Velký zahradní seriál 16 – zahrada krok za krokem

Skalku můžete mít kaskádovou, pilířovou, v podobě suché zídky nebo velkého osamělého balvanu, teprve když na ní něco poroste, stane se součástí zahrady, vizitkou vašeho zahradnického umu. Co tedy sázet?

Velký zahradní seriál 16 – zahrada krok za krokem
Velký zahradní seriál 16 – zahrada krok za krokem (Zdroj: shutterstock.com)

Stačí se rozhlédnout po okolní krajině, zaměřit pozornost na sušší místa s množstvím kamenů, stráně s balvany, zdánlivě holé skály. Tu a tam se krčí nějaký zakrslý keřík nebo stromek, po kamenech se plazí polštáře kvetoucích i zelených trvalek, tu a tam vyráží vyšší, zpravidla jednoletá vysemeněná rostlinka.

Keře a stromky

Hodí se samozřejmě jen na větší skalku, na malou by se vám už nic jiného nevešlo. Dřeviny sázíme vždycky tak, aby z pohledové strany nezastínily pěkné kameny a kvetoucí rostliny. Nejlépe se vyjímají na zlomu horizontu skalky, pokud ji máte ve stráni, pak spíše po jejím obvodu než v centru. Nabídka nejrůznějších zakrslých dřevin je veliká, pěstitelé dnes nabízejí i odrůdy, o jakých si před pár desítkami let alpinkáři nechávali jen zdát, případně si je sami pěstovat spíš jako bonsaje v nádobách usazených do skalky. Oblíbené jsou azalky a rododendrony, dobře tvarovatelné cypřišky, jalovce, buxusy, miniaturní převislé javory, vrby, borovice kleč, trpasličí smrčky. Samostatnou kapitolou jsou pak čarověníky – miniaturní znetvořeniny větviček, naroubované na kmínku nebo samostatně vysazené jako hustě prorostlé trsy větviček.

Polštářové trvalky

Ať už chcete, aby se vám rostlina rozrostla po plochém balvanu nebo vytvořila porost suché zídky, právě polštářové trvalky jsou těmi pravými skalničkami. Bohatě kvetou od jara do léta, stačí jim minimum půdy, aby své výhony vyhnaly mnoho desítek centimetrů do šířky. Řebříček, poléhavé floxy neboli plaménky, karafiátky, tařice a tařičky, huseník, štěničník, drobné zvonky, hořce, mateřídouška, levandule, vřesy a vřesovce, koniklece, saxifrágy jsou nádhernou skalkovou dekorací. Ponechte různým druhům vlastní prostor, nechte je plazit po vlastním kamenu, pak jejich rozmanitost a barvy nejlépe vyniknou.

Netřesky a sukulenty

Typicky skalní rostlinou jsou různé druhy netřesků. Mohou mít růžice velké s výrazně tučnými tekutinou naplněnými listy, ale i droboučké, některé jakoby porostlé pavučinou. Každá růžice časem vyrazí do květu a poté odumře, mezitím však odnoží kolem sebe novou generaci, takže vzniknou krásné netřeskové ostrůvky. Špetka půdy, třeba jen ve škvíře v kameni a nepatrná zálivka stačí netřeskům k životu, patří k mimořádně odolným suchomilným rostlinám. Podobně jsou na tom i různé sukulenty s dužnatými listy zadržujícími pro rostlinu vodu a často půvabně kvetoucí barevnými kvítky. U nás se dobře daří rozchodníkům nebo kosmatcům. Na suché skalce můžete vysadit ale také kaktusy, hlavně opuncie v našich podmínkách dobře přežívají nebo tučnolistou agáve.

Letničky jako doplněk

Polštářové trvalky kvetou od časného jara do začátku léta, pak by se vám skalka mohla zdát smutná, pokud ji neoživíte letničkami. Můžete se držet při zemi s nízkými druhy voskovek, aster nebo jiřinek, ale můžete nechat na letní měsíce vyrazit od kamene i vysoký stvol náprstníku, divizny, ostrožky, vysokých žlutých hořců i jiných letniček. Volte druhy, kterým bude vyhovovat stejná půda jako jejich trvale rostoucím sousedům. Ve skalce to není problém – ostrůvky rostlin mohou mít svou vlastní půdu různé kyselosti a písčitosti, takže na jedné straně zde můžete pěstovat azalku, rododendron a vřesy v rašelinou obohacené zemině, na druhé levanduli, mateřídoušku či netřesky v suché, dobře propustné písčité půdě.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vybudovat okrasnou skalku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž s Danou Hradeckou a ukázka okrasných skalek, které si na zahradě vytvořili.

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů je sama o sobě náročná, natož když se usadí v náročných místech, jako třeba na skalkách. Proto ukážeme, jak použít hebricid v gelové formě, aby jste se plevelu zbavili.

Suťoviště

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o pěstování skalniček v suťovišti.

Jak se postarat o skalku na jaře

Jiří Šourek popovídá o tom jak se postarat o skalku po zimě

Neobyčejná zahrada plná různých rostlin

Inspirace, jak lze vybudovat zahradu podle vlastních představ s paní Helenou Brabcovou

Návštěva u Miroslava Líznera

Dnes se opět podíváme k Miroslavu Líznerovi. Povíme si, co se od minule změnilo.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!