Proti suchu můžeme bojovat i chytrými technologiemi

Pod střešními okapy rodinných domů přibývají retenční nádrže, aby zachytávaly dešťovou vodu, a lidé mohli zalévat svoje zahrady zadarmo. Díky moderním technologiím bude závlahový systém fungovat ještě účinněji, podle aktuálního stavu vaší půdy a profesionální předpovědi počasí. Navíc můžete hospodařit pohodlněji. Zahrada dostane tolik vody, kolik potřebuje, i když zrovna budete pryč.

Proti suchu můžeme bojovat i chytrými technologiemi
Proti suchu můžeme bojovat i chytrými technologiemi (Zdroj: archiv redakce)

Letos jsme opět mohli vidět, že tuzemská krajina vysychá. Leckde zmizely potoky a zbyla prázdná kamenitá koryta, v některých studnách zůstaly jenom mělké louže. Tráva, pokud nebyla zalévána člověkem, předčasně zežloutla a stromy shazovaly svoje listí dříve, než bývalo zvykem v deštivějších časech.

“Sucho na našem území trvá již minimálně od roku 2014. V průběhu posledních pěti let se samozřejmě jeho intenzita měnila v čase i v prostoru, s vrcholy v roce 2015 a 2018,” shrnuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tamní vědci varují, že v dalších letech můžeme srážkovou krizi pocítit ve svém každodenním životě. “Sucho zkrátka není vyřešený problém, naopak do budoucna bude nejspíše jeho význam dále sílit,” říká Mark Rieder, ředitel ústavu.

Mapa ukazuje, jaká byla běžná hladina podzemní vody v mělkých vrtech (studnách) v září roku 2018. Zdroj: ČHMÚ

Přibývají půdní senzory

Vědci by ovšem měli nejen popsat problém, ale taky ukazovat možná východiska. Univerzita ve skotském městě Dundee proto rozjela celoevropský projekt, který pěstitelům pomáhá, aby se lépe přizpůsobili aktuálním podmínkám.

Dobrovolníci z různých států spolu sdílejí užitečné informace – především co, kde, kdy, jak a s jakým úspěchem pěstují. Taky mají ve svých záhonech a polích zabodnutý přístroj, který vypadá jako větvička, měří vlhkost nebo suchost půdy a získaná data automaticky přeposílá do centrály. Tam jsou všechny informace shromážděny a zpracovány. Výsledek?

Do svého chytrého telefonu si můžete stáhnout aplikaci “GROW Observatory”: ZDE pro informační systém Android a ZDE pro Apple. Tam dostanete rady, co a jak máte nyní nebo kdykoli později ve svojí lokalitě pěstovat, abyste získali dobrou úrodu.

Na obrázku vidíme, jak vypadá mobilní aplikace GROW Observatory, která bohužel (zatím) není v češtině.

Chytrá zahradní závlaha

Díky chytrým technologiím taky lépe využijeme dešťovou vodu. Dobrým základem jsou retenční nádrže, které stávají pod střešními okapy, případně bývají zapuštěné v zemi, aby pojmuly větší objem srážek a přitom nezavázely na povrchu. Závlaha může fungovat automatizovaně podle aktuálního stavu půdy a meteorologické předpovědi, abyste šetřili drahocennou tekutinu, peníze i svůj čas.

Například pokud má zanedlouho pršet, systém zůstane pasivní, aby zbytečně neplýtval vodou. A naopak, pokud je půda extrémně vyschlá a srážky vbrzku nepřijdou, zahrada využije zásoby a zalije se více než jindy. Systém lze naprogramovat tak, aby hospodárně fungoval v různých situacích, zatímco majitel odpočívá nebo musí odcestovat jinam.

“Pomocí retenční nádrže můžeme také výrazně zmírňovat negativní důsledky přívalových dešťů. Pokud má dle předpovědi přijít průtrž a hrozí vyplavení okolních pozemků, či dokonce domu, předem uvolníme kapacitu nádrže a zajistíme, aby následně pojala co nejvíce napršené vody,” říká Vojtěch Zavřel ze společnosti Smarteon Systems s.r.o., která programuje chytré domy a zahrady v České republice a Dubaji.

V ideálním případě propojíme retenční nádoby s celým domem, protože dešťovku můžete použít i na splachování toalety, úklid nebo praní. Tak ušetříte až polovinu vodného. Zároveň můžete prostřednictvím mobilní aplikace kdykoli vidět, kolik vody v nádrži aktuálně zbývá.

Text: Petr Woff
Foto: Archiv redakce

Publikováno: 27.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Čištění vody v zahradním jezírku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Halama vysvětluje, jak pečovat o vodu v zahradním jezírku.

Jak správně pracovat s dešťovou vodou?

Vytvořte si úleh nebo jezírko na zahradě a už se nemusíte bát sucha!

Udírna a gril ze starých sporáků

jak si vyrobit třípatrový gril s udírnou ze starých sporáků

Nůžky na živé ploty

Nůžky na živé ploty

Rolf ukazuje: Jeho zemní ponorka

Když ti život přinese tlakovou nádrž na vzduch, udělej z něj podzemní ponorku. To si pomyslel Rolf Schüler, když se svým bratrem spustil tenhle projekt

Jezírko jako moderní prvek zahrad

Chcete mít na zahradě jezírko?

ČTĚTE DÁLE

Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?
Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?

Zahradní nářadí

Správné uskladnění zahradního náčiní je zásadní krok v prodloužení jeho životnosti. Kam tedy veškeré nářadí a náčiní uklízet?

Máte kam ukládat zahradní nářadí?
Máte kam ukládat zahradní nářadí?

Zahradní nářadí

S nástupem jara a nové zahradní sezóny přijde na řadu i potřeba uskladnit někde nářadí, které budeme každou chvíli na zahradě potřebovat. Povalovaní ledabyle odloženého nářadí se nám může vymstít leda tak úrazem, nehledě na to, že nepříznivé počasí ho může zbytečně ničit a připravovat o delší životnost. Nemáme-li kam nářadí ukládat, pravděpodobně přijde na řadu stavba nějakého přístřešku na nářadí – kůlny, nářaďovny, malého zahradního domku či alespoň přístřešku.

Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to
Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to

Zahradní nářadí

Broušení dřeva je dnes už absolutní samozřejmostí, byť se začalo brousit poměrně nedávno, a to v dobách průmyslové revoluce. Předtím se dřevo nechávalo převážně neopracované. Dřevo se brousí z mnoha důvodů. Někdo potřebuje mít materiál obroušený pro lepší efekt, protože je dřevěný prvek na očích, a někomu stačí mít dřevo obroušené hrubě, tedy tak, aby se předešlo jednoduchému zadření třísky. Jak správně na to?

Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí
Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí

Zahradní nářadí

Nevíte, co ještě dát partnerovi nebo kamarádce pod stromeček? Pokud pečuje o zahrádku, najdete určitě inspiraci v prodejnách zahradnických potřeb. Věřte, že novými zahradnickými nůžkami, pilkou na prořezávání větví nebo šikovnou sekyrkou určitě nic nezkazíte.

Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin
Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin

Zahradní nářadí

Tápete v sortimentu zahradních nůžek a pilek? Není divu, je tolik druhů a typů, že se v nich vyznají jen profesionálové a prodejci. Ať potřebujete nůžky na prořez dřevin, nebo třeba na vinnou révu, poradíme, jaké vybrat právě pro vaše potřeby.

Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem
Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem

Zahradní nářadí

Práce kolem chaty a v dílně neustává ani na podzim. Naopak je třeba dodělat vše, co se za celé léto nestihlo a připravit chatu na zazimování.

Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?
Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Zahradní nářadí

Zimní období, kdy není moc práce na zahradě, lze využít k výběru mnohé techniky na zahradu a připravit se tak dobře na další zahradnickou sezonu. Po zimě bude jistě ve vašich zásobnících na vodu dost vody, kterou lze dobře využít na zalévání. Také se může stát, že se vaše čerpadlo v jímce či studni po zimě už nerozeběhne a vy se tak budete muset poohlédnout po novém modelu.

Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy
Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy

Zahradní nářadí

Pomalu se blíží konec roku a zanedlouho zahradu ovládnou první mrazy. Stejně jako se blíží doba, kdy končí většina prací na zahradě, končí i nutnost zalévat trávník pomocí závlahového systému. Vždy je lepší být oproti mrazíkům o krok napřed a závlahu vypustit radši o několik týdnů dříve, abyste měli jistotu, že nedojde k poškození systému.

Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?
Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?

Zahradní nářadí

Ti, kdo milují svou zahradu a s láskou se věnují zahradním pracím, velmi dobře ví, že kvalitní zahradnické nářadí je pro každého zahrádkáře, chataře či kutila nezbytností.

Už jste zazimovali zahradu?
Už jste zazimovali zahradu?

Zahradní nářadí

Nikdy nevíme, jak tuhá zima přijde, a tak je vždycky dobré, být na ni dostatečně připraveni. Připravit na zimu bychom však měli i naše zahrady. Některé rostliny jsou zkrátka choulostivější než jiné, a tak je zapotřebí jim s ochranou proti zimě pomoci.

Moderní zavlažovací systémy do zahrad
Moderní zavlažovací systémy do zahrad

Zahradní nářadí

Krásná a upravená zahrada vždy vyžaduje určitý čas a také úsilí, aby vypadala dobře, byla zdravá a na pohled zajímavá. Jedním z nezbytných předpokladů k dosažení takovéto zahrady je přiměřená a správná zálivka dodaná zahradě ve správný čas.

Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou
Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou

Zahradní nářadí

Sekačku jsme si na sezónu připravili, terén k sekání už taky máme. Teď už se jen chopit stroje a vyrazit na souboj s přerostlým trávníkem. Ale pozor na skrytá nebezpečí!