Orchidej aneb aby královna znovu kvetla

Orchideje jsou fenomén. Exotické krásky z tropických pralesů jsme si natolik oblíbili, že je už umíme pěstovat i doma na okenním parapetu.

Orchidej aneb aby královna znovu kvetla
Orchidej aneb aby královna znovu kvetla (Zdroj: Shutterstock)

Pěstování orchidejí v bytě nebo v zimní zahradě je dnes už naprosto běžnou záležitostí. Začátečníkům doporučujeme nejznámější a nejpoužívanější orchideu Phalaenopsis. Má široké, kožovité, tmavozelené, někdy i skvrnité listy. Květy jsou v hroznech nebo latách, v různých barvách a velikostech. Svůj název získala  Phalaenopsis podle tvaru květů – phalaene znamená můra, český název můrovec se však příliš neujal.

Kořeny jako chapadla

Tato orchidej nevytváří pahlízy, ale dužnaté kořeny, protože pochází z oblastí s velmi vyrovnaným klimatem (tropická Asie, Austrálie, Oceánie). Vzdušné kořeny jsou pokryté vrstvou bílých buněk zvaných velamen, které mají charakter houby vsakující vodu. Tento potah také chrání kořeny před teplem a ztrátou vlhkosti. V domovině rostou orchideje převážně epifyticky (epifyt je rostlina, žijící na těle jiné rostliny, která na ní ale neparazituje) a přidržují se vzdušnými kořeny. Kvetou různě podle jednotlivých druhů. Standardní bílé a růžové hybridy doplňují desítky zajímavých kříženců s velmi proměnlivými barvami květů, které vydrží i několik měsíců. Odkvetlé květní stvoly se neodstřihují, ale ponechávají se 2-3 pupeny, ze kterých mohou znovu vyrašit boční výhony. Phalaenopsis má dokonce schopnost na jednom květním stvolu vykvétat opakovaně.

Světlo,  teplota a zálivka

Stanoviště by mělo být světlé, ideální je východní, severní, severovýchodní či severozápadní okno, nevhodná je jižní a jihozápadní strana. Základem pro pěstování této květiny je především konstantní teplota, která by se měla pohybovat kolem 18 °C. Pokud ale rostlina již delší dobu nekvetla, pak je ideální snížit okolní teplotu na nějakých 12 °C. Rozhodně se nesmí zapomenout na pravidelnou zálivku. Ta se musí konat každý den, a to vlažnou vodou.

Pozor na přelévání

Celoročně je potřeba udržovat mírnou vlhkost, prolévat měkkou, den odstátou vodou, nebo do této vody postavit květináč na 15-20 minut, aby si rostlinka nabrala vody podle potřeby. Phalenopsis nesmí stát ve vodě trvale! Nejčastější chybou při péči o teplomilné orchideje bývá přelévání. Vzhledem k epifytickému způsobu života vzdušné kořeny orchidejí  nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Následkem je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů a chřadnutí celé rostliny a také napadení houbovými chorobami. Vysoká vzdušná vlhkost je ideální, proto rostlince mlžíme listy. Nikdy jí však neroste na květy a také ne večer. Minimální vzdušnou vlhkost vytvoří i miska s kamínky nebo keramzitem, do které nalijete vodu a na kamínky postavíte květináčorchidejí.

 

Ideální jsou průsvitné květináče

Kořeny vyžadují mnoho vzduchu, proto se používá hrubý orchideový substrát, který se dá běžně koupit. Při přesazování ustřihneme špatné kořeny, ale nezasahujeme do zdravých. Vhodné jsou průsvitné květináče, které by se měly dát opět do průsvitných obalů nebo postavit na misky, protože kořeny také potřebují světlo. Pokud nechcete květináče plastové, můžete si koupit speciální květináče přímo určené pro orchideje – nádherně vypadají orchideje v čirém jednoduchém skle. Od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé 2 týdny hnojivem na orchideje nebo nejvýše pětinou běžné dávky hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny, které ale nesmí obsahovat vápník. Pokud rostlinka kvete i v zimě, přihnojujte jednou měsíčně.

Zkuste množení

Vegetativní rozmnožováni je velmi jednoduché, a to dceřinnými rostlinkami, kterým se říká keiki. Ty vypučí na mateřské rostlině. Když keiki dostatečně narostou vzdušné kořeny (doporučuje se několik vzdušných kořenů délky alespoň 5 cm), můžeme dceřinnou rostlinku opatrně odkroutit. Další vegetativní metodou rozmnožování orchidejí je řízkování, k němuž se  používají staré dlouhé stonky, vedlejší výhony nebo odkvetlé stvoly. Řízky řežeme dlouhé 10 – 15 cm.

Co druh, to jiné nároky

Orchidejí je na trhu spousta, ale u každého je třeba se informovat na pěstitelské podmínky. Například Oncidium kvete drobněji, ale má bohaté křehké listy a rozmnožuje se pahlízami. Oncidium ´Sweet Sugar´ nebo ´Lemon´ jsou oblíbené pro své bohaté žlutohnědé květy. Cambria, hybrid s drobnějšími, ale bohatými květy, snáší chlad lépe než vedro. Cattleya má zase květy veliké a rozmanité, vytváří pahlízky. Cymbidium je orchidej s velmi trvanlivými a bohatými květy, která v zimě potřebuje nejlépe 15 °C a snese i teploty nižší (kolem 10 °C). Orchidej Vanda se pěstuje bez substrátu, nejlépe ve váze nebo volně zavěšená. Prostě výběr je bohatý, v poslední době se nové hybridy šlechtí z menších, ale méně obvyklých a jasněji zbarvených druhů, které orchidejím poskytují nové tvary, velikosti a barevné kombinace. Vyberte si vhodný druh úměrně svým zkušenostem a interiérovým podmínkám, které máte k dispozici.

TIP

Zbavte se stresu

Pěstování orchidejí se doporučuje na kurzech zvládání stresu. Při péči o tuto rostlinu  si odpočinete a přijdete na jiné myšlenky. Radost z kvetení vám pak pohladí nervovou soustavu.

Text: Gabriela Koulová

 

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní péče o orchideje

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o orchidee může být občas pěkný oříšek, když nemáte správné informace o jejich cyklu.

Pěstování orchideí

Ukázka některých druhů orchideí a rady na jejich pěstování.

Pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí

Jak pečovat o orchideje

Jak pečovat o orchideje

Zalévání orchidejí a péče o ně

Zalévání orchidejí a péče o ně

Orchideje v bytě

Orchideje v bytě

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?