Zima v ovocné zahradě

Konec sezony je pro většinu zahrádkářů synonymem klidu a odpočinku. Zahrada odpočívá pod sněhovou pokrývkou a čeká na svoji novou sezonu. Ale ani teď není dobré usnout na vavřínech, protože přichází čas řezu některých ovocných dřevin. Pozornost věnujte hlavně jádrovinám, tedy jabloním a hrušním.

Zima v ovocné zahradě
Zima v ovocné zahradě (Zdroj: archiv redakce)

Zimní termín řezu je pro některé ovocné stromy vhodný, pro jiné zase ne. Zatímco nízké teploty snižují výskyt chorob a škůdců, které jinak napadají řezné rány, jež vlastně fungují jako vstupní brána do dřeva, u některých dřevin se zase výrazně zpomaluje hojení ran, protože se rostliny nachází v klidové fázi.

Především peckovinám tyto termíny řezu příliš nesedí. U nich raději vyčkejte do doby, kdy nasadí poupata nebo až do chvíle, když vykvetou. V přírodě má vše svůj čas a tyto přirozené procesy musíme respektovat hlavně v ovocné zahradě.

Čím při řezu dřevin začít

Řezové techniky na některé zahrádkáře působí jako velký strašák. Ne všichni se do řezu chtějí pustit svépomocí, a pokud počáteční obavy přeci jen překonají, nemusí být výsledek vždy dokonalý.

Přesto je nutné podotknout, že při této práci vycházíme z fyziologie samotných dřevin. Abychom si řez co nejvíce usnadnili, je nejdříve nutné z koruny odstranit nejožehavější nedostatky.

V první řadě se zaměřte na odstranění suchých větví, kolmých či křížících se výhonů a všech větví, které jsou odplozené nebo zbytečně zahušťují korunu. Ta by měla být otevřená pro vzduch a světlo, jedině tak bude vytvářet zdravé a velké plody, které budou dozrávat na světle. Zahuštěná koruna je navíc výrazně náchylná na choroby a škůdce, za což může omezené proudění vzduchu. Koruna by měla být tedy zbavena všech zbytečných větví, přesto myslete do budoucna a pokud možno zachovávejte některé mladé výhony, které mohou časem nahradit staré odplozené větve, které přestávají plodit.

Hlavně žádné pahýly

Častým důvodem nedostatečné plodnosti ovocných stromů bývá špatná technika řezu. Pokud odstraníte větve s koncovými pupeny, na kterých zrovna některé odrůdy plodí, pak se není čemu divit, že se nedočkáte zdravé sklizně. Proto si již při koupi odrůdy zjistěte, z jakých pupenů dřevina vlastně plodí, zda z koncových pupenů nebo zkrácených větévek, brachyblastů.

Řez by měl být veden mírně šikmo ostrou pilkou nebo zahradnickými nůžkami tak zvaně na větevní kroužek. Řezem nesmí v žádném případě vznikat pahýl, který nepokračuje žádným výhonem. Toto místo se nezahojí, ba naopak umožní vstup chorobám a škůdcům do dřeva. Podobný problém nastane také ve chvíli, kdy řezem zasáhneme hluboko do větevního kroužku, ani v tomto místě se rána nezahojí.

Abyste přesně věděli, kudy vést řez, je nutné se nejdříve seznámit s větevním kroužkem. Toto místo se nachází v místě větvení větve nižšího a vyššího řádu. Snadno ho poznáte podle zvrásněné borky ve tvaru kruhů kolem větve. Hojení ran po řezu probíhá při správném provedení po obvodu pomocí kalusu, což je hojivé pletivo, které zacelí ránu. Pokud jste někde ránu nevedli správně, poznáte to třeba už během první sezony, protože se kalus vytvoří jen částečně.

Ošetření přestárlých stromů

Pokud máte na zahradě silně zanedbané ovocné stromy a máte pocit, že už se z nich nedočkáte valné sklizně, zkuste jim dát ještě jednu šanci. I přestárlé stromy lze většinou dostat znovu do kondice, ale tento řez již vyžaduje větší zkušenosti. Mohutné koruny s odplozeným dřevem je totiž nutné značně odlehčit, jinak se postupuje podobně jako u mladých a vitálních stromů.

Opět je třeba se zaměřit na staré větve, které nahradíme novými výhony. Odstraníme všechny kolmé, špatně postavené větve. Pokud dřevina není dlouhodobě udržovaná, rozložte řez na dvě až tři následující sezony.

Jakmile odstraníte některé zbytečné větve, v příštím roce začnou obrůstat mladé výhony, které lze postupně zapěstovat na plodné větve. Řez dřevin není nijak složitý, ale přesto vyžaduje určitou zručnost a cit. Mnohdy je lepší přenechat řez odborníkům, kteří vás s technikou postupně seznámí.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 05.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Stříhání keřů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stříhání keřů

Jak správně řezat okrasné dřeviny

Okrasné dřeviny se řezají určitým způsobem, to platí i u živého plotu. Jak tedy správně provést zmlazovací řez?

Co vysadit na zimu

V tomto videu Vám poradíme, co si vysadit, aby byla zimní zahrada barevná.

Zimní řez ovocných stromů

Zimní řez ovocných stromů

Roubování čarověníku

Roubování čarověníku

Regulace násady plodu

Karel Kotyšan vysvětluje, jak a kdy probírat násady plodu jabloní, abychom měli bohatou úrodu.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!