Noni – Morinda citrifolia – zázrak z Havaje

Tato rostlina nebo spíše keř či nižší strom je také často nazýván havajským zázrakem. Už odpradávna je využívána k léčbě některých onemocnění a vědci stále nacházejí další a další její pozitivní účinky na lidský organismus. Dokonce je tak nenáročná na pěstování, že ji můžeme pěstovat i v našich podmínkách jako pokojovou rostlinu.

Noni – Morinda citrifolia – zázrak z Havaje
Noni – Morinda citrifolia – zázrak z Havaje (Zdroj: shutterstock.com)

Noni latinsky Morinda citrifolia obsahuje na 140 druhů vitamínů, enzymů, antioxidantů, kyselin, rostlinných alkaloidů, fytosterolů, rostlinných olejů a dalších stopových látek, které nelze snad ani všechny vzpomenout. V lidském těle pomáhají látky v ní obsažené přenášet nervové signály jako důležité spouštěče činnosti enzymů nacházeních se v lidském těle. Plody mají i afrodiziakální účinky.

Domovinou morindy jsou oblasti jižní a jihovýchodní Asie, kde se její plody konzumují ještě jako mladé v syrovém stavu, neboť zralé mají poměrně nevábný sýrový zápach. Odtud pochází další označení morindy jako sýrového ovoce. Na havajských ostrovech, kde rostlina roste zcela běžně, ji domorodci nazývají „zázrak“ a konzumují ji proto, aby se dožili sta let. Morindu můžeme nalézt na Fidži, Tahiti, Samoi, Tongu a Panamě.

Látky obsažené v morindě účinkují nejvíce při psychických problémech, likvidují zánětlivé procesy v těle, působí jako prevence rakovinných onemocnění, účinkují jako antiseptikum při bodnutí hmyzem anebo kousnutí zvířetem, posilují celkově imunitu, dokážou potlačit bolesti hlavy a pomáhají při léčbě a poruchách trávicího traktu. Účinné látky extrahované z plodů se zpracovávají na prášky, tablety, čaje a sirupy.

V současnosti se tyto rostliny pěstují v tropických oblastech celého světa. Rostlina není využívána pouze jako léčivé ovoce, ale také jako barvířská rostlina neboť její kůra obsahuje červené barvivo. Ve své domovině mohou tyto rostliny s tmavě zelenými lesklými listy s výrazným žilkováním dosáhnout až 6 metrů výšky. Rostlinám se daří na lávových svazích, v lesích, ale také na mořském pobřeží. Odtud pochází i její další název: plážová nebo indiánská moruše. Každý měsíc může na jedné jediné rostlině dozrát až 8 kg ovoce. Ovoce je vzhledově velmi nápadné, proto si na něm pochutnávají nejen lidé ale i některé druhy ptáků. Má žlutavou, nezralé světle zelenou barvu, postupně, jak dozrává, barva se mění v šedobílou. Tvarem výrazně připomíná větší moruše.

Na pěstování je to rostlina zcela nenáročná, nevadí jí ani slaná voda, nedostatek světla anebo sucho.

Bílé květy vyrůstají nahloučené ve vrcholových hlávkách. Číše květů jsou vzájemně srostlé a postupně dozrávají do dužnatého souplodí. Plody mají oválný tvar a v původních oblastech dorůstají až do velikosti 15 cm. Každý jednotlivý plod tohoto souplodí po dozrání obsahuje jedno semeno o velikosti asi 4×8 mm. Je obaleno tenkou blankou a uloženo v měkké sklovité dřeni.

Ze zralých plodů, které nasypete do sklenice a ony posléze změknou, se uvolňuje šťáva. Tu je nutné přecedit a přelít do lahve. Doporučuje se užívat 1 lžičku nejlépe zředěnou vodou anebo džusem vždy před každým jídlem. Tato šťáva je vhodná pro fyzicky i psychicky těžce pracující osoby.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Subtropické netradiční ovoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Představíme vám kromě subtropické rostliny lokvát také aka selovianu. Dozvíte se jak si rostliny vypěstovat a jak o ně pečovat

Pěstování kiwi

Kiwi je oblíbenou rostlinou hlavně kvůli chuti, ale také kvůli vitaminům, které obsahuje.

Ošetření drobného ovoce před výsadbou

Ošetření drobného ovoce před výsadbou

Jak množit maliny a ostružiny pomocí řízkování?

Jak na řízkovat maliníky a ostružiníky? Postačí odstřihnout z mateční rostliny cca 20 cm výhon a ten použít jako základ nové rostliny.

Poznávání tropického ovoce

Reportáž o tropickém ovoci, jeho poznávání a popis.

Pěstování drobného ovoce na terase

Pěstování drobného ovoce na terase

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.