Uplatnění a pěstování modřínů

V současné zahradní architektuře se využívají velmi často jehličnany. Výběr správných druhů zcela jistě zahrnuje i některý z kultivarů modřínu. Vynikají nejen krásou koruny, ale také schopností odolávat znečištěnému ovzduší.

Uplatnění a pěstování modřínů
Uplatnění a pěstování modřínů (Zdroj: Shutterstock)
 

Uplatnění klasických vyšších druhů

Původní druhy modřínů nejlépe rostou na slunných stanovištích a potřebují více místa. Ozdobné jsou nejen svými šiškami, ale i svěže zelenkavým jehličím na jaře a žlutým probarvením v podzimním období. Vysadíte-li je v zahradě nebo na pozemku před skupinu tmavých neopadavých jehličnanů anebo před listnaté stromy, vynikne měnící se barevnost modřínů v průběhu roku.

Kde se uplatní drobnější kultivary

Ve skupinách s dalšími malými druhy jehličnanů, na skalkách nebo i v nádobách, všude tam se uplatní drobnější a převislé kultivary modřínů. Modříny se mohou uplatnit i ve tvarovaných živých plotech.

Modřín opadavý

Ke všeobecně známým jehličnanům patří modřín opadavý (Larix decidua). Na našem území je nepůvodní formou. Jeho oblastmi původu jsou přilehlé pahorkatiny na polské straně Hrubého Jeseníku, dále Karpaty a Alpy. Jeho opadavé jehlice vyrůstají v charakteristických svazečcích, dorůstá výšky až 50 metrů a v mládí je jeho koruna úzká kuželovitá. Kvete ještě před nasazením jehlic, a to v dubnu a květnu. Pěstování modřínu je usnadněno díky jejich dobře utvářeným kořenům, takže se na rozdíl od smrků nevyvracejí.

 

Modřín japonský pro zahradní účely

Pro zahradní využití je velmi vhodný modřín japonský (Larix kampferi) pocházející původně z hor japonského ostrova Honšú. Dosahuje výšky mezi 20 – 30 metry, což je méně, než modřín opadavý. Jeho koruna je rozložitější a jeho mírně širší jehlice mají na rubové straně bělavé pruhy. Tento druh lépe snáší znečištěné ovzduší, nemá ovšem rád sucho. Jeho odolnost je podobná jako u našeho modřínu, má pouze v oblibě o trochu více vzdušné i půdní vláhy.

Další v zahradách pěstované druhy

Velmi otužilým druhem modřínu je Larix gmelini – modřín dahurský, který své jehlice shazuje velmi pozdě. Pochází z oblastí Dálného Východu a Sibiře. Pomalu rostoucím druhem je modřín americký (Larix laricina) s úzkými namodralými jehlicemi a malými šiškami, stejně vysokého stupně odolnosti jako modřín dahurský. Na skalkách je velmi oblíbený japonský modřín varieta ‚Nana‘, který je zakulacený, má modré jehlice a jeho roční přírůstek se pohybuje mezi 5 – 10 cm. Dalším zakrslým modřínem je modřín opadavý varieta ‚Surma Dwarf‘ s nepravidelně polokulovitým tvarem s jehlicemi dlouhými jen 1 cm. Tato odrůda má celkovou výšku jen okolo půl metru neboť její roční přírůstek neobvykle pouhé 3 cm.

Publikováno: 14.03.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Příroda do kapsy stromy, Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Převislý modřín a jeho roubování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Převislý modřín a jeho roubování

Jaké jehličnany využít na zahradě

Reportáž o zahradě, ve které převažují jehličnaté stromy. Popis jednotlivých druhů stromů (tisovec, modřín, borovice, cedr...). Rady, jak tvarovat jehličnaté stromy.

Macramé neboli drhání – rám na zrcadlo

Naučte se techniku macramé

Návod na pletené valentýnské srdíčko

Jak jednoduše vyrobit pletené valentýské srdíčko bez jehlic

Jak vyrobit kobereček ze starého trička

Návod na výrobu krásného koberečku ze starých triček

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.