Zmarlika – listnatý keř, který svým květem i listem rozzáří celou zahradu

Chybí-li vaší zahradě nějaká dominanta v podobě stromu či keře, vsaďte na zmarliku. Obalená růžovými nebo bílými květy během jara je zkrátka nepřehlédnutelná. Existuje mnoho druhů a jejich variet, které je možné pěstovat a těšit se z jejich květů stejně jako z různě zbarvených srdčitě tvarovaných listů.

Zmarlika – listnatý keř, který svým květem i listem rozzáří celou zahradu
Zmarlika – listnatý keř, který svým květem i listem rozzáří celou zahradu (Zdroj: Shutterstock)

Zmarliky jsou opadavé listnaté keře anebo stromy, u nichž se květy (motýlkovitého tvaru) objevují ještě dříve, než začnou rašit listy. Řadíme je mezi bobovité (Fabaceae). Jejich výrazným znakem je kauliflorie, což znamená jev, kdy květy vyrůstají přímo ze starého dřeva, ať už z loňských větví anebo přímo z kmene nebo ze starých větví.

Nejčastěji se se zmarlikami setkáváme jako se solitérně vysazovanými stromy v parcích. Objevovat se mohou však i jako keře na okrajích skupin v parkových a zahradních úpravách. Plody zmarlik jsou suché hnědé lusky. Je známo okolo 7 druhů zmarlik pocházejících z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Zmarlika kanadská (Cercis canadensis)

Tyto zmarliky mohou dorůstat až do výšky 14 metrů. Jsou to velmi často vícekmenné stromy nebo keře s širokou okrouhlou korunou a široce vejčitými listry. Květy mívají nahloučené ve skupinách po 2 až 10. Bývají velké 10–12 cm. Mají nádhernou světle růžovou barvu. Plodem je hnědý lusk o velikosti 4–8 cm.

Varieta ‚Alba‘ má květy čistě bílé. ‚Dwarf White‘ je rovněž bělokvětý kultivar, velmi bohatě kvetoucí, který dosahuje vzrůstu jen okolo 240–300 cm. Tmavě purpurové listy jsou chloubou odrůdy ‚Forest Pansy‘. Jsou dosti velké, mají 7–14 cm, jsou doširoka srdčité. Odrůda má středně růžové květy.

Další bohatě růžově kvetoucí odrůdou je ‚Rubeye Atkinson‘. Časněji kvetoucí odrůdou je ‚Oklahoma‘, jež má květy v poupěti až červenavě purpurové anebo sytě růžové.

Podmínky pěstování zmarlik

Těmto rostlinám jednoznačně vyhovuje výživná, lehká, dostatečně hluboká půda, která je nepříliš suchá a alkalická. Při výsadbě rostliny umisťujeme na slunné plochy, neboť se jim zvlášť dobře daří na plném slunci.

Zatímco Cercis canadensis upřednostňuje vlhčí půdy, u Cercis siliquastrum jsou oblíbené spíše půdy suché. Jelikož se jedná o velmi atraktivní dřeviny zvláště v době květu, jistě budete chtít mít na své zahradě více exemplářů. Zmarliky kanadské můžeme množit na jaře semeny anebo roubováním kultivarů a druhů na kořeny Cercis siliquastrum. V průběhu zimy ve sklenících řízkujeme narychlené rostliny.

Zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum)

Tento keř či strom může dosáhnout výšky od 3 do 10 metrů. Nejčastěji se tento druh vyskytuje na Balkánu, v Íránu, Malé Asii nebo ve východním Středomoří. Legenda praví, že své jméno dostal po Jidášovi, který se na tomto stromě oběsil. Mladé lusky se po spaření využívají do salátů. Tento druh má krásně purpurově růžové květy a široce obsrdčité listy, nelesklé modravě zelené ze svrchní strany. Veliké obzvláště krásné tmavě purpurové květy má druh ‚Bodnant‘. Naopak bílé květy a světle zelené listy patří odrůdě ‚Alba‘.

Nakonec ještě zmiňme zakrslou odrůdu Cercis chinensis – zmarlika čínská varieta ‚Nana‘, která dosahuje v růstu pouhých 90–130 cm, přesto s poměrně velkými listy avšak kompaktním zakrslým habitusem. Ta se uplatní i v malých zahradách.

 

Publikováno: 06.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Abecedazahrada

Mohlo by vás dále zajímat

Zděný dům předělaný na roubenku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o předělaném zděném domě na klasickou roubenku s dendrologickou zahradou a vodním světem se spoustou akvárií.

Jarní sestřih trvalek

Jarní období je dobré na sestřih trvalek a polokeřů. Zjistíte, jak střihat nejen trvalky, ale i polokeře a jaké to má výhody.

Jak založit vřesoviště

Vřesoviště vám přinese barvy od purpurové přes růžovou až po bílou. Ideální je pro vřesoviště kobercová výsadba a sluší jím společnost borovicí, růží či jeřabin.

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.