Když se pokojovým květinám u vás nedaří

Nevím, jestli se najde někdo, kdo by doma neměl ani jednu pokojovou rostlinu. Pro mnohé je velkou radostí, pokud se jim rostlina dobře rozrůstá. Někdy se ale stane, že rostlina růst omezí nebo získá podobu, která se od vzhledu zdravého jedince daného druhu více nebo méně liší. Jak se s takovou situací vypořádat? Na to si krátce odpovíme v následujícím článku.

Když se pokojovým květinám u vás nedaří
Když se pokojovým květinám u vás nedaří (Zdroj: Shutterstock)

Pokud pokojovým rostlinám něco schází nebo naopak přebývá, k nejčastějším příznakům patří žloutnutí či hnědnutí listů, skvrny na listech, opadávání listů, zasychání špiček a okrajů listů nebo také zasychání a opadávání poupat.

Každá rostlina má určité požadavky na okolní teplotu, vzdušnou vlhkost, intenzitu osvětlení, zálivku a hnojení. Zároveň i místnosti v bytě jsou rozdílně vytápěny a osvětleny. Tyto dvě věci je vhodné dát nějakým způsobem do souladu. Pravděpodobně snadnější než měnit teplotu či vlhkost pokojů je přizpůsobovat výběr rostlin podmínkám místnosti.

Pokud rostlinám chybí světlo, je tím ohrožena především jejich schopnost správného růstu. Výhony a listy se pak vytahují, žloutnou nebo mohou i opadat. Nejvíce k těmto jevům dochází v zimních měsících. Řešení je buď přemístit rostlinu na světlejší stanoviště nebo rostlině přisvětlovat.

Některé rostliny mohou být poškozeny také nadbytkem světla, zejména pokud je to spojeno s nedostatkem vzdušné vlhkosti. Nadbytek slunečního záření se nejčastěji projevuje na listech v podobě žlutohnědých nebo také stříbřitých skvrn, které jsou často ostře ohraničené. Další formou příznaku nadměrné ozářenosti je zakrslý růst a nafialovělé zbarvení, které je patrné zejména na spodní straně listové plochy. Rostliny bychom na osluněná místa měli zvykat postupně a když tak je za poledního horka přistínit. U spousty druhů ale budeme muset přistoupit k přemístění rostlin z dosahu intenzivních slunečních paprsků.

Povadlé listy a výhony, které později hnědnou a usychají, jsou příznakem nedostatečné zálivky. Pokud to zaznamenáme včas, je náprava poměrně jednoduchá: rostlinu důkladně prolijeme.
Nadbytek vody v substrátu způsobuje uhnívání kořenů. To se projevuje zesvětlením listů, které jsou zakrnělé či usychají, byť je zemina vlhká. Rostlinu trpící v důsledku nadměrného zalévání, vyjmeme z květináče, odstraníme shnilé kořeny a zasadíme ji do nového substrátu. Dno květináče by mělo mít odtokový otvor a také bychom neměli zapomenout na drenáž.

Jestliže listy žloutnou, ale žilnatina setrvává zelená je to příznak nedostatku živin. Na nedostatek živin rostlina také reaguje zpomaleným růstem a v období kvetení i opadáním květů či poupat. Tuto situaci lze poměrně snadno napravit tím, že rostlině dodáme základní živiny (dusík, fosfor a draslík) a stopové prvky, které jsou obsaženy ve všech běžných tekutých hnojivech.

Co se týče substrátu a nádob na pěstování, tak platí, že substrát bychom měli vybírat na základě požadavků jednotlivých rostlin. Nejlepší květináče pro pokojové rostliny jsou hliněné. Pálená hlína je materiál, který obsahuje póry, což znamená, že květináče z ní vyrobené dobře vstřebávají vodu. Květiny v nich pěstované, pokud je mírně přelijeme, nejsou zároveň v takové míře ohroženy jako rostliny v nádobách plastových.

Suché a povadlé listy nebo dokonce celé výhony rostlinu velmi vyčerpávají. Měli bychom proto naše rostliny pravidelně prohlížet a všechny odumřelé nebo nemocné části odstraňovat. Když se pokojovým rostlinám daří, poznáme to hlavně podle bujného olistění typické barvy. Takové rostlin nebudou mít problém s kvetením a v neposlední řadě budou lépe odolávat jak škůdcům, tak i chorobám.

Text: Zuzana Bednárová
Foto: spreaddecor.com, pureclassicalfengshui.com, coldclimategardening.com, wcs4.blogspot.com,
silive.com, greetingsfromholland.blogspot.com, fengshuitogo.com

Připraveno ve spolupráci s www.osiva-semena.cz, internetovým obchodem s nejširší nabídkou semen na českém trhu.

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Angrešty se vracejí do našich zahrad
Angrešty se vracejí do našich zahrad

Péče o zahradu

Dnes se setkáváme s angrešty mnohem častěji. Nové odrůdy jsou mnohem odolnější a dokážou lépe čelit chorobám, hlavně angreštovému padlí hnědému.

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.