Odrůdy jahod a ledových salátů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Ludmila Dušková přinesla ukázat ledové saláty a odrůdy jahod, které jsou buď nové, nebo alespoň velice zajímavé pro zahrádkáře. U salátů se jedná o novinky Traper, Tarzan a Mauglí. Tyto saláty vytvářejí velmi pevné hlávky, z nichž se vytváří velmi křehké a sladké saláty. Z jahod si ukážeme středně ranné a nepatrně pozdnější. Odrůda Elkat pochází z Polska a vyznačuje se velmi vysokými výnosy. Hodí se do všech poloh na pěstování. Středně pozdní odrůda Olivie je z Čech. Má ledvinovitý tvar plodů, které jsou tmavé a velmi chutné. Z Holandska pochází pozdní odrůda Elista. Je vhodná do středních a vyšších poloh. Její plody jsou velmi pevné. Poloranná odrůda Andrea je ze Sovenska. Má intenzivní chuť a krásnou cihlovou barvu. Dá se pěstovat ve všech polohách. Odrůda Polka je poloranná odrůda a pochází z Holandska. Vytváří pravidelné kuželovité plody a je vhodná do nižších a středních poloh. Stará německá odrůda Frikonsa má tmavou barvu a její šťáva barví jako borůvky. Odrůda Dita pochází od české šlechtitelky paní Ing. Hůlkové a má univerzální použití. Odrůda Florence je z Francie a označuje se jako knedlíková odrůda, protože je vhodná pro přípravu knedlíků. Tenira je polopozdní atraktivní odrůda, která je intenzivně vybarvena i uvnitř. Odrůda Prima snáší dobře žáry. plody nemají žádnou dutinu a jsou plné a kompaktní. Na závěr si povíme i o pěstitelských neúspěších, které se z důvodu velkých střídání teplot projevily na jahodách. Objevily se skvrnitosti listů, bílá a červená. Také úřadovala plíseň šedá a houbové onemocnění fytoftora.

Publikováno: 4.7.2006, Autor: Receptář prima nápadů 2006 (24)

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstitelská poradna

Kateřina Dušková a Ludmila Dušková si povídají o nových odrůdách ředkviček, salátů, slunečnic.

Nové odrůdy listových salátů

Saláty listové, ledové i kadeřavé, představení nových letních odrůd a specialit v podobě jedlé chryzantémy či medvědího česneku

Nové odrůdy v zelenině

Ludmila Dušková ve své poradně představuje nové odrůdy pažitky, cibule, libečku, kopru, salátu a nakonec představí petunie.

Pěstitelská poradna

Kateřina Dušková a Ludmila Dušková si povídají o opomíjených odrůdách zeleniny a novinkách.

Pěstování salátů

Reportáž o pěstování salátů, kdy je vhodná doba k vysázení, které odrůdy můžeme vysévat ještě v září, jak o saláty pečovat.

Listový salát pěstování

Listový salát pěstování