Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou trvalky z rodu tlusticovitých. Jejich domovinou je Evropa, kde běžně rostou na sutích, skalách a ve světlých lesích. Vypěstovat si je však můžete i na klasické české zahrádce. A my vám povíme jak.

Skalničky, a to především rozchodníky, vás mohou potěšit svými květy
Skalničky, a to především rozchodníky, vás mohou potěšit svými květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skalničky známé jako rozchodník nachový a kamčatský 

Skalničky, které jsou známé jako rozchodníky, představují rozsáhlou skupinu čítající více než 400 druhů. K těm nejznámějším druhům pak náleží rozchodník nachový a kamčatský. 

Rozchodník nachový 

Rozchodník nachový patří k těm nejoblíbenějším rozchodníkům. Vyznačuje se výraznou fialovou barvou, bohatými listy a nádhernými květy, které přitahují motýly a včely. Dorůstá do velikosti 30–45 cm. Listy tohoto rozchodníku jsou oválného tvaru. Je odolný vůči mrazu a snese teploty až do zóny odolnosti 4–9.  

Rozchodník kamčatský 

Rozchodník kamčatský pochází z horských oblastí Asie, přesněji z Kamčatky a Dálného východu Ruska. Tvoří nízké polštáře. Mají rozložité stonky s dužnatými, masitými listy, které mají eliptický tvar a světle zelenou barvu. Kvete žlutě, oranžově nebo červeně. 

Rozchodník nachový se vyznačuje svými fialovými květy
Rozchodník nachový se vyznačuje svými fialovými květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování rozchodníků 

Pěstování všech rozchodníků je relativně jednoduché. Aby se jim u vás dařilo, potřebují k tomu především slunné až polostinné místo, kde na ně bude přímo svítit sluníčko minimálně po dobu 4–6 hodin denně. Pokud byste toto sukulentům nedopřáli, listy rozchodníků se protáhnou a rostlina ztratí svůj kompaktní tvar. 

Výsadba rozchodníku nachového a kamčatského

Oba tyto druhy potřebují k svému životu dobře odvodněnou půdu. Dopřejte jim proto propustný substrát, který umožní rychlé odpařování vody a zabrání přemokření kořenů. Vhodná směs může obsahovat zahradní půdu, hrubý písek a štěrk (nebo perlit) pro zlepšení odvodnění.

Zalévání rozchodníků

Rozchodníky jsou nejen skalničky, ale také sukulenty, takže mají rády střídání doby sucha a zalévání. Před zalitím se vždy ujistěte, že povrch půdy je zcela suchý. Zalití by potom mělo být důkladné, ale pozor, to neznamená, že byste měli rostlinu přelít. V zimě potom rostlina vstupuje do klidového období, takže zálivku ztlumte na minimum. 

Rozchodníky nejsou příliš náročné na pěstování
Rozchodníky nejsou příliš náročné na pěstování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hnojení rozchodníků 

Rozchodníky jsou poměrně nenáročnými rostlinami, a to i na živiny. Nepotřebují proto pravidelné hnojení. Stačí, když rostlině ve vegetačním období přidáte jednou měsíčně vhodné kvalitní hnojivo pro sukulenty. 

Jak se rozchodníky množí?

Rozchodníky můžete množit hned několika způsoby. Je to možné semeny, dělením trsů i řízkováním. Nejčastěji využívaným způsobem je však dělení. Jak rostlinu dělit? Stačí jen oddělit malou část trsu, která obsahuje kořenové pupeny, které pak zasadíte na nové místo.

Jak rozchodníky přesazovat?

Rozchodníky obvykle nepotřebují příliš časté přesazování. Přesazují se jen kvůli růstu nebo z estetických důvodů. Pokud se k tomu rozhodnete, mělo by k tomu dojít na jaře, kdy začínají aktivně růst.

Nemoci a škůdci rozchodníků

Rozchodníky jsou všeobecně odolné vůči škůdcům i nemocem. Jejich největším nepřítelem jsou mšice. Kromě nich jsou potom náchylné také na plísně.

Mšice dokáží potrápit i rozchodníky
Mšice dokáží potrápit i rozchodníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zimní péče o rozchodníky

Některé druhy rozchodníků jsou odolné vůči mrazu, jiné však vyžadují během zimy ochranu. Dokážete to pomocí suchého listí, slámy nebo jiného mulče. Pokud je pěstujete v nádobách, jednoduše je přemístěte do skleníku nebo do jiné chladné místnosti, kde se vyhnou mrazům. 

Zdroj informací: rozchodnik.cz, itrvalky.cz, skalnicky-sukulenty.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Uvažujete o pěstování kamčatských borůvek? Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže, jak tyto borůvky mohou pěstovat.

Zazimování borůvek, kompostování v zimě

Jak zazimovat borůvky a kompostovat v zimě?

Jak pěstovat nenáročné rozchodníky

Reportáž o pěstování rozchodníků na zahradě, jak o ně pečovat, které místo jim nejvíc vyhovuje, jakou péči potřebují před zimou.

Jarní sestřih trvalek

Jarní období je dobré na sestřih trvalek a polokeřů. Zjistíte, jak střihat nejen trvalky, ale i polokeře a jaké to má výhody.

Znáte rostlinu Echinaceu neboli třapatku nachovou?

Pod jakým jiným názvem poznáte třapatku nachovou?

Rostliny, které pěstovaly naše babičky

O rostlinách, které se pěstovaly ve větší míře spíše v minulosti.

ČTĚTE DÁLE

Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady
Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady

Úpravy zahrady

Živé ploty jsou univerzálním a esteticky příjemným řešením pro každou zahradu. Poskytují soukromí, ochranu a přispívají k celkové kráse zahradního prostoru.

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.