Architekt radí: Nejčastější choroby a škůdci okrasných rostlin ve vaší zahradě

Abychom se mohli těšit z krásy a dobré prosperity rostlin, je čas od času zapotřebí zasáhnout proti nechtěným škůdcům nebo chorobám rostlin. Pro zajištění dobrého zdraví rostlin nemáme k dispozici pouze chemické postřiky, je důležité snažit se chorobám a škůdcům předcházet.

Architekt radí: Nejčastější choroby a škůdci okrasných rostlin ve vaší zahradě
Architekt radí: Nejčastější choroby a škůdci okrasných rostlin ve vaší zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Počátek boje proti škůdcům a chorobám je už při výběru a nákupu rostlinného materiálu. Už v této fázi je důležité vybrat si zdravého a silného jedince. Při nákupu rostlin je dobré vyvarovat se těm druhům, které jsou náchylné na určité choroby nebo které bývají často napadány určitým škůdcem. Mezi tyto rostliny můžeme zařadit například japonské javory trpící houbovou chorobou v dřevitých částech, bukykatalpy, které velmi často trpí na padlí (bílé povlaky na listech), růževrby které často napadají mšice a podobně. Zkrátka pokud nechceme na své zahradě často zasahovat a používat chemické přípravky, je dobré poradit se s odborníky při výběru rostlin a zvolit takové rostliny, které nejsou v tomto směru příliš problematické. Dalším krokem prevence je výběr správného místa pro výsadbu – tedy ideálního stanoviště, kde se bude rostlině dobře dařit dle svých individuálních požadavků. Následná povýsadbová péče, pravidelná zálivka, hnojení a občasná kontrola také napomůžou k vypěstování zdravého a tím i odolnějšího jedince. Pokud se ale i přes tyto preventivní kroky objeví na zahradě nějaké choroby či škůdci, nezbyde než provést urychlený zásah.

Nejčastější škůdci: Proti škůdcům provádíme postřik při jejich prvním výskytu a v ochraně pokračujeme po celou dobu jejich výskytu. Vždy je třeba dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Mšice – Mezi nejčastěji se vyskytující škůdce na zahradě patří bezpochyby mšice. Napadají téměř všechny druhy rostlin, rychle se množí a mohou být přenašečem různých chorob. Často se objevují na růžích, vrbách, jehličnanech, nebo ovocných dřevinách. Poškozují rostliny sáním a boj s nimi není jednoduchý, neboť časem se stávají vůči chemickým postřikům imunní. Mají nejčastěji zelenou nebo černou barvu. Můžeme se jich zbavit pomocí žlutých lepových desek, které rozvěsíme na napadené rostliny. Nebo můžeme použít opakovaný postřik napadených rostlin přípravky jako jsou například Mospilan, Pirimor  nebo Calypso.Z ekologických přípravků dobře poslouží Oleoekol ( řepkový olej ), který mšice v podstatě zadusí.

Hlemýždi a šneci – Dalšími obtížně hubitelnými škůdci jsou hlemýždi a šneci. I když se to nezdá, dokáží v zahradě udělat velké škody. Okousávají klíčky, stonky, lodyhy, plody, hlízy, dužnaté kořeny, listy a mohou způsobit až holožír. Rádi si pochutnávají zejména na trvalkách (na bohyškách, kopretinách, astrách a podobně ) Obranou proti nim je ruční sběr nebo použití granulovaného přípravku Vanish ( pozor na domácí mazlíčky a děti !).

Třásněnky – Drobný hnědý hmyz který řádí nejčastěji na růžíchrhododendronech, U rhododendronů sají na spodní straně listů, vrchní strana listů je skvrnitá, spodní stran je rezavá a okraje listů se stáčí směrem dolů. Suché počasí podporuje šíření třásněnek. Na růžích se třásněnky projevují černáním korunních lístků, květy a listy jsou znetvořené a skvrnité. Při jejich výskytu použijeme přípravek Mospilan.

Lalokonosec – Závažný škůdce stálezelených keřů, zejména rhododendronů, azalekbobkovišní. Dospělci – brouci vykusují na okrajích listu charakteritické nepravidelné otvory a dokáží tak při přemnožení způsobit až holožír. Na listech se vyskytují až večer po setmění. Larvy těchto brouků se líhnou pod zemí a škodí žírem na kořenech. Larvy přezimují v půdě, na jaře se zakuklí a od konce května se z nich líhnou brouci. V boji proti larvám pomohou užitečná dravá háďátka, která se přidávají do konve s vodou  jakmile teplota půdy dosáhne 12 °C, zalije se touto směsí půda okolo napadené rostliny  Ošetření by se mělo provádět na jaře a na podzim a následující rok by se měl postup zopakovat. Dospělce lalokonosce sbíráme za šera z listů.

Puklice a štítenky – Povrch těla mají krytý tvrdým štítkem a připomínají tak hrbolky kůry. Sají na listech, řapících i stoncích. Jsou červenohnědě zbarvené a několik milimetrů velké. Produkují medovici a listy jsou proto lepkavé.  Ošetřujeme je  přípravky: Calypso, Mospilan, PukliStop nebo Talstar.

Nejčastější choroby: Postřiky proti chorobám provádíme oproti postřiku proti škůdcům nejlépe ještě před jejich typickou dobou výskytu, tedy preventivně. I tady platí, že je třeba vždy dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Černá skvrnitost růží – Jde o houbovou chorobu která způsobuje na horní straně listů růží černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Proti této chorobě neexistují zcela rezistentní (odolné) odrůdy a i chemický zásah nemusí být vždy zcela účinný. Postřiky provádíme při zjištění prvního výskytu, ale u náchylných odrůd růží je vhodné ošetřovat rostliny preventivně, ještě před objevením příznaků choroby. Obecně proti houbovým chorobám provádíme preventivní ošetření od začátku června do konce září.  Pro postřik doporučujeme přípravky: Baycor, Discus nebo Dithane.

Padlí  – Další zástupce často rozšířených houbových chorob. Projevuje se bílými moučnatými povlaky na horní straně listů. Největší výskyt této choroby se objevuje v měsíci srpnu. Objevuje se často u růží, buků, katalp nebo ptačího zobu. Nejlépe je předcházet výskytu povlaků včasným preventivním postřikem již od konce května nebo začátku června fungicidem Baycor, Discus nebo Dithane. Ale zásah lze provést i při prvním výskytu těchto bělavých povlaků.

Rzi – V posledních několika letech se na hrušních hojně vyskytuje choroba nazývaná Rez hrušňová. Napadá zejména listy, ale může se vyskytovat i na letorostech, případně i na plodech. Nárůst výskytu této choroby je způsoben rozšířením výsadby jalovců, na kterých rez přezimuje. Jedná se o dvoubytnou rez, což znamená, že se vyskytuje na dvou hostitelích: na jalovcíchna hrušních. Spory této houby se přenášejí z jalovců na hrušně větrem na vzdálenost až několika stovek metrů. Rzi se dále často objevují na borovicích, kalinách či růžích. Na vrchní straně listů se objeví drobnější žluté skvrny a na spodní straně listů se v místě těchto skvrn tvoří polštářky (kupky), které jsou nejprve žluté a na podzim zčernají. K ochrannému postřiku proti rzím používáme přípravky: Baycor , Discus nebo Dithane či  Neotec.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Houbová onemocnění rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Houbová onemocnění rostlin

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Podzimní choroby rostlin

Podzimní choroby a škůdci na rostlinách-povídání s rostlinolékařkou Ing. Evou Duškovou

Škůdci na růžích a zazimování růží

Škůdci na růžích a zazimování růží

Jak omezit škůdce na balkonových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak bojovat proti škůdcům na balkonových rostlinách.

Poradna ochrany rostlin

Poradna ochrany rostlin proti škůdcům a chorobám s Janem Kopřivou ve studiu Receptáře

ČTĚTE DÁLE

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.

Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě
Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Péče o zahradu

Černý kořen je sice znám již od 16. století, v naší kuchyni je však stále nedoceněný. Vypěstujte si jej a zařaďte si ho do jídelníčku.