Zahrady ve svahu

Neobvyklý reliéf terénu předurčuje zahradu ve svahu k jedinečnosti a svébytnému vzhledu. Je zkrátka tak výjimečná, že je neopakovatelná. A právě to možná mnozí považují za výzvu, vybudovat zahradu, jakou nemá nikdo jiný. Různorodost a půvab zahrad ve svahu je však dosažitelná vždy mnohem složitějším způsobem, než u zahrad klasických, budovaných v rovině.

Zahrady ve svahu
Zahrady ve svahu (Zdroj: shutterstock.com)

Různá místa, různě položená nabízejí k pěstování ve svahu až nepřebernou paletu možností v tom, jaké rostliny zde lze pěstovat. Rostliny totiž dosahují do rozdílných výšek, mohou se pnout po zdech anebo z nich viset dolů, případně se kobercovitě rozrůstají všemi směry. I pro sluncem zalité svahy, stejně tak i vlhké svahy ve stínu, pro všechna místa lze najít vhodné rostliny. Tyto rostliny, jakmile se na svých místech usadí, začnou vyrůstat a zpevňovat zeminu, vytvoří pak krásnou atmosféru zahrady.

Co se týče rostlin, musíme již při plánování budoucí zahrady ve svahu vzít v úvahu jak jejich růstové vlastnosti, tak jejich životní podmínky. Estetické i výtvarné hledisko se uplatní  v momentě, kdy uvažujeme o rozmístění rostlin po ploše a v prostoru.

Do svahu vybíráme vždy typy rostlin, vytrvalých s dlouhou životností a ty, které dokážou zpevňovat půdu. Sesazovat můžeme rostliny se stejnými nároky a to klidně i tak, že nakonec vznikne takový rostlinný pokryv, který nebude mít žádné mezery.

Co se výsadby stromů ve svahu týká, je třeba si uvědomit i možnost nebezpečí vysychání kořenového systému tam, kde je svah příliš příkrý a strom stojí tudíž přímo na šikmině. Prostorné svahové lavice však mohou zabránit těmto problémům a mohou poskytnout velkým solitérním stromů dostatek místa pro jejich výsadbu i následný růst.

Poněkud jednodušší je to ve svahu výsadbou keřů než s výsadbou stromů. Keře mají totiž  obecně méně objemný kořenový systém a jejich výhony vyrůstající z kořenového krčku se snáze přizpůsobí podmínkám vznikajícím ve svahu. Jestliže správně sesadíme nízké a vysoké keře, výrazně pozitivně tím ovlivníme rozmístění osluněných a zastíněných ploch.

Jednou z nejlepších dřevin, které lze do svahu umístit je zimostráz (Buxus sempervirens). Je možné jej tvarovat pomocí řezu a navíc snáší stín i sucho a pod ním mohou růst i trvalky.

Pro výsadbu růží je vhodný svah, který je dobře osluněný. Pro výsadbu ve svahu jsou nejvhodnější růže keřové. Vyžadují pouze minimální péči: čas od času prosvětlení k podpoření růstu a zmlazení dřeva.

Dobře se hodí do svahu i půdopokryvné rostliny, ze kterých lze vybrat jednoznačného favorita, a tím je břečťan (Hedera helix). Pokrývá půdu, ale současně šplhá i do výšky, kde se může pnout třeba i po stromech.  I když jej necháte, aby zakryl většinu plochy, nebude působit monotónně a poskytne hezký pohled i v průběhu zimy.

Při výsadbě do svahu neuděláte chybu ani s mochnou (Potentilla), půdopokryvnými brsleny (Euonymus), skalníky (Cotoneaster) anebo polokeřem třezalkou kalíškatou (Hypericum calycinum). U ní se však může stát, že pokud projde v zimě holomrazy, je třeba u ní provést následně zpětný řez.  Dobrou volbou se může stát i pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis). Stejně jako třezalce kalíškaté se jí daří na půdách s nízkým obsahem vápníku a navíc se řadí k velmi vytrvalým rostlinám.

Pokud svah dobře osadíte, můžete se těšit v každé roční době jinému pohledu. Stejně jako se budou měnit roční období, bude i vegetace na svahu měnit svou podobu a vy budete mít radost z dobře vykonané práce.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 05.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zpevnit svah pomocí prefabrikovaných svahovek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud máte na zahradě místo, které je mírně nebo více do svahu, a tento svaz se vám postupně začíná bortit, bude dobré jej zpevnit. Můžeme použít betonové svahovky!

Pěstování rostlin na slunném svahu

Pěstování rostlin na slunném svahu

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

Pěstování půdopokryvných růží

O pěstování půdopokryvných růží.

Pěstování kustovnice čínské

Pěstování kustovnice čínské

ČTĚTE DÁLE

Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití
Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití

Zahradní architektura

Práce se dřevem je krásná. Jde totiž o skvělý nadčasový materiál s dlouhou životností. Víte však, co udělat, abyste si dřevo k zpracování připravili?

Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky
Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky

Zahradní architektura

Výběr zahradního architekta může mít zásadní vliv na to, jak bude vaše zahrada za pár let vypadat. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste nešlápli vedle.

Plánování zahrady může být i zábavou
Plánování zahrady může být i zábavou

Zahradní architektura

Při plánování zahrady můžete realizovat své sny, ty si nejdřív nakreslete na papír. Můžete vše zvládnout, i když nejste vystudovaný zahradní architekt.

Pergoly – příjemná zahradní architektura
Pergoly – příjemná zahradní architektura

Zahradní architektura

Pojem pergola se používá v několika významech, ale primárně se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná i kovová konstrukce určená k podepření popínavých rostlin, stejně tak jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek k venkovnímu posezení. Pergola je klasickým příkladem zahradní architektury. Máte pro ni na své zahradě dostatek místa? I kdyby ne, zkuste některé z našich tipů!

Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít
Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít

Zahradní architektura

Pro někoho je zahrada místem odpočinku s možností seberealizace, byť i třeba v podobě práce. V některých případech je nutné při plánování zahrady povolat zahradního architekta, ale pokud si chcete svou zahradu vytvořit sami prakticky už od fáze projektu, máme pro vás několik užitečných rad. Důležité je si uvědomit, jaké práce zvládnete sami a kdy je přeci jen dobré se poradit s odborníkem.

Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor
Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor

Zahradní architektura

Stromy dodají zahradě atmosféru, jakou nic jiného nedokáže. Na jaře potěší krásnými květy a ovocné druhy nás za péči odmění jedlými plody. Jaké druhy se na vaši zahradu hodí a kam je vysadit, aby dělaly jen radost?

Altánek nebo pergola?
Altánek nebo pergola?

Zahradní architektura

Altánek funguje spíše jako lehká zastřešená zahradní stavba sloužící k oddechu. Pergola, ta vlastně představuje určitý druh plotu. Svým více méně okrasným vzezřením se hodí spíše do zahrad venkovského typu. Oba tyto typy staveb řadíme k drobné zahradní architektuře. Vhodným zakomponováním do prostředí zahrad vytvářejí oba typy vynikající relaxační podmínky pro všechny generace.

Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?
Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?

Zahradní architektura

Zimní klid využijte na plánování zahrady. Možná si myslíte, že najmout zahradního architekta jsou vyhozené peníze, ale ve výsledku vám může hodně peněz ušetřit, protože on má zkušenosti, které vy budete teprve sbírat. Máte nejvyšší čas, abyste vhodného našli a společně vytvořili návrh, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační
Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační

Zahradní architektura

Počátkem roku většinou vždy plánujeme, dáváme si různá předsevzetí a možná právě letos jste si dali také jedno: už konečně předělat pozemek kolem dostavěného domu a udělat z něj hezkou oku lahodící zahradu určenou k relaxaci, nikoli k neustálé dřině.

Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami
Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami

Zahradní architektura

Pořídili jste si pozemek a už teď se nemůžete dočkat vlastní zahrady? Při tvorbě návrhu zahrady máte na výběr ze dvou možností. Buď oslovíte zahradního architekta, který vypracuje podrobnou projektovou dokumentaci, nebo se do návrhu pustíte sami. Druhá varianta je oblíbená hlavně u milovníků zahradničení, ale ne vždy se vše povede podle našich představ. S jakými úskalími se v tomto případě můžete setkat?

Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko

Zahradní architektura

Voda v zahradě je krásná a rozhodně by tedy právě v té naší zahradě nemělo chybět jezírko. Ať už v jakékoliv podobě a velikosti.

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?
Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Zahradní architektura

Zahrada by vždycky měla souznít se stylem a typem domu, dotvářet i podtrhovat jeho architekturu a dávat celkovému vyznění domu vyniknout. Bylo by chybou vybírat dům a dívat se na stavební pozemek jen jako na technologickou základnu a ignorovat stromy, keře, přirozeně zatravnělé plochy atd. A pokud podobné věci dělá váš architekt, pak je to architekt špatný. Budete-li stavět dům na staré vzrostlé zahradě, máte o několik povinností navíc a přitom si vlastně můžete gratulovat. Jak je to možné?