedním z nezbytných předpokladů k dosažení takovéto zahrady je přiměřená a správná zálivka dodaná zahradě ve správný čas.

Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou
Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou

Zahradní nářadí

Sekačku jsme si na sezónu připravili, terén k sekání už taky máme. Teď už se jen chopit stroje a vyrazit na souboj s přerostlým trávníkem. Ale pozor na skrytá nebezpečí!