Péče o různé typy živých plotů

Živé ploty jsou krásnou a zároveň funkční částí zahrad. I když se rozhodneme pro takzvaně volně rostoucí živý plot, neznamená to, že bychom se vyhnuli pravidelnému řezu, hnojení a pravidelné zálivce. V článku vám poradíme, jak postupovat při údržbě plotů tvarovaných i volně rostoucích.

Péče o různé typy živých plotů
Péče o různé typy živých plotů (Zdroj: shutterstock.com)

Živý plot dokáže každou zahradu proměnit v oázu klidu a soukromí. Dokáže ovšem také vytvořit pozadí zahradnímu posezení nebo jiným výsadbám. Nízké plůtky ze stálezelených dřevin jsou nepostradatelné na vytvoření lemu okrasných výsadeb.

Aby ovšem tyto živé ploty plnily svou funkci na jedničku, musíme jim během sezony věnovat péči. Řezem to rozhodně nekončí.

Zvláště v posledních letech se můžete setkat s některými škůdci stálezelených dřevin, které mohou dřeviny během několika dní doslova zdevastovat, proto je důležité dřeviny několikrát během léta zkontrolovat a v případě potřeby provést postřik insekticidem.

tis-erven-snese-i-hlubok-zmlazen-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ochrana proti škůdcům

V přírodních zahradách na likvidaci chorob a škůdců nepoužíváme žádné chemické prostředky, většinou to není ani nutné, protože se rostliny nepěstují v plošných monokulturách, jak tomu bývá v zahradě okrasné. I živé ploty se zde většinou zakládají z více druhů keřů, které se navíc vybírají s ohledem na jejich nízké nároky a odolnost.

V okrasné zahradě si ovšem spíše všimnete, že si na listech bobkovišní lékařských (Prunus laurocerasus) pochutnávají larvy lalokonosce rýhovaného (Otiorhynchus sulcatus) z čeledě nosatcovitých (Curculionidae), které na listech zanechávají ostře ohraničené požery. Jakmile poznáte, že se vám na vaší zahradě ubytoval tento škůdce, bude třeba provést zásah pomocí dravých hlístic, který se provádí tak, že násadu hlístic rozmícháte ve vodě, kterou pak rostliny zalejete. Ochrana proti lalokonosci probíhá od jara do podzimu, tedy v době, kdy jsou teploty stabilní a neklesají příliš nízko.

Dalším nebezpečím pro okrasné živé ploty, jsou žravé housenky druhu zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis). Tento bílý nebo hnědý motýl z čeledi travaříkovitých (Crambidae) klade vajíčka na zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) od jara do podzimu. Housenky nejdříve vyžírají listy a zelenou kůru ve vnitřní struktuře keře, proto jsou ze začátku těžko rozpoznatelné. Postupně ovšem postupují i k obvodu korunky, takže během několika dní dokáží zcela zlikvidovat původně zdravou rostlinu. Během léta dřeviny kontrolujte rozhrnutím větví, jakmile ovšem objevíte zelené housenky s černým pruhem na hřbetní straně nebo černý trus velikosti krupice, proveďte neprodleně postřik přípravkem proti žravému hmyzu.

Řez je základ

U pravidelně tvarovaných živých plotů provádíme během roku několik tvarovacích řezů. Četnost záleží na rychlosti růstu daného druhu. Zatímco u pomalu rostoucích zimostrázů vždyzelených postačí i jediný tvarovací řez, u rychle rostoucích ptačích zobů obecných (Ligustrum vulgare) budete muset vzít plotostřih do ruky častěji.

Pokud živý plot během let přeroste, je u některých druhů dřevin možné provést hluboké zmlazení. Tento postup je možné provést u ptačích zobů nebo třeba tisu červeného (Taxus baccata). Tyto dřeviny mají skvělou regenerační schopnost a s větším zásahem si snadno poradí.

Volně rostoucí živé ploty oblíbené především v přírodních zahradách ovšem udržujeme zcela jinak. Zatímco někteří zahrádkáři volí bezúdržbový postup, při kterém ponechají keře svému osudu, takže časem vytvoří silně zahuštěnou a neprostupnou stěnu, jiní volí cestu částečného prořezu. Ten spočívá v odstranění nejstarších větví, které jsou tak postupně nahrazovány mladými výhony.

Zmlazovací řez se běžně provádí u trnky obecné (Prunus spinosa), zlatic (Forsythia), pustorylů (Philadelphus) nebo třeba již několikrát zmiňovaných ptačích zobů.

-iv-ploty-zalo-en-z-rychle-rostouc-ch-d-evin-bude-t-eba-pravideln-tvarovat.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co se dá ještě dělat

Živé ploty v přírodních zahradách bývají většinou zakládány z dřevin odolných suchu, které není třeba ani dodatečně zalévat. V okrasných zahradách bude vhodné jednou ročně, optimálně na jaře, dřevinám dopřát pomalu rozpustné hnojivo na okrasné dřeviny, které se zapracuje do horní vrstvy půdy. Hnojivo pak pečlivě zalijte, aby se živiny dostaly co nejrychleji ke kořenům.

V přírodních zahradách se dřeviny v naprosté většině dodatečně nehnojí, pokud to přeci jen bude nutné, pak volte dobře zetlený kompost nebo bylinnou jíchu. Jestliže půdní povrch mulčujete, bude třeba jednou za několik let mulč doplnit. V případě mulčovací borky se materiál doplňuje přibližně po třech letech. Minerální mulče jsou mnohem stabilnější, ty se prakticky doplňovat nemusí, a pokud ano, tak po mnohem delší době.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 22.04.2020, Autor: 22.4.2020 5:30| autor: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.

Živý plot
Živý plot

Úpravy zahrady

Živý plot nemusí být jen zástěnou před nežádoucími zraky zvědavců, může oddělovat jednotlivé části zahrady, ale být i pěknou dekorací.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty
Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty

Úpravy zahrady

Kromě dřišťálu, kaliny, zlatice, meruzalky a růží patří k nejvděčnějším keřům vhodným do přírodních (neformálních) živých plotů tamaryšek. Je pravdou, že na pozemku často živý plot už zdědíte a nemáte příliš velkou možnost výběru. Ovšem máte-li možnost vytvořit si vlastní přírodní živý plot, neměl by v něm tamaryšek se svou záplavou růžových převisů větví obalených malými růžovými květy chybět.

Nastartujte trávník pro novou sezónu
Nastartujte trávník pro novou sezónu

Úpravy zahrady

Jaro je nejen novou sezónou pro zahrádkáře a zahradníky, ale rovněž pro ty, kteří mají kolem svého domu třeba jen trávník. I o ten je třeba se pečlivě starat, aby vypadal zdravě a udržovaně. Brzy nastane čas s touto činností opět začít.

Vertikutace pro perfektní kondici trávníku
Vertikutace pro perfektní kondici trávníku

Úpravy zahrady

Naše klimatické podmínky trávníku příliš nepřejí. Přeci jenom zimní holomrazy a horké suché léto trávníku opravdu nepřejí. V porovnání s britskými zahradníky, kde vypadá perfektně i ten nejméně udržovaný trávník, máme opravdu co dohánět. Pro trávník je důležitá pravidelná zálivka a výživa. Obrovskou práci odvede také již zmiňovaná vertikutace. Tu provádíme nejlépe dvakrát ročně, tedy na jaře i na podzim. Jarní vertikutace má za úkol trávník doslova nastartovat a připravit na celou sezonu.