Co je to trvalkové rabato?

Záhony pro trvalky se nazývají rabata a jejich specifikací je pravidelný tvar. Na těchto záhonech vysazujeme různé druhy trvalek tak, aby vzájemně barevně i výškově ladily a aby celek působil ladným dojmem. Ideální by bylo, kdyby pak kvetly postupně po celý rok.

Vytvořte si rabata, záhony pro trvalky, která kvetou téměř celý rok
Vytvořte si rabata, záhony pro trvalky, která kvetou téměř celý rok (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trvalkové rabato čili záhony pro trvalky

Podlouhlý záhon pravidelného tvaru se odborně nazývá trvalkové rabato nebo jen rabato. Důraz je kladen zejména na pestrost květin, které by měly být vysazovány tak, aby kvetly od brzkého jara do podzimu.

Rabata bývají spíše dlouhá než široká a obvykle lemují zahradní cestu, živý plot nebo zídku, nalezneme je ale také kolem vodních prvků. Se založením rabata je ideální začít brzy zjara. Umístění trvalkového rabata v zahradě musí mít nějaký smysl, musí vždy na něco navazovat a nemá být nahodilé. Tyto záhony pro trvalky, které stojí osamoceně a bez nějaké další spojitosti, nebo dokonce solitérně uprostřed trávníku, působí zde jako cizí prvek.

Je důležité dodržovat správné vzdálenosti při výsadbě
Je důležité dodržovat správné vzdálenosti při výsadbě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do rabata je příhodné vybírat takové druhy rostlin, které na sebe budou kvetením navazovat. Pokud založíme záhony pro trvalky, kde budou převažovat jarní cibuloviny, bude po zbytek roku tato plocha nevyužitá a téměř holá. To samé platí pro trvalky, které kvetou až v létě. Květiny na rabatech nejúčinněji vyniknou proti tmavšímu pozadí keřů, zvláště jehličnanů. 

Rozeznáváme různé druhy rabat, a to především nízká rabata a vysoká rabata. Nízké záhony pro trvalky jsou sestavené hlavně z nižších druhů trvalek, vysoké pak jsou samozřejmě sestavené z vyšších druhů. Vytvořit si můžeme také rabata v různých odstínech jedné barvy nebo záhon pestrobarevný. Rabata jsou také navržena tak, aby jejich údržba byla minimální.

Záhony pro trvalky prodělaly určitý vývoj
Záhony pro trvalky prodělaly určitý vývoj (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na nízká rabata vysazujeme vždy více rostlin stejného druhu, a z nich vytváříme barevně harmonické kombinace. Nízké trvalky vysazujeme většinou nejméně po 3–5 kusech dohromady. Jarní cibuloviny by měly být vysázeny ve skupinkách, a to nejméně po 7–10 kusech stejného druhu. 

  • vhodné jarní trvalky: kamzičníky, srdcovky, prvosenky, upolíny nebo tulipány.
  • letní trvalky: stračky, popelivky, liliochvostce, dobromysl krétský, ozdobnice čínská nebo juka. Mezi letničky až podzimní rostliny, které bohatě kvetou, zařadíme lupiny, chryzantémy, rudbékie, phloxy, pivoňky, janeby, astry nebo zlatobýl.

Při vysazování rabat rozmístíme nejprve mohutnější druhy, pak druhy s mohutným barevným efektem a naposledy ostatní vyplňující druhy. Je důležité dodržovat správné vzdálenosti s ohledem na vzrůst dospělých rostlin. Důležitá je znalost druhů, které vysazujeme.

Důležitá je také otázka životnosti jednotlivých druhů
Důležitá je také otázka životnosti jednotlivých druhů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je zapotřebí záhony pro trvalky koncipovat tak, aby byly barevně vyvážené a aby se barevné rostliny navzájem doplňovaly. Nesmíme přitom zapomínat, že barevně vzájemně kombinované druhy musí kvést ve stejnou dobu, aby se projevil barevný efekt. 

Kromě požadavku na sladěnost barev se musí záhony pro trvalky osazovat tak, aby zde byly rostliny se stejnými potřebami slunce či stínu a se stejnými potřebami na kvalitu a skladbu půdy. Trvalky, které používáme v rabatech, jsou většinou náročné na dobrou půdu. Je tedy nutné, pokud zakládáme záhony pro trvalky, aby byly tyto záhony vyplněny kvalitní zeminou s dostatkem výživy.

Rabata z nižších trvalek mají v zahradách široké použití
Rabata z nižších trvalek mají v zahradách široké použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na nízká rabata vysazujeme vždy více rostlin stejného druhu
Na nízká rabata vysazujeme vždy více rostlin stejného druhu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trvalková rabata jsou místa, která můžeme dle libosti obměňovat, dávat jim neustále nový vzhled a využít tak bohatý sortiment opravdu krásných druhů rostlin, které by se jinak najednou na zahradu nevešly.

Zdroj informací: bytdumzahrada.cz, zahradnitrvalky.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní sestřih trvalek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní sestřih trvalek

Druhy cínií a trvalek

Druhy cínií a trvalek

Podzimní dělení trvalek

Návod na ošetření trvalek na podzim.

Pěstování vysokých trvalek

Reportáž o tom, jak se pěstují vysoké trvalky, které stanoviště je pro ně vhodné, jak o ně pečovat a které druhy si vybrat.

Jak rozmnožovat trvalky vegetativní cestou

Krátká reportáž o tom, jak rozmnožovat trvalky vegetativní cestou, ukáže i postup, jak přesně to udělat.

Trvalky podzimních zahrad

Podzimní okrasné zahrady oživí trávy, semeníky,kvetoucí i zelené trvalky

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.