Trvalky kvetoucí v červnu

Existuje mnoho květin počátku léta, které překlenou čas do nádhery letních trvalek anebo letní sezónu přímo zahájí. Některé trvalky jsou vyloženě rostlinami záhonovými, jiné, ty plané, jsou spíše vhodné pro přírodní výsadby. Určité druhy se mohou hodit i k výsadbě do nádob. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Trvalky kvetoucí v červnu
Trvalky kvetoucí v červnu (Zdroj: shutterstock.com)
 

Zahradní trvalky – nejoblíbenější z nich

Většina zahradních trvalek, které patří k těm oblíbeným, velmi dobře snáší plné slunce, některé se spokojí i s polostínem. Jejich květy nám ukazují svou krásu ve výšce od 15 cm (viola, trávnička – vhodné i do nádob) až do 150 cm (liliochvostec). Většina se však pohybuje ve středním výškovém pásmu. Milovníci trvalek mohou vybírat i mezi rostlinami podle oblíbené barvy. Mnohé ze zahradních trvalek kvete dokonce modře, což je u rostlin méně obvyklá barva květu, o to oblíbenější. Při výsadbě trvalek vždy dbáme na to, aby byly umístěny do takové půdy, která jim vyhovuje a neodporuje jejich požadavkům na kyselost nebo vápnomilnost. Do fotogalerie u článku jsme vybrali 15 velmi oblíbených druhů.

Plané trvalky do přírodní výsadby

Zvláště pro luční výsadby je vhodná celá řada planých trvalek, například řebříček, kontryhel, pelyněk, udatna, vrbina, mydlice, mák, len, kozlík, chrpa a třeba rozrazil. Většina z nich má ráda slunné polohy, snesou ale i polostín. Rozkvétají v mnoha barevných variantách, takže taková to výsadba vnese do vaší zahrady pohodu a přirozené barevné rozvržení v ploše. Ideální je pro ně půda bez plevele a dobré zásobení vodou, takže nejen trvalky v záhonech, ale i luční výsadbu v letních vedrech zaléváme. Trvalky, které mají před sebou ještě delší dobu kvetení, je dobré podpořit jednou až dvěma dávkami plného hnojiva.

Jak podnítit další kvetení trvalek

U mnoha druhů trvalek lze podnítit tvorbu dalších květů odstříháváním odkvetlých květů. Tvorba semen vždy zkracuje jakékoli rostlině její život. U mnohých trvalek, zvláště u těch bohatě kvetoucích se příznivě projeví řez květin. U nich pak můžeme očekávat opětovný rozkvět. K těm patří hlavně vlčí bob, turan, ostrožky, kopretiny, kohoutky, kuklík. Vratič řadíme k trvalkám s velmi krátkým životem.  Ovšem jeho kvetení si na své zahradě můžeme zajistit na dlouhá léta dopředu tak, že jej ihned po odkvětu hluboce sestřihneme, poté trsy rozdělíme a rozsadíme. Také ostrožka potřebuje po odkvětu sestřih, a to cca 30 cm nad zemí. Vlčí bob a máky sestřihneme přímo nad zemí, také ihned po odkvětu. Aby se vytvořily nové květy v úžlabí listů, odstraňujeme odkvetlé květy i u kohoutku.  Rostliny s vyššími stonky přivazujeme k oporám. Jestliže máme na zahradě kohoutky nevalného vzhledu, může to být způsobeno napadením rostlin červcem kořenovým. Toho se zbavíme aplikací 2% Neudosanu. Přípravek rozmícháme v zálivkové vodě. U třapatky čili rudbekie a také u plaménky nebo  krásnoočka můžeme prodloužit dobu květu, pokud ještě před tvorbou poupat zkrátíme část stonku asi o 10 cm. Nezkrácené stonky pak pokvetou normálně a ty zkrácené vytvoří postranní výhony a začnou kvést až tak o tři týdny později.

Trvalky kvetoucí v červnu
Trvalky kvetoucí v červnu
Trvalky kvetoucí v červnu
Trvalky kvetoucí v červnu
Trvalky kvetoucí v červnu
Trvalky kvetoucí v červnu

Ochrana nejen vyšších trvalek

U trvalek vyšších než 50 cm je dobré počítat s oporou. Ochráníme je tím před pokřivením, jehož původcem může být silný vítr a déšť nebo samotná tíha jejich květů. Použijeme k tomu například kolík s kroužkem, který zarazíme do půdy v jejich blízkosti. Poté k opoře rostliny přivážeme. Jakmile trvalky sestřihneme, oporu odejmeme a uložíme si ji pro další použití v následujícím roce. Ani u těch nejlépe opečovávaných trvalek není vyloučen výskyt škůdců a chorob. Pokud k tomu dojde, vždy nechejte nejprve působit užitečné živočichy a až poté, co uvidíte, že jejich zásah se minul účinkem, nasaďte do boje chemické postřiky.

Jak je vidět, trvalek kvetoucích v červnu je takové množství a v tak širokém barevném spektru, že si z nich pro pěstování na své zahradě může vybrat opravdu každý.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky a zajímavosti v oblasti balkonových rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Roman Koupý představuje Přemkovi Podlahovi a divákům novinky a zajímavosti v oblasti pěstování balkonových květin.

Druhy cínií a trvalek

Druhy cínií a trvalek

Druhy begónií a jejich pěstování

Druhy begónií a jejich pěstování

Rostliny jako doplněk ke zdi

Vysazování rostlin jako okrasného doplňku k bílé zdi.

Vistárie

Jak se starat o vistárie po zimě nám poví pan Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hlavního města Prahy

Jak a kdy se mají sázet rajčata a papriky

Jak a kdy se mají sázet rajčata a papriky

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.