Poklad každé zahrady, zahradní kompost

Kompostování může některým zahrádkářům připadat jako neskutečná věda, ale věřte, že si mnohdy vystačíte i s několika málo informacemi. Záleží jen na vás, zda si svůj kompost vyrobíte rychlejší metodou teplého kompostování nebo pomaleji kompostováním studeným, které je mnohem šetrnější k půdním mikroorganismům a živočichům. Ať tak či onak, kompost vám bude dobrým pomocníkem při zlepšování půdní úrodnosti a ještě na jeho výrobu efektivně zpracujete všechny hmoty, které vzniknou při údržbě zahrady.

Poklad každé zahrady, zahradní kompost
Poklad každé zahrady, zahradní kompost (Zdroj: archiv redakce)

Kompostování zahradního odpadu pro nás není rozhodně žádnou neznámou. Může probíhat různě dlouho a v různých podmínkách, záleží na mnoha aspektech.

Abyste se dočkali kvalitního kompostu, který hravě nahradí synteticky vyráběná hnojiva, musíte dodržet několik pravidel, do kompostu totiž nelze dát úplně všechno. Některé hmoty mohou naopak výrobní proces prodloužit nebo samotný kompost kontaminovat, takže si spolu s kompostem do záhonu naočkujete i některé choroby.

Co do kompostu můžete přidat

Materiály v kompostu dělíme na dvě skupiny materiálů, na složku zelenou, kterou reprezentuje posečená tráva, čerstvé větvičky a výhony rostlin, spadané listí, rostlinný odpad z jezírka a mnoho dalších materiálů, ale nesmíme zapomenout ani na druhou složku hnědou, která sestává ze zeminy, suchých rostlin, kávové sedliny, slámy, kartonové lepenky nebo třeba z vaječných skořápek.

Tyto dvě složky by se měly navzájem kombinovat, kompost nikdy nezakládejte pouze ze zelené hmoty, rozkladné procesy by neprobíhaly tak, jak očekáváme. Poměrně diskutované jsou kuchyňské zbytky. Někteří odborníci je částečně zavrhují. Zatímco zbytky zeleniny a ovoce do kompostu jednoznačně patří, s živočišnými zbytky a tuky se už musí zacházet opatrně a musí být skombinovány ještě s jinými materiály, jako je například posečená tráva nebo zemina.

Co do kompostu patří

  • posečená tráva
  • čerstvé i suché výhony rostlin, slabé větvičky
  • spadané listí dřevin – nikoliv ořešákové, to kompost značně okyseluje, nebo jen v malém množství
  • čajové lístky, čajové sáčky, kávová sedlina
  • kuchyňské zbytky rostlinného původu
  • seno, sláma, dřevěná štěpka
  • zemina
  • chlévský hnůj, močůvka, bylinná jícha
  • vaječné skořápky
  • recyklovaný či nepotištěný papír, roličky od toaletního papíru, karton bez syntetických lepidel
  • dřevěný popel

Do kompostu nedávejte

  • popel z uhlí
  • výkaly psů a koček – možný zdroj choroboplodných zárodků
  • lepenka, syntetická lepidla, namořené dřevo
  • ve velkém množství živočišné zbytky, tuky, přepálené oleje

Hlavně dostatek vzduchu

V kompostéru dochází za správných podmínek k rozkladným procesům, na kterých se podílí půdní fauna. Ta se živí organickou hmotou, kterou mění na minerální složku přijatelnou pro rostliny. Pokud půdní organismy nemají dostatek vzduchu, přestává fungovat rozklad a nastupuje proces hnití, který vznikne v anaerobním prostředí, tedy bez přístupu vzduchu. Hnití není vždy na škodu, ale jisté problémy mohou způsobovat choroboplodné zárodky, které při tomto procesu mohou vznikat a také samozřejmě plyny.

Správně založený kompost by neměl být cítit, pokud tomu ale tak je, tak to znamená, že je příliš mokrý nebo jsou v něm použity nesprávné poměry hmot. Zápach vzniká hlavně při rozkladu bílkovinné tkáně a tuků, proto by tuky, oleje a živočišné zbytky do kompostu měly přijít minimálně nebo dokonce vůbec.

Pokud kompost zapáchá, přidejte do něj hnědou složku. Mnohdy pomůže přídavek suché zahradní zeminy, písek nebo dřevěný popel či kamenný prach. Tyto materiály absorbují vodu a dodají do hmoty vzduch, stejně tak pomůže kompost nakypřit nebo přeházet.


TIP MAGAZÍNZAHRADA.CZ:
ořešákové listí do kompostu můžete také použít, ale jen v malém množství, protože kompost značně okyseluje. Pokud nevíte, co s ním, ale přesto spadané listí nechcete nechat ležet pod stromem, vyrobte si kyselý kompost z ořešáku, který ovšem nepřidávejte k běžným zahradním rostlinám, ale spíše ho přisypte pouze ke kyselomilným druhům, a to jen v malém množství.

Kde kompostovat

Pro výrobu kompostu si můžete koupit komerční plastový kompostér, ale počítejte s tím, že se do něj nevejde moc odpadu. Pokud vlastníte větší zahradu a máte větší množství odpadu, vyrobte si vlastní kompostér v podobě vyšší dřevěné ohrádky ze smrkového řeziva nebo starých palet. V každém případě dřevo neošetřujte mořidly ani jinými jedy.

Pokud chcete, aby dřevo nepodlehlo zkáze hned po několika letech, připevněte na vnitřní stranu kompostéru nopovou folii, která zamezí přímému styku agresivního kompostu se dřevem.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 06.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Kompost

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kompost

Pěstování pivoněk

Pivoňky - původ, pěstování, druhy a odrůdy, přesazování.

Zakládání kompostu

Zakládání kompostu.

Péče o půdu ve skleníku

Péče o půdu ve skleníku

Kokedamy

Vilém Hampl si povídá s odbornicí o kokedamách, neboli závěsných rostlinách v mechovém obalu.

Proč hrabat listí

Reportáž o hrabání listí, proč listí hrabat, jak tím můžeme zamezit houbovým onemocněním, odstraňování listí z hladin zahradních jezírek.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!