Kokarda, trvalka pro ozdobu zahrady i vázy

Některé vysoké kvetoucí krásky jakoby přímo vybízely k řezu do vázy. Zahradník pak bojuje mezi touhou pozorovat je na záhonu a vyzdobit si jimi byt. Kokardy naštěstí kvetou tak bohatě, že si můžete dopřát obojí, stačit vysadit pěkný trs do letního záhonu nebo třeba i samostatně do trávníku.

Kokarda, trvalka pro ozdobu zahrady i vázy
Kokarda, trvalka pro ozdobu zahrady i vázy (Zdroj: shutterstock.com)

Kokardy (Gaillardia) jsou rod pochýzející z obout kontinentů Ameriky, do Evropy tedy doputovaly až spolu s bramborami nebo lilky. Jejich anglické jméno – indian blanket – je inspirováno žluto-oranžovo-červenou barvou okvětních plátků s hnědým až černých středem, připomínající barevnost přikrývek mexických či peruánských indiánských kmenů.

Evropští zahradníci se šlechtěním kokard začali zabývat až v 18. století. Rod byl pojmenován po francouzském příznivci botaniky M. Gaillardovi de Charentonneau. Vytrvale kvetoucí letničky i trvalky se staly oblíbenou květinou francouzský a později anglických zámeckých zahrad. V 19. století se rozšířily po celé Evropě a získaly si srdce všech zahrádkářů, kteří touží po letních sytých barvách na záhonech i v kyticích. Kokard existuje několik desítek druhů, pro naše zahradničení však úplně postačí dva základní a samozřejmě jejich odrůdy.

První je kokarda osinatá (G. aristata), trvalka, která na jednom místě přežívá jen tři až pět let, není dlouhověká. Už během prvního roku ale vytvoří rozrostlý trs, bohatě kvetoucí květy podobnými kopretinám, jednoduchými, o to však zajímavějšími barevností i nápadnou velikostí. Trvalkové kokardy milují slunce a dobře propustnou půdu, nesnášejí podmáčení a přílišné zalévání. V těžké půdě porostou také, může se však stát, že nepřežijí do dalšího roku, protože nepříjemné je pro ně hlavně zimní podmáčení. Na takových místech je třeba rostlinu po odkvětu prvních květů radikálně sestřihnout, aby vytvořila do podzimu nové bazální listy, díky nim pak zimu přečká snáz. Kokardám se dobře daří ve skalkách, kde mají zajištěnu štěrkopískovou drenáž mezi kameny. Odstřihovat květy byste měli v každém případě, podpoříte tak tvorbu dalších poupat. Takže stříhat kokardy do vázy přinese nejen radost do bytu, ale také druhé podzimní kvetení na záhonu. V současné době je na trhu celá řada odrůd především ze skupiny Grandiflora – tedy velkokvěté. Původní druh má květy dvoubarevné, uvnitř červené a na okrajích žluté. Toto vybarvení nese i kompaktní odrůda KOBOLD, vyznačující se nízkým vzrůstem okolo 20 cm a tvorbou hustých polštářů. Výborně se tak hodí nejen do skalek, ale také třeba jako lem trvalkového záhonu.

Také odrůda BREMEN je červenožlutá, její velké květy jsou na okrajích jen jakoby postříkané žlutou barvou. Naopak u MONARCH STRAIN převládá žlutá barva a červenohnědý je poze střed plátků. Tyto odrůdy se hodí do trvalkového záhonu třeba jako doprovod okrasných travin, protože květy nesou přímé slabé lodyhy až 60 cm vysoké.

Jinak vyšlechtěné zbarvení má nízká odrůda ORANGES AND LEMONS. Už název – pomeranče a citróny – napovídá oranžový střed s jasně žlutými okraji. Rovněž nízká – do 40 cm – je odrůda SUNBURST ORANGE ´Granoran´, s velkými zlatožlutými květy s oranžovým středem připomínajícím kulatý pomeranč.

Dlouho se čekalo na čistě červenou kokardu, dnes jich je k dispozici několik. Mezi nejkrásněji vybarvené patří BURGUNDER, středně vysoká odrůda s jasně červenými až vínovými květy, vhodná také k řezu do vyšších váz.

Stejně tak je na tom se vzrůstem i AMBER WHEEL, tedy jantarové kolo, s květy jasně žlutými, ale docela jinak tvarovanými než mají výše zmíněné odrůdy. Plátky barvy jantaru vypadají nejprve jako smotané trubičky, ze kterých se otevřou do paprsku se třemi růžky.

Do letničkové výsadby se hodí jednoletá kokarda sličná (spanilá) (G. pulchella). Původní druh se od výše zmíněných trvalek na první pohled liší hlavně vzrůstem, lodyhy s květy jsou až 80 cm vysoké. Právě z tohoto druhu byly ale křížením s velkokvětými kokardami osinatými a G. aestivalis s trubkovitými kvítky v okvětí vypěstovány plnokvěté hybridní odrůdy široké palety barev.

Pěstovat je můžete poměrně snadno ze semen, která je třeba vysévat v dubnu do pařeniště chráněného před mrazem. Po vyjednocení pak koncem května přesadíme sazeničky do záhonu, kde rychle narostou a zesílí. Celé léto až do října pak postupně vykvétají. Nejčastěji jsou k dostání semena odrůd LORENZIANA, s kulatými plnými květy a FANTASY MISCHUNG s květy plnými kopretinovými. Obě odrůdy dorůstají do výšky 50-60 cm a poskytují ve směsích květy krémové, žluté, červené, oranžové i vícebarevné.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Nové odrůdy celere a trvalek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nové odrůdy celere a trvalek

Druhy cínií a trvalek

Druhy cínií a trvalek

Nové odrůdy jahod, brambor a okurek

Ludmila Dušková ve své poradně představuje nové odrůdy jahod, brambor a okurek.

Odrůdy jahod a ledových salátů

Ludmila Dušková tentokrát představuje nové odrůdy jahod a ledového salátu.

Rezistentní odrůdy jablek

Reportáž o rezistentních odrůdách jablek, které jsou odolné vůči škůdcům a nemocem a není na ně potřeba postřik, popis jednotlivých odrůd.

Odrůdy jabloní, které se nemusí postřikovat

Druhy jabloní, které se chemicky nepostřikují.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?