Kokarda, trvalka pro ozdobu zahrady i vázy

Některé vysoké kvetoucí krásky jakoby přímo vybízely k řezu do vázy. Zahradník pak bojuje mezi touhou pozorovat je na záhonu a vyzdobit si jimi byt. Kokardy naštěstí kvetou tak bohatě, že si můžete dopřát obojí, stačit vysadit pěkný trs do letního záhonu nebo třeba i samostatně do trávníku.

Kokarda, trvalka pro ozdobu zahrady i vázy
Kokarda, trvalka pro ozdobu zahrady i vázy (Zdroj: shutterstock.com)

Kokardy (Gaillardia) jsou rod pochýzející z obout kontinentů Ameriky, do Evropy tedy doputovaly až spolu s bramborami nebo lilky. Jejich anglické jméno – indian blanket – je inspirováno žluto-oranžovo-červenou barvou okvětních plátků s hnědým až černých středem, připomínající barevnost přikrývek mexických či peruánských indiánských kmenů.

Evropští zahradníci se šlechtěním kokard začali zabývat až v 18. století. Rod byl pojmenován po francouzském příznivci botaniky M. Gaillardovi de Charentonneau. Vytrvale kvetoucí letničky i trvalky se staly oblíbenou květinou francouzský a později anglických zámeckých zahrad. V 19. století se rozšířily po celé Evropě a získaly si srdce všech zahrádkářů, kteří touží po letních sytých barvách na záhonech i v kyticích. Kokard existuje několik desítek druhů, pro naše zahradničení však úplně postačí dva základní a samozřejmě jejich odrůdy.

První je kokarda osinatá (G. aristata), trvalka, která na jednom místě přežívá jen tři až pět let, není dlouhověká. Už během prvního roku ale vytvoří rozrostlý trs, bohatě kvetoucí květy podobnými kopretinám, jednoduchými, o to však zajímavějšími barevností i nápadnou velikostí. Trvalkové kokardy milují slunce a dobře propustnou půdu, nesnášejí podmáčení a přílišné zalévání. V těžké půdě porostou také, může se však stát, že nepřežijí do dalšího roku, protože nepříjemné je pro ně hlavně zimní podmáčení. Na takových místech je třeba rostlinu po odkvětu prvních květů radikálně sestřihnout, aby vytvořila do podzimu nové bazální listy, díky nim pak zimu přečká snáz. Kokardám se dobře daří ve skalkách, kde mají zajištěnu štěrkopískovou drenáž mezi kameny. Odstřihovat květy byste měli v každém případě, podpoříte tak tvorbu dalších poupat. Takže stříhat kokardy do vázy přinese nejen radost do bytu, ale také druhé podzimní kvetení na záhonu. V současné době je na trhu celá řada odrůd především ze skupiny Grandiflora – tedy velkokvěté. Původní druh má květy dvoubarevné, uvnitř červené a na okrajích žluté. Toto vybarvení nese i kompaktní odrůda KOBOLD, vyznačující se nízkým vzrůstem okolo 20 cm a tvorbou hustých polštářů. Výborně se tak hodí nejen do skalek, ale také třeba jako lem trvalkového záhonu.

Také odrůda BREMEN je červenožlutá, její velké květy jsou na okrajích jen jakoby postříkané žlutou barvou. Naopak u MONARCH STRAIN převládá žlutá barva a červenohnědý je poze střed plátků. Tyto odrůdy se hodí do trvalkového záhonu třeba jako doprovod okrasných travin, protože květy nesou přímé slabé lodyhy až 60 cm vysoké.

Jinak vyšlechtěné zbarvení má nízká odrůda ORANGES AND LEMONS. Už název – pomeranče a citróny – napovídá oranžový střed s jasně žlutými okraji. Rovněž nízká – do 40 cm – je odrůda SUNBURST ORANGE ´Granoran´, s velkými zlatožlutými květy s oranžovým středem připomínajícím kulatý pomeranč.

Dlouho se čekalo na čistě červenou kokardu, dnes jich je k dispozici několik. Mezi nejkrásněji vybarvené patří BURGUNDER, středně vysoká odrůda s jasně červenými až vínovými květy, vhodná také k řezu do vyšších váz.

Stejně tak je na tom se vzrůstem i AMBER WHEEL, tedy jantarové kolo, s květy jasně žlutými, ale docela jinak tvarovanými než mají výše zmíněné odrůdy. Plátky barvy jantaru vypadají nejprve jako smotané trubičky, ze kterých se otevřou do paprsku se třemi růžky.

Do letničkové výsadby se hodí jednoletá kokarda sličná (spanilá) (G. pulchella). Původní druh se od výše zmíněných trvalek na první pohled liší hlavně vzrůstem, lodyhy s květy jsou až 80 cm vysoké. Právě z tohoto druhu byly ale křížením s velkokvětými kokardami osinatými a G. aestivalis s trubkovitými kvítky v okvětí vypěstovány plnokvěté hybridní odrůdy široké palety barev.

Pěstovat je můžete poměrně snadno ze semen, která je třeba vysévat v dubnu do pařeniště chráněného před mrazem. Po vyjednocení pak koncem května přesadíme sazeničky do záhonu, kde rychle narostou a zesílí. Celé léto až do října pak postupně vykvétají. Nejčastěji jsou k dostání semena odrůd LORENZIANA, s kulatými plnými květy a FANTASY MISCHUNG s květy plnými kopretinovými. Obě odrůdy dorůstají do výšky 50-60 cm a poskytují ve směsích květy krémové, žluté, červené, oranžové i vícebarevné.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?

Asijská zelenina již není doménou pouze orientální kuchyně. I tradiční česká jídla ji milují
Asijská zelenina již není doménou pouze orientální kuchyně. I tradiční česká jídla ji milují

Rostliny

Asijská zelenina si své místo získává i v naší tradiční kuchyni. Někteří lidé si nejen saláty, ale i dušená masa neumí bez této listové zeleniny představit.