Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Mít bazén na zahradě je snem asi každého. Pokud si prolistujete katalogy s nabídkou venkovních bazénů, budete možná v koncích. Jak a podle čeho vybrat ten správný bazén na zahradu? Koupit hotový nebo si ho nechat postavit na míru? Protože otázek je mnoho, uděláme si v bazénech jasno.

Pokud si pořídíte bazén na zahradu, můžete se těšit na osvěžení a příjemné vykoupání od jara do podzimu
Pokud si pořídíte bazén na zahradu, můžete se těšit na osvěžení a příjemné vykoupání od jara do podzimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký bazén na zahradu vybrat?

Budete si pořizovat bazén na zahradu? Než vůbec otevřete katalog s nabídkou zahradních bazénů, je před vámi spousta práce. Tu si rozvrhněte do několika bodů:

 • Vybrat místo
 • Zvolit typ bazénu
 • Promyslet intenzitu koupání
 • Spočítat investice
 • Pořídit příslušenství

Jak zajistit úsporný provoz bazénu?

Začněte místem. Máte na zahradě dostatek místa? Nemáme na mysli 5 m2, ale opravdu velký prostor. Takové místo by navíc mělo být minimálně ze ¾ osluněno celý den. Co se týče roviny na takovém prostranství, nemusí být nutností, pokud budeme uvažovat o zapuštěném bazénu. V případě, že ale chceme bazén na zahradu nadzemní, měla by rovina pozemku být alespoň v nějaké přijatelné normě. Před usazením bazénu se stejně nevyhnete povrchovým úpravám pozemku.

Nadzemní nebo zapuštěný?

U nadzemního bazénu budete muset řešit úpravu povrchu, na kterém bude bazén umístěný. Bude potřeba prostor vyrovnat, vysypat jemným pískem nebo alespoň podložit krycí plachtou. Nadzemní bazén je ale příznivý svou cenou a celkovou jednoduchostí instalace. Pokud tedy nejste příliš náročná nebo máte omezený rodinný rozpočet, vyberte si některý z nadzemních bazénů. Velikost můžete vybírat také podle toho, kolik členů má vaše domácnost.

U prstencového bazénu pak už jen kompresorem nafouknete prstenec, čímž se stěny samy zvednou a můžete napouštět vodu. Nadzemní bazén s pevnou konstrukcí by vám měl složit a zprovoznit prodejce a rovnou vám také vysvětlit, jak se o něj máte starat. Nevýhodou je, že přístup do vody u nadzemních bazénů je obtížnější než u bazénů, které jsou v zemi, což může vadit třeba seniorům nebo handicapovaným osobám. Nadzemní bazény je potřeba na zimu uklidit. Nadzemní bazény vybírejte buďto s kovovou či plastovou konstrukcí, fóliové nebo nafukovací.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zapuštěný bazén na zahradu

Zapuštěný bazén na zahradu, to už je jiná liga. Jsou samozřejmě podstatně cenově náročnější a je potřeba jim místo připravit s péčí a vervou. I zde budete vybírat velikost bazénu podle toho, jak velkým prostorem disponujete a kolik lidí se v něm bude koupat.

V závislosti na velikosti bazénu pak bude potřeba připravit místo. V tomto případě je zcela jedno, zda máte vybrané místo ve svahu či na rovině. Můžete totiž zvolit možnost zcela zapuštěného bazénu, polozapuštěného nebo zapouštěného pouze z jedné strany (či z poloviny v případě kulatého bazénu).

Bude tedy nutné provést výkop. Je rozhodně praktičtější pozvat si firmu, vybavenou těžkou technikou, případně několika svalnatými kopáči, a nechat si místo připravit profesionálně.

Částečně zapuštěné bazény, podobně jako ty zcela zapuštěné, vydrží déle než bazény nadzemní. Jejich stěny nemusí odolávat tolika vlivům počasí. Současně umožňují snadný přístup do vody, slunění a relax na okraji bazénu a v zahradě vypadají velmi luxusně.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Někdy je částečně zapuštěný bazén ta nejvhodnější varianta ani ne tak kvůli svažitému pozemku. Pokud máte hodně vysokou hladinu spodní vody, nebo je kvůli kamenitému podloží obtížné dělat větší výkopové práce, volte tento typ.

Zcela zapuštěné bazény jsou velmi komfortní a působí luxusně. Nabízí možnost příjemného odpočinku i osvěžení hned za domem. Ale jejich vůbec největší přínos je ten, že spolu u bazénu jako rodina příjemně trávíte více času.

Velkou výhodou je, že máte snadný přístup do vody. Pokud zvolíte dostatečnou délku a přidáte protiproud, ve svém bazénu si kvalitně zaplavete. Navíc si ho můžete nechat zastřešit, což vám prodlouží koupací sezonu. Do zapuštěného bazénu se snadno vstupuje, což ocení senioři i lidé s pohybovými potížemi.

Při stavebních úpravách je potřeba vyhloubit jámu. Upravit se musí také okolí bazénu, nejlépe sem dát dlažbu. Samotná montáž bazénu i příslušenství vyžaduje velkou dávku odbornosti a měl by ji zajistit váš dodavatel. Počítejte také s tím, že po skončení sezóny je potřeba bazén zazimovat a na jaře připravit na novou koupací sezónu.

Laminátová skořepina se ukládá ideálně na připravenou betonovou desku. Po usazení a propojení rozvodů vody stačí bazén obsypat suchou betonovou směsí. V nadzemní části se doporučuje do betonu přidat výztuž.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bazénové příslušenství

 • Filtrace
 • Chemie
 • Ohřev vody
 • Plachta
 • Zastřešení
 • Protiproud

Filtrace do bazénu na zahradě patří k základním prvkům, které zajišťují správnou kvalitu vody. Je potřeba ke každému bazénu – nadzemnímu i zapuštěnému. Bez ní se neobejdete a rozhodně se vyplatí do ní investovat. Jinak máte do 14 dnů místo průzračné vody žabinec.

To samé platí pro bazénovou chemii. Bazénová chemie – to jsou chlorové tablety, mořská sůl do bazénu (solinátor), přípravky potlačující růst řas a zakalení a další přípravky. To vše také patří k základní výbavě. Pořiďte si také testery pro zjišťování chemické rovnováhy vody (pH, tvrdost).

Dále budete potřebovat skimmer a raději i bazénový vysavač. Skimmer z hladiny sbírá hrubé nečistoty. Nakupte si také čisticí prostředky na usazeniny na stěnách bazénu. Při výběru vysavače můžete mít ruční, ale jsou k dostání i automatické, které se naprogramují a dále už zvládají všechnu práci samy.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ohřev vody tepelným čerpadlem, solární ohřev nebo tepelný výměník, který je napojený na vytápění domu vám prodlouží koupací sezónu a potěší zimomřivé.

Bazény nadzemní i zapuštěné je vhodné zakrývat krycí plachtou. Výhodnější jsou solární plachty, které zároveň vodu ohřívají a zabraňují vychladnutí. Zapuštěné bazény se velmi často zastřešují. Zastřešení je odvislé od velikosti a tvaru bazénu, specializované firmy vyrábějí i atypické druhy zastřešení. Ušetříte tak při čištění bazénu od vnějších nečistot a prodloužíte si koupací sezónu. Kromě toho zastřešení bazénu spolehlivě zajistí bezpečnost dětí i domácích mazlíčků. Je uzamykatelné, a tak se k vodě nedostane nikdo nepovolaný.

Protiproud funguje na principu vodních trysek, které pomocí čerpadla do vody vhánějí vzduch, a vytvářejí tak silný proud. Jeho sílu lze regulovat a některé modely umí proud i nasměrovat. Díky protiproudu je možné plavat i v menším bazénu. Plavec překonává odpor proudu vody a plave v podstatě na jednom místě.

V případě, že jste si i přesto nevybrali ten správný a vhodný bazén na zahradu, máte jedinečnou příležitost si bazén postavit svépomocí, případně oslovit stavební firmu.

Publikováno: před 9 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, bazeny-relax.cz, nejbazen.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Výběr nadzemního bazénu

Výhody nadzemního bazénu

Jak ošetřit bazén po sezóně a zazimovat?

Máte bazén na zahradě? Je podzim a koupací sezóna končí, zazimujte ho!

Bazény

Bazény

Výběr zahradního bazénu

Výběr zahradního bazénu

Výběr zahradního bazénu

Výběr zahradního bazénu

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.