Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?

Určitě se také těšíte na nějakou tu lahůdku z grilu, vždyť se dá připravit nejen na zahradě, ale třeba i na balkoně nebo na lodžii, na vzduchu to zkrátka lépe chutná. Moderní velké grily umí také udit, péct nebo ohřívat. To už jsou ale spíš malé letní kuchyně než klasické grily, a tak pořídit si je má smysl, pokud skutečně trávíte převážnou část sezóny od pozdního jara do podzimu na zahradě.

Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni? (Zdroj: shutterstock.com)

Jaký gril z té velké nabídky vybrat? A jak s ním zacházet, abychom si pochutnali? Právě na balkoně nebo lodžii se nejlépe uplatní menší elektrické grily. Kouř z dřevěného uhlí by obtěžoval sousedy a plynový gril s poměrně prudkým ohněm se na malé často z několika stran uzavřené prostory také nehodí. Elektrické grily nejsou rozměrově náročné a snadno je umístíte na menší stolek. Můžete si pořídit i takový, pod který se jako příslušenství prodává šikovný skládací vozík na kolečkách. Grily mají místo jednoduchého roštu dnes většinou litinové plotny potaženými často nepřilnavou vrstvou. Některé grily mají plotny oboustranné, z jedné strany vroubkované, z druhé hladké. Jiné modely pak nabízejí výměnné plotny. V každém případě je dobré zvolit model, který je od výrobce nastaven tak, že plotna má mírný sklon směrem ke žlábku, kterým tuk odtéká do sběrné nádobky pod plotnou. Pro lepší grilování můžete zvolit elektrický gril s víkem, pod kterým se maso připravuje rychleji a ani při vysoké teplotě vám tuk nestříká okolo. Pak jsou tu ještě elektrické grily kontaktní, kde položíte maso na spodní plotnu a pevně na něj přitisknete plotnu horní, umístěnou ve víku.

Grily na dřevěné uhlí

Gurmáni si nenechají ujít možnost grilování na dřevěném uhlí, protože příchuť, kterou pokrmu dodá vůně z rozžhavených uhlíků je nezaměnitelná a na plynu jí prostě nedocílíte.
Základem grilu na dřevěné uhlí je mísa, ve které žhnou uhlíky kusového uhlí nebo briket. Nad ní je umístěn rošt. Protože skutečně kvalitní grilování se odehrává pod poklopem, většina moderních grilů je dnes vybavena víkem.

Vnitřní úprava grilu je podstatná hlavně pro pohodlné čištění. Na trhu jsou například grily se systémem one-touch, což znamená povrch z nerezavějící oceli, která se velmi snadno vyčistí, stačí ji vytřít houbičkou nebo hadříkem. Plech nebo litinu uvnitř grilu je jinak třeba čistit velmi opatrně jemným kartáčkem a vlhkým hadříkem nebo vlhčenými utěrkami na gril.

Speciální údržbu je třeba věnovat litinovým grilovacím tálům. Před použitím je otřeme od prachu a vetřeme do nich lehce olej. Po použití je osušíme suchou utěrkou. Napáleniny na čisté litině odstrníme jemným kartáčkem nebo houbičkou – nikdy litinu nenámáčíme do vody, tedy také nemyjeme v myčce. Některé tály mají smaltovanou povrchovou úpravu, na ty pak nesmíme vzít nic ostrého, jen jemnou houbičku na nádobí. Na litinu nikdy nepoužívejte mycí prostředky. Stejně jako u litinových pánví je pokrm lepší a lepší, častým používáním vypálená litina získává na kvalitě.

Šikovným integrovaným příslušenstvím luxusnějších grilů na dřevěné uhlí je teploměr ve víku, který vám ohlídá zejména při nepřímém delším grilování teplotu uvnitř.

Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?

Teprve delší zkušeností získáte cvik v tom, kolik uhlí je nutné rozpálit pro různé druhy masa či zeleniny. Přisypávání uhlí je jeden z oříšků, ideální je mít připravené už žhavé uhlí, protože přisypáním nerozžhaveného přerušíte grilování – vlastně začínáte znovu. Dobře vám poslouží startovací komín. Ideální metodou je pak použití kvalitních podpalovacích kostek (vždy vybírejte takové, které neobsahují žádná pojidla, jen dřevěná vlákna). Kostky položíte na rošt, zapálíte a na ně postavíte komín naplněný uhlím. Když je uhlí nažhavené, odsunete doplní přepážku v komínu a uhlí prosypete roštem do žhavící mísy.

Plynové grily

Grily s propanbutanovými lahvemi patří už spíše do kategorie letních kuchyní. Mohou mít jeden hořák, ale také dva, tři nebo čtyři. Na otevřeném prostranství ovšem nastává potíž s větrem – nejenže se hořáky obtížně zapalují (na to existují pomůcky – chrániče a elektrické podlalovače), ale vítr vám může plamen sfouknout. Plynový gril je tedy ideální umístit do altánku nebo do otevřené zimní zahrady, na veradu, zkrátka tam, kde je před větrem chráněný.
Grilování na plynu je jako vaření na plynu – praxí zjistíte, jak vysoký plamen potřebujete na různé rošty a tály, jak vysoko je umístit na oheň, jak vyladit hoření na několika hořácích tak, abyste mohli opékat či grilovat nepřímo, jak grilovat pod poklopem, nebo dokonce jak s pomocí lupínků v plynové grilu udit či alespoň dodat masu zdání přípravy na dřevě. Velké grily pak mívají i zabudovaný postranní vařič – to už je skutečně kompletní kuchyně, v jaké můžete na jedné straně péct, resp. grilovat maso a zeleninu a na druhé vařit v hrnci brambory.

Grilovací kameny

Grilování na lávových kamenech je známý pojem, méně už se ale ví, že grilovat či péct můžete také na kamenech žulových. Jsou vhodné na grily, kde pod kamenem můžete udržovat rovnoměrný žár v celé ploše – tedy nad dřevěné uhlí, brikety nebo na grilování v krbu na hořícími polínky, ale také na elektrické grily s rovnoměrně žhavící spirálou. Na grilování na plynu, kde je žár soustředěn do jednoho místa, se žulové kameny nehodí. Lávové kameny toho sice vydrží víc, přesto ani ty se na plyn příliš nehodí.

Grilování na kamenech má ale široké použití, nejde jen o to umístit kámen nad plamen v grilu. Kámen můžete předehřát ptřeba v troubě a pak na něm servírovat – kámen osazený v rámečku s držadlem položíte na prkénko přímo na stůl a pokrm na něm vydrží velmi dlouho teplý. Prodávají se i docela malé kameny 20 x 20 cm, ty můžete položit třeba na plotnu na sporáku a připravit si na nich vejce na slanině k snídani.
Kámen je vlastně gril sám o sobě. Na přípravu steaků, čertsvých ryb, plátků zeleniny nebo brambor se hodí skvěle. Na řádně rozehřátém kameni připravíte křehký steak, pak můžete kámen přenést na stůl, položit na prkno a přímo tak servírovat.

Marinádu si snadno připravíte sami z octa nebo citronové šťávy s kořením a bylinkami. Oleje použijte raději méně, při grilování se vůbec snažte šetřit tukem, který se na masu jen zbytečně škvaří.

TIP
Lupínky na uzení v grilu

Když vezmete na pomoc dřevěné lupínky na uzení, získáte třeba z hlávky zelí pomalu grilované nepřímou metodou nečekanou lahůdku. Při využítí lupínku při grilování masa stvoříte pochoutku s jedinečnou kouřovou příchtí. Lupínky na uzení nejsou ještě příliš známé, na letošní sezónu si je ale rozhodně nezapomeňte pořídit. V nabídce jsou nejen lupínky pro použití v grilu na dřevěné uhlí, na plyn nebo na elektřinu, ale hlavně směsi různých štěpek z různých druhů dřev. Kouř z různých dřev totiž voní různě a pravý gurmán přesně ví, jaké dřevo se hodí na jaké maso nebo zeleninu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Láďa Hruška - gril BefHome

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Grilování s kvalitním grilem a návodem od Ládi Hrušky je opravdu hračka.

Gril na zimu

Pan Modelský představuje gril, na kterém jde grilovat i v zimě. A navíc se dá využít i jako trouba nebo udírna.

Jak si vyrobit domácí gril

Jak si vyrobit domácí gril

Pálení zahradního odpadu

Zdeněk Sekanina si povídá s odborníky, co můžeme pálit na zahradě a za jakých podmínek.

Vyrobte si vlastní dřevěné uhlí pro letní grilování

Výroba vlastního dřevěného uhlí pro letní grilování

Výroba vlastního dřevěného uhlí pro letní grilování

Výroba vlastního dřevěného uhlí pro letní grilování může být hračka podle návodu Pavla Zemana.

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.