Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 24

Je léto, zahrada nám kvete, občas něco zastřihneme, občas dosadíme, v užitkové zahradě sklízíme, jinak ale ponecháváme záhony jejich přirozenému životu. Nepokojná duše zahradníka ale jistě zatouží zvlášť o dovolené po něčem novém. Co takhle oživit venkovskou zahradu vodní plochou?

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 24
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 24 (Zdroj: shutterstock.com)

Jezírko se zčeřenou hladinou s odrazem slunce, měsíce a hvězd zkrášlí každou zahrádku, dokonce i když je docela malé. V módě jsou sice bazény, v okrasné zahradě tvoří ale spíše nesourodý prvek, takže nejlépe je modrou chemicky upravovanou vodní plochu na koupání umístit tam, kde je co nejméně na očích. Zato jezírko, ke kterému se budou slétat ptáci a vážky, zahnízdí se žába a především v něm pokvetou lekníny nebo stulíky, to je pro venkovský styl zahrady to pravé. Jaké jezírko zvolit?

K čemu slouží
Koupací jezírka jsou pro ty, kdo mají opravdu dost místa, abyste udrželi přirozený biotop tak, že voda bude stále krásně čistá, musí být jezírko alespoň 30 m2 velké a ve třetině na koupání hluboké 1,5 – 2 m. Můžete ho umístit třeba hned pod terasu u domu, odkud si pak pohodlně odskočíte osvěžit tělo. V konceptu venkovské zahrady ale může takové jezírko být umístěno kdekoliv tam, kde dotvoří harmonii přírodního prostředí. Jezírko by mělo být osázené a modelované tak, aby v něm docházelo k ekologickému samočištění. Někdy se to ovšem nepodaří, někdy jsou starší jezírka přece jen již zanesená, takže je třeba použít filtraci.

Jezírka pro rybičky už tak velká být nemusí, pamatujte ale, že ryby rostou a potřebují svůj životní prostor. Pro pár drobných slunek nebo karásků ale stačí třeba jen 6 m2 plochy, uprostřed ovšem musí mít hloubku 1,5 – 1,8 m, aby zde ryby našly chladnější vodu v horkých dnech a v zimě přežily pod ledem u dna. Pro rybičky je nutné udržovat kvalitu vody pomocí filtrace a v neprůtočných nádržích s minimální obměnou vody je nutno použít vzduchování.

Okrasná jezírka mají nejširší možnosti umístění i velikosti. Ta větší by měla pěkně splynout s okolním terénem, z hlediska přirozeného přírodního vzhledu zahrady, ale také pro pohodlné zásobování vodou je pro ně nejlepší místo v nejníže položeném místě. Proč ale nemít maličké „horské“ jezírko třeba ve skalce? Nebo využít různé nádoby a vytvořit miniaturní jezírka na terase nebo na balkoně? Důležité je osázet jezírko vhodnými rostlinami, kterým bude vyhovovat hloubka a velikost vodní plochy, přidat rostliny bahenní na okraje do mělčin a do břehů vysadit vhodné vlhkomilné druhy. Pak bude dojem úplný. Filtrace se bude odvíjet od velikosti, způsobu zásobování vodou a odvodu vody přebytečné. Vždy je lepší se poradit s odborníkem.

Materiály na stavbu jezírek
Betonová jezírka se dnes moc nestaví, zejména ne ta velká. Problém s praskáním a prosakováním betonu je totiž i při všech moderních materiálech značný. Přesto beton nezatracujme – vybetonovat malé jezírko ve skalce nebo uprostřed záhonu je často jednodušší, než promýšlet na takovém místě osazení fólií. Může vám pak sloužit několik let, později není velký problém ho buď prostě zahrnout zeminou a místo osázet, nebo beton rozbít, odstranit a udělat jezírko nové.
Fóliová jezírka patří dnes k nejoblíbenějších, umožňují vytvoření individuálního tvaru a více méně libovolné velikosti. Založení je ovšem poměrně náročné, u velkých ploch je třeba fólii svařovat, což je práce vysloveně pro odborníky. Nabízí se různá kvalita fólií za odstupňovanou cenu, ty levné ovšem nebudou mít dlouholetou životnost a oprava je dosti problematická. Stavba fóliového jezírka je zkrátka záležitost pro zkušené a zdatné. Můžete si ji ovšem vyzkoušet na malé ploše – vytvořit si pro letošek malé jezírko, které v příštích letech rozšíříte nebo přemístíte jinam. Vždyť nepokojná zahradníkova duše má ráda nějakou tu změnu.

Plastové nádrže mají mnohaletou životnost, odolávají prorůstání kořenů i hlodání a tunelování hrabošů. Hloubka nádrží bývá okolo jednoho metru, velikost je zhruba od 4 m2 do 10 m2 u malých jezírek, můžete mít ale opravdu velké nádrže, vyráběné třeba i na individuální objednávku zákazníka. Mohou mít hlubokou „koupací“ část a mělčí pro rostliny, hlubší vodu pro ryby a podobně. Osazení nádrže do země vyžaduje dobrou přípravu, pak už je ale s plastem poměrně málo práce, zvlášť když si pořídíte dobrou filtraci. Počítejte s tím, že plast by měl být ve všech místech ochráněný před dlouhým slunečním svitem, jinak se rozpaluje, voda se přehřívá a nechráněná místa se stávají nebezpečnými třeba pro vaše domácí mazlíčky – mohou si tu popálit tlapky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit jezírko na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Marek Pišl popovídá o tom jak připravit zahradní jezírko na zimu

Zakládání jezírka

O zakládání jezírka, vodních rostlinách a rybkách.

Zahradní jezírko a jak o něj pečovat

Pan Fišer provádí diváky svoji zahradou, na které vybudoval zahradní jezírko, kde chová ryby a pěstuje lekníny.

Jarní údržba zahradních jezírek

Jarní údržba zahradních jezírek

Jak zarybnit jezírko

Kamil Tyrychtr doporučuje druhy ryb do zahradního jezírka a vysvětluje, jak se o ně máme starat.

Jak přilákat žáby do zahradního jezírka

Jak přilákat žáby do zahradního jezírka

ČTĚTE DÁLE

Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu
Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu

Přírodní zahrada

Venkovská zahrada vyžaduje rostliny, které nejen doplňují rustikální atmosféru, ale jsou i odolné vůči přírodním podmínkám a snadno se udržují.

I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky
I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky

Přírodní zahrada

Obec a přírodní zahrada jsou pojmy, které se mohou spojit. Stačí principy přírodní zahrady uplatnit při péči o veřejnou zeleň. Jaká pravidla je třeba dodržet?

Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl
Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl

Přírodní zahrada

Jak na využití starých stromů? Pokud nějaký takový strom v zahradě máte, určitě se ho nezbavujte – poslouží jako útočiště pro vaše květiny i užitečná zvířata.

Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky
Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky

Přírodní zahrada

Vybudujte domečky pro hmyz i budky pro ptáky, odvděčí se vám tím, že zlikvidují velké množství škůdců ve vaší zahradě. Jak by měly domečky vypadat?

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?