Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití

Práce se dřevem je krásná, jde totiž o krásný a nadčasový materiál. Jeho vlastnosti z něho činí ideální materiál pro různá řemeslná, ale i stavební odvětví. Také milujete dřevo a rádi s ním pracujete? Víte, jak si ho pro práci připravit? Poradíme vám.

Práce se dřevem začíná u pokácení stromu
Práce se dřevem začíná u pokácení stromu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Práce se dřevem se neobejde bez přípravy

Práce se dřevem se neobejde bez přípravy samotného dřeva. Od konce října do konce března je možné kácet, a tedy i těžit dřevo. Potom, co strom porazíte, neznamená to, že ho hned můžete použít k dalšímu tvoření. Musí se nejprve opracovat. V prvé řadě se očistí od větví a štěpkoviny, aby byl následně ohoblován. Děje se tomu tak buď strojově, nebo ručně tradičními způsoby. Tímto způsobem dojde k hladkému zpracování dřeva.  

Dřevo je také nutné nařezat

Jedná se o přípravu dřeva pro další použití. Dřevo může být svým způsobem tvarováno podle potřeby. Nařezat ho můžete na fládry, prizma, prkna, fošny, trámy nebo jiné útvary.

Dřevo je zapotřebí nařezat
Dřevo je zapotřebí nařezat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sušení dřeva 

Práce se dřevem je možná teprve až potom, co ho nejprve usušíte. Pro konkrétní účely (ať už jde o výrobu nábytku, tvorbu nějaké konstrukce nebo výrobu dekorativních výrobků) potřebujete mít dřevo o jiné vlhkosti. Dřevo můžete nechat sušit přirozeně, nebo se k tomu používají speciální sušárny. Přirozeně se suší v dřevnících, případně v přístřešcích u stěn domů – tam se třeba dřevo na otop suší zhruba 2 roky.

V případě, že však chcete dřevo použít na stavbu, k další tvorbě, nebo se vám prostě nechce čekat, můžete si nechat usušit dřevo v profesionálních sušárnách. Vybrat si přitom můžete hned z několika typů sušení, a to jak podle výše nákladů, tak i šetrnosti k materiálu. Pokud chcete dřevo použít do interiéru, měla být vlhkost dřeva nižší než 8 %. Vlhkost dřeva použitého do exteriéru by se potom měla pohybovat mezi 14–15 %. V každém případě je zapotřebí v průběhu sušení vlhkost dřeva pečlivě kontrolovat. 

Dřevo potřebuje usušit
Dřevo potřebuje usušit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je také důležité mít na paměti 

Je důležité mít na paměti, že práce se dřevem má svá úskalí, každé dřevo se hodí k něčemu jinému. Tak třeba dřevo z jehličnanů se nehodí k otopu. Pro výrobu nábytku se naopak dřevo z jehličnanů hodí – stejně jako i bukové nebo dubové dřevo, březové dřevo, olšové dřevo, dřevo z hrušky nebo jasanu a ořechu. Na podlahovou krytinu se nejvíce hodí javor, modřín, jasan nebo dub. Pokud se však ze dřeva chystáte vyřezávat, poslouží vám zřejmě nejlépe bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan.

Teprve až vhodně připravené dřevo je vhodné k dalšímu zpracování
Teprve až vhodně připravené dřevo je vhodné k dalšímu zpracování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochranné nátěry a další úpravy

Nakonec může být dřevo ošetřeno ochrannými nátěry, laky nebo oleji. Všechny tyto přípravky slouží k prodloužení životnosti a odolnosti dřeva. Součástí této péče může být i finální ruční ošetření, které dřevu dodá osobitý charakter.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rotatory.cz, hornbach.cz, tdv-borac.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Vlastní dřevo na otop

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Které dřeviny jsou nejlepší na otop?

Výroba dřevěných sudů

Výroba dřevěných sudů

Doplňky ze starého dřeva

Truhlář Miloslav Fišer popovídá o renovaci starého dřeva.

Jak vyrobit nosič na dřevo

Nosič dřeva dokáže ulehčit spoustu práce. Zkuste si jeden takový vyrobit.

Příprava dřeva na zimu

Jak připravit dřevo na zimu?

ČTĚTE DÁLE

Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití
Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití

Zahradní architektura

Práce se dřevem je krásná. Jde totiž o skvělý nadčasový materiál s dlouhou životností. Víte však, co udělat, abyste si dřevo k zpracování připravili?

Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky
Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky

Zahradní architektura

Výběr zahradního architekta může mít zásadní vliv na to, jak bude vaše zahrada za pár let vypadat. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste nešlápli vedle.

Plánování zahrady může být i zábavou
Plánování zahrady může být i zábavou

Zahradní architektura

Při plánování zahrady můžete realizovat své sny, ty si nejdřív nakreslete na papír. Můžete vše zvládnout, i když nejste vystudovaný zahradní architekt.

Pergoly – příjemná zahradní architektura
Pergoly – příjemná zahradní architektura

Zahradní architektura

Pojem pergola se používá v několika významech, ale primárně se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná i kovová konstrukce určená k podepření popínavých rostlin, stejně tak jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek k venkovnímu posezení. Pergola je klasickým příkladem zahradní architektury. Máte pro ni na své zahradě dostatek místa? I kdyby ne, zkuste některé z našich tipů!

Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít
Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít

Zahradní architektura

Pro někoho je zahrada místem odpočinku s možností seberealizace, byť i třeba v podobě práce. V některých případech je nutné při plánování zahrady povolat zahradního architekta, ale pokud si chcete svou zahradu vytvořit sami prakticky už od fáze projektu, máme pro vás několik užitečných rad. Důležité je si uvědomit, jaké práce zvládnete sami a kdy je přeci jen dobré se poradit s odborníkem.

Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor
Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor

Zahradní architektura

Stromy dodají zahradě atmosféru, jakou nic jiného nedokáže. Na jaře potěší krásnými květy a ovocné druhy nás za péči odmění jedlými plody. Jaké druhy se na vaši zahradu hodí a kam je vysadit, aby dělaly jen radost?

Altánek nebo pergola?
Altánek nebo pergola?

Zahradní architektura

Altánek funguje spíše jako lehká zastřešená zahradní stavba sloužící k oddechu. Pergola, ta vlastně představuje určitý druh plotu. Svým více méně okrasným vzezřením se hodí spíše do zahrad venkovského typu. Oba tyto typy staveb řadíme k drobné zahradní architektuře. Vhodným zakomponováním do prostředí zahrad vytvářejí oba typy vynikající relaxační podmínky pro všechny generace.

Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?
Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?

Zahradní architektura

Zimní klid využijte na plánování zahrady. Možná si myslíte, že najmout zahradního architekta jsou vyhozené peníze, ale ve výsledku vám může hodně peněz ušetřit, protože on má zkušenosti, které vy budete teprve sbírat. Máte nejvyšší čas, abyste vhodného našli a společně vytvořili návrh, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami
Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami

Zahradní architektura

Pořídili jste si pozemek a už teď se nemůžete dočkat vlastní zahrady? Při tvorbě návrhu zahrady máte na výběr ze dvou možností. Buď oslovíte zahradního architekta, který vypracuje podrobnou projektovou dokumentaci, nebo se do návrhu pustíte sami. Druhá varianta je oblíbená hlavně u milovníků zahradničení, ale ne vždy se vše povede podle našich představ. S jakými úskalími se v tomto případě můžete setkat?

Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko

Zahradní architektura

Voda v zahradě je krásná a rozhodně by tedy právě v té naší zahradě nemělo chybět jezírko. Ať už v jakékoliv podobě a velikosti.

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?
Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Zahradní architektura

Zahrada by vždycky měla souznít se stylem a typem domu, dotvářet i podtrhovat jeho architekturu a dávat celkovému vyznění domu vyniknout. Bylo by chybou vybírat dům a dívat se na stavební pozemek jen jako na technologickou základnu a ignorovat stromy, keře, přirozeně zatravnělé plochy atd. A pokud podobné věci dělá váš architekt, pak je to architekt špatný. Budete-li stavět dům na staré vzrostlé zahradě, máte o několik povinností navíc a přitom si vlastně můžete gratulovat. Jak je to možné?

Pergola – atypická řešení
Pergola – atypická řešení

Zahradní architektura

Při hledání ideální pergoly mějte vždycky na paměti nejen styl a charakter vašeho domu, ale i celé zahrady. A nebojte se odvážných řešení, nebuďte uniformní. Přinášíme dnes pell mell tipů, rad a nápadů!