Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět

Klíčem k úspěšnému pěstování rostlin v našich zeměpisných podmínkách je jejich zimovzdornost. Ačkoli je sortiment odolných druhů prodávaných u nás poměrně pestrý, jsou v rámci jednotlivých rodů druhy zcela odlišně reagující na chlad a mráz. Dnes se seznámíme se středozemními rostlinami, které mrazům v našich zeměpisných podmínkách spolehlivě odolají.

Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět
Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět (Zdroj: Pixabay)

Velké rozdíly v mrazuvzdornosti rostlin jsou jak u levandulí, tak u santoliny, saturejky, tymiánu i smilu nebo dobromysle. Jedná se o poměrně oblíbené a u nás často pěstované druhy, takže zahrádkáři, kteří se na tyto rostliny zaměřují, by o nich měli být více informováni.

Odolné saturejky ze záhonu na talíř

Milujete saturejku jako koření na maso, v omáčkách či polévce? Pak byste měli vědět, které její druhy jsou považovány za mrazuvzdorné, a které nikoli.

Pusťte se klidně a bez obav do pěstování saturejky horské (Satureja montana). Ta přes léto kvete bílými nenápadnými kvítky. Je tu ale i další odolný druh Satureja subspicata, která je mnohem ozdobnější a má růžové květy. Vytrvalá a mrazu u nás dobře odolávající je také poloplazivě rostoucí Satureja spicigera.

Santolínám dobře vyberte stanoviště

Tyto stálezelené keře mají hned několik mrazuvzdorných druhů. Byla by škoda jejich pěstování nezkusit, jsou to totiž velmi aromatické keře a navíc jejich vzhled je krásný a netradiční.

V našich podmínkách dobře přezimují smaragdově zelená santolína  rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia). Nápadně stříbřitými listy a jasně žlutě zářícími květy vás okouzlí další odolná santolina cypřiškovitá (Santolina chamaecyparissus). Oba druhy zimu zvládají bez větších problémů, jejich úhyn je však častější během letních měsíců. Někdy se stane, že rostlina odumře opravdu náhle během dvou tří dnů. Bývá to následek rychle se rozvíjejících patogenních hub v cévních svazcích rostliny, nebo za její úhyn může prudká změna počasí s příchodem velkých srážek a dlouhodobého vlhka.

Dopřejte si vůni maggi

Smil italský (Helichrysum italicum) lze pěstovat jako okrasnou rostlinu, ale i jako koření, které využijete k ochucení polévek, masa nebo pomazánek. Jedná se o velmi silně vonící rostlinu, která každému automaticky připomene maggi – dochucovadlo polévek. Smil italský vysazujte pouze na dobře propustných místech a pamatujte, že tuto rostlinu mohou poškodit dlouho trvající holomrazy.

Meduňka lékařská je zcela nenáročná

Často se setkáváme s tím, že meduňka se v našich zahradách chová spíše jako plevelná rostlina, která ze záhonů vytlačí leckterý jiný druh. Listy Melissa officinalis používáme hlavně k přípravě čajů. Bylina krásně voní po citronu a má uklidňující účinky.

Bezproblémová dlouhověká routa vonná

Zelenkavě žluté květy a pronikavé aroma jednoznačně charakterizují dlouhověkou, suchu i mrazu dobře odolávající rostlinu – routu vonnou (Ruta graveolens). Pozor ale na její výrazné silice, které mohou u méně odolných osob vyvolat silné podráždění. Pokožka nebo zasažené sliznice mohou rychle a silně zareagovat.

Další odolné druhy vhodné pro pěstování i u nás

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis), který může vykvétat jak modrofialovými, tak i bílými nebo jasně růžovými květy je stejně odolný jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule prostřední (Lavandula x intermedia). Oba druhy nakvétají v půli června a důležitou součástí péče o ně je provádění pravidelného řezu, který je udržuje v kompaktnější formě růstu.

Pravděpodobně další na žebříčku obliby je z mediteránních druhů šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Jedná se o velice variabilní rostlinu, která našim zahradám může nabídnout květy v nachové, modré, bílé, růžové barvě, ale i varianty s panašovanými listy. Druhy s panašovanými listy mohou mít v našich podmínkách problémy s přezimováním.  Spolehlivě zimovzdorné jsou odrůdy šedolistých šalvějí.

V teplejších oblastech naší země lze dobře přepěstovat do dalších let také okrasné mavuně červené (Centranthus ruber), které mohou mít jak červené, tak i bílé květy. Jsou to suchomilné druhy rostlin vhodné do společných záhonových výsadeb. Připojit k nim můžete i mavuň úzkolistou (Centranthus angustifolius), která kvete růžově.

Text: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.