Jak si poradit se zanedbaným pozemkem

Možná jste zdědili nebo koupili dlouhodobě zanedbaný pozemek, se kterým si nevíte rady, ale věřte, že i z něj se dá postupně vytvořit zajímavá zahrada. K této problematice se ovšem musí přistupovat zcela individuálně, protože stupeň zanedbání se může v mnoha ohledech lišit. Pojďme se společně podívat na to, jak dostat znovu do kondice zanedbané ovocné stromy nebo třeba několik let nesečený trávník.

Jak si poradit se zanedbaným pozemkem
Jak si poradit se zanedbaným pozemkem (Zdroj: Shutterstock)

Při koupi pozemku málokdy narazíte na takový, který je pečlivě udržovaný. Někdy je zcela zarostlý nálety a o trávníku není ani řeč, protože spíše připomíná změť stařiny.

Každý pozemek se ale liší v mnoha detailech, proto není možné jednoznačně uvést, jak se při obnově dá univerzálně postupovat. Někdy je totiž mnohem vhodnější opravdu zanedbaný trávník zcela zrušit a založit nový.

V některých případech je vše špatně od základu, protože vám nemusí zcela vyhovovat ani terén. Pokud se ale přesto rozhodnete pro obnovu stávajících prvků, berte v úvahu, že je tato přeměna spíše dlouhodobá. Krásného trávníku se můžete dočkat až po několika letech a přestárlé dlouhodobě neřezané stromy mohou i přes pravidelnou péči plodit pouze málo a poměrně malé plody. Proto zvažte, zda se vám chce na tyto výsledky opravdu čekat.

Obnova přestárlých ovocných stromů

Na některých pozemcích vám mohou po původních majitelích zůstat zanedbané ovocné stromy. Ačkoliv by se vám mohlo na první pohled zdát, že je lepší vše z původní podoby pozemku odstranit a začít úplně znovu, berte v úvahu, že pokud se vám povede tyto stromy dát znovu do kondice, můžete se v brzké době dočkat zdravé sklizně, zatímco u nově vysazených stromků si na větší úrodu pár let počkáte.

Vzrostlé stromy mají navíc i další výhodu v tom, že poskytují příjemný stín během horkých letních dnů, který jistě při tvorbě nové zahrady oceníte.

Při obnově ovocných stromů berte v úvahu jejich stávající zdravotní stav a věk. Ovocné stromy totiž všeobecně nepatří k dlouhověkým dřevinám, proto pokud u nich zjistíte napadení houbovými chorobami, je na zvážení, zda takový strom vůbec zachraňovat nebo zda ho raději nevyměnit za nový plodný exemplář.

Pokud se přesto pustíte do obnovy přestárlé dřeviny, zohledněte při řezu její druh. Nejlepší čas pro obnovu jádrovin zastoupených jabloněmi a hrušněmi bývá v zimním a předjarním období, kdy se dřeviny nachází v klidové fázi.

Švestky, meruňky a broskvoně zase prořezejte v době, kdy nasazují květní pupeny nebo v době, kdy už kvetou. To samé platí pro třešně.

Obnovu zanedbaného starého stromu rozložte do několika po sobě jdoucích let, abyste dřevinu zbytečně radikálním řezem neoslabili. V první řadě se zaměřte na likvidaci chorobami a škůdci napadených větví. Z koruny odstraňte všechny větve, které nemají ani do budoucna pro dřevinu žádný význam a zbytečně ji zahušťují. Odstraňte také všechno odumřelé dřevo i kolmé výhony. Koruna by měla být dobře dostupná pro vzduch a světlo. Nejen že brzy začne vytvářet nové mladé výhony, ale zároveň se díky přístupu světla zlepší také dozrávání plodů.

 

Postupná obnova trávníku

Pokud je trávník opravdu plný plsti a je dlouhodobě nesečený, bude jeho přeměna na okrasný trávník poměrně neefektivní. Jestliže navíc nechcete čekat, stávající porost posekejte křovinořezem a jakmile začne rašit, je na místě postřik totálním herbicidem, který je ovšem nutné několikrát zopakovat, abyste se zbavili i obtížných plevelů v podobě pýru. Pak následuje nakypření půdního povrchu s případným doplněním trávníkového substrátu.

Pokud vám ovšem nevadí, že přeměna stávajícího porostu bude vyžadovat nějaký čas a neočekáváte vzhledově perfektní porost, můžete se pustit do obnovy. Pokud se na pozemku vyskytuje vysoká stařina, bude ji nutné podobně jako v předchozím případě posekat pomocí křovinořezu, který si poradí i s případnými nálety a vysokou vrstvou odumřelého trávníku. Z plochy pak veškerou posečenou hmotu odstraňte.

Postupně přejděte na pravidelnou seč. Plochu dosejte osivem určeným pro dané podmínky. Pokud chcete postupně založit okrasný trávník bez plevelů, je nutné již během první sezony provést postřik proti dvouděložným plevelům pomocí selektivního herbicidu. Na jaře a na podzim proveďte pečlivou vertikutaci, která naruší půdní povrch a odstraní mech a odumřelou hmotu trav. U těžších půd je doporučeno provést pískování pomocí křemičitého písku, který půdu při každoročním opakovaní odlehčí. Vertikutaci vždy spojte s hnojení trávníkovým hnojivem.

Pokud původní zanedbaný trávník přeměňujete na květnatý trávník, není nutné provádět vertikutaci a zcela vynechte postřik proti dvouděložným plevelům, který by vyhubil květnaté druhy, které utvářejí podstatu tohoto typu trávníku.

 

Publikováno: 04.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Permakulturní farma

Mohlo by vás dále zajímat

Jak ošetřit trávník pivním postřikem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte po zimě zničený trávník a vytvořily se vám na něm skvrny? Vyrobte si jednoduchý pivní postřik, který vám trávník hezky oživí.

Jak připravit trávník na jarní sezónu? Poradíme, co dělat s holými místy v trávníku

Potřebuje váš trávník rychlou renovaci? Holá místa, která často najdete pod dětskou houpačkou nebo po vyjetí kolejí od zahradních strojů nevypadají příliš vzhledně a je možné je rychle doplnit.

Víte, jak po zimě obnovit trávník?

Návod na údržbu trávníku po zimní sezoně

Jak připravit půdu

Rekultivace pozemku je cesta, jak proměnit úhor či zničenou půdu na úrodnou. Po rekultivaci může být nová půda ještě úrodnější než dlouho obdělávané záhony či políčka.

Péče o zahradu po horkém létě

Rady, jak se postarat o trávník, stromy a keře po velmi horkém létě.

ČTĚTE DÁLE

Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady
Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady

Úpravy zahrady

Živé ploty jsou univerzálním a esteticky příjemným řešením pro každou zahradu. Poskytují soukromí, ochranu a přispívají k celkové kráse zahradního prostoru.

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.