Cedry vhodné i do našich zahrad

Ve své domovině jsou botanické druhy cedrů veliké až mohutné stromy s krásně rostlými korunami. Z hlediska příbuznosti mají nejblíže k modřínům a těm se na první pohled logicky také nejvíce podobají. Zvláště u mladších rostlin je podoba nápadnější. U cedrů jsou však jehlice stálezelené, zatímco u modřínů na podzim opadávají. Šišky mají opadavé šupiny. Stejně jako u modřínů na větvích cedrů vyrůstají větvičky prodloužené i ty zkrácené.

Cedry vhodné i do našich zahrad
Cedry vhodné i do našich zahrad (Zdroj: shutterstock.com)

Názory na počet druhů cedrů se mezi botaniky liší. Někteří tvrdí, že existují 4 druhy a jiní, že jsou to pouhé 2 druhy a další jsou druhy odvozené od základního cedru libanonského (Cedrus libani). Cedry jsou převážně stromy horské, rozšířené z Himaláje přes Blízký a střední východ až do severní Afriky. Jelikož v horách jsou rozšířené v teplejších oblastech, u nás pěstované cedry v průběhu tuhých zim namrzají. Zvláště mladé stromky pěstované navíc v nevhodných podmínkách zmrzají úplně. Z hlediska půdních požadavků je třeba jim dopřát vlhkou, ale zároveň dostatečně propustnou půdu, hlubší, na chráněném stanovišti. Potřebují ochránit jak před zimními mrazivými větry, tak před zimním a předjarním slunečním zářením přicházejícím z jižní strany. Vzhledem k tomu, že i v našich podmínkách se vyskytují plodní jedinci dávající dobře klíčivé semeno, můžeme čisté druhy množit semenem. Kultivary roubované pak množíme nejčastěji řízkováním či roubováním.

Původem z Malé Asie a Libanonu je cedr libanonský (Cedrus libani) dorůstající ve své domovině až do výšky 40 metrů, zatímco v našich podmínkách jen asi do 20 metrů maximálně. V mladším věku je koruna tohoto druhu cedru úzce jehlancovitá zatímco ve stáří má již tvar deštníkovitý s větvemi takřka vodorovného růstu. Z odrůd vhodných pro pěstování v zahradách jmenujme alespoň varietu ‚Aurea‘, která je vhodná i do malých zahrad. Nevýhodou u ní však je její náchylnost k omrzání, jedná se totiž o žlutě zbarvenou odrůdu a tyto odrůdy jsou vždy k omrzání náchylnější. Zakrslá odrůda ‚Nana‘, převislá odrůda ‚Pendula‘ a velmi pomalu rostoucí odrůda ‚Sargentii‘ dosahující výšky jen do 1,5 m jsou taktéž odrůdy vhodné do zahrad.

Cedry vhodné i do našich zahrad
Cedry vhodné i do našich zahrad
Cedry vhodné i do našich zahrad
Cedry vhodné i do našich zahrad
Cedry vhodné i do našich zahrad
Cedry vhodné i do našich zahrad

Cedr himálajský (Cedrus deodara) je domácí v Nepálu. V severozápadní části Himálaje vystupuje do neuvěřitelných téměř 4 000 m! Místy tvoří čisté porosty, ale ve valné míře roste ve smíšených lesích společně s borovicemi, smrkyjedlemi. U nás ve zvláště chráněných podmínkách, v teplých a vlhkých oblastech dorůstají nejvíce do 10 m výšky. V našich zahradách se pěstuje hned několik jeho kultivarů. Pro malé zahrady je vhodná pomalu rostoucí odrůda Cedrus Prostrata, vzrůstem široký, stlačený či spíše zakrslý, který ve stáří kolem 20 let je jen 75 cm široký a vysoký pouhých 30 cm. Poměrně odolný je druh namodrale zbarvený ‚Karl Fuchs‘, jenž by měl vydržet zimy s teplotami do – 30°C. Stříbřitě modré jehlice má odrůda ‚Kashmir‘, který je též dostatečně zimovzdorný. Jen do 10 m vysoký je cedr himalájský převislý varieta ‚Pendula‘, vzhledově velmi efektní.

Cedr atlaský (C. libani var. Atlantica) je rozšířen hlavně v alžírských a marockých horách, což je Vysoký a Střední atlas, odtud také jeho název. Velmi často se pěstuje i v jižní a západní Evropě. Krásnými a vzrostlými exempláři se mohou pyšnit mnohé zámecké parky či soukromé zahrady. Tento druh má mezi svými zástupci i takové, které se hodí do větších skalek, jako například varieta ‚Aurea‘, hustá pomalu rostoucí se žlutavými jehlicemi v prvním roce, které v následujícím roce zezelenají a takové již zůstávají. K nejkrásnějším zástupcům cedru atlaského patří varieta‘ Glauca Pendula‘ modrošedý záclonovitě převislý cedr se stříbrným nádechem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat cedr

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pavel Halama představuje různé kultivary cedru a radí, jak se má pěstovat.

Cedr na zahradě

Pěstování cedru u nás, jaké druhy jsou vhodné a nároky cedru na podmínky růstu v našich zahradách

Cedr a jeho pěstování

Cedr a jeho pěstování

Pěstování ovocných a okrasných stromů

Na návštěvě zahrady u pana Ing. arch. Milana Černého, pěstitele ovocných a okrasných stromků

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Jaké jehličnany využít na zahradě

Reportáž o zahradě, ve které převažují jehličnaté stromy. Popis jednotlivých druhů stromů (tisovec, modřín, borovice, cedr...). Rady, jak tvarovat jehličnaté stromy.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.