Zahradní sprchy pro letní osvěžení

Bazén na letní osvěžení nemůže mít na zahradě každý. Zato zahradní sprchu si všichni dopřát můžeme. Na výběr máme mnoho variant, od domácího kutilství přes levné vaky na vodu nebo jednoduché sprchy na studenou vodu až po solární designové kousky za několik desítek tisíc.

Zahradní sprchy pro letní osvěžení
Zahradní sprchy pro letní osvěžení (Zdroj: shutterstock.com)

Než si začneme sprchu vybírat, musíme především vyřešit otázku, kam ji na zahradě umístit. U solárních sprch je jasný požadavek na místo, kde nefouká a dlouhé hodiny svítí slunce. Co je ale u všech sprch hlavní? Co bude s vodou, která na nás ze sprchy vyteče. Určitě si nechcete na zahradě vytvořit z kusu trávníku nevzhlednou bažinu.

Vlastníci bazénu to mají snadné – odtok vody ze sprchy u bazénu zařídí žlábek, který vodu svede k filtračnímu zařízení, kde se bude čistit spolu s vodou z bazénu. Když tuhle možnost nemáte, promyslete nejdřív, jak často budete sprchu používat.

Máte sprchu jen na osvěžení a opláchnutí? Když ji využívá několik lidí, v horkých dnech bude spotřebované vody přece jen dost na to, abychom ji nechali volně rozlévat. Jak si s ní poradit? Praktické je sprchu podložit dlaždicemi a od ní vést žlábek ve spádu třeba do jímky, ve které sbíráte vodu na zalévání. Nebo od sprchy vést trativod vysypaný štěrkem nebo oblázky, kterým voda bude protékat a postupně vsakovat do terénu a vysychat. Kdo se chce na zahradě i umýt mýdlem, měl by sprchu umístit mimo trávník, pod ní dát plastovou vaničku pro sprchové kouty nebo jinak zařídit, aby se voda nerozlévala, ale odtokovým otvorem byla hadicí nebo trubkou odváděna do kanalizace, do čističky nebo do septiku.

Černé vaky

Všelijaké sudy a plastové nádrže umístěné na střeše garáže nebo altánu se dnes už ani nevyplatí vymýšlet. Za pár korun se dají pořídit černé vaky ze speciálního nepropustného materiálu, opatřené sprškou s uzavíracím ventilem a napouštěcím otvorem. Do vaku nalijete vodu, když ho máte zavěšený na větvi stromu nebo ty větší na pevném háku třeba na stěně garáže na sluníčku, v černém materiálu se vám v něm ohřeje. Vaky se vyrábějí od pěti do čtyřiceti litrů obsahu.

Studená sprcha

Nejjednodušší instalaci mají přenosné sprchy na studenou vodu. Lehká konstrukce, ke které přišroubujete zahradní hadici, se dá přenášet z místa na místo, zapíchnout do trávníku – a už se v horkém dnu můžete osvěžit. Chce to ovšem jen rychlé osprchnutí, abychom jednak neplýtvali vodou a jednak si v trávníku neudělali rybník. Třeba pro děti, které se ve vedru rády prohánějí pod studenou sprškou, to moc dobré řešení není. To už je lepší pořídit si rameno s rozprašovačem jemných kapek, které poslouží k jemné závlaze trávníku a děti se pod ním také vyřádí. Sprchy na jednoduché připojení zahradní hadice mohou být ale i bytelnější a elegantnější, třeba s pevným ramenem a podstavcem z lisovaných ušlechtilých dřev nebo dražší designové z teakového dřeva. Na mřížkovaný podstavec si při sprchování můžete stoupnout a voda jím proteče. Chce to ale pod podstavcem mít vyhloubenou „vaničku“ vyloženou kameny nebo vybetonovanou a od ní udělaný odtok vody. V každém případě je potřeba mít vyvedenou vodu na zahradu, abyste nemuseli hadici protahovat z koupelny. Pokud se rozhodnete zahradní sprchu umístit na pevné místo, je nejlepší k ní protáhnout samostatnou přípojku s uzávěrem. Na zimu sprchu složíte do garáže nebo do sklepa a přípojku zavřete, aby trubka nepromrzla.

Solární sprchy

Pokud uvažujete o sprše k bazénu nebo o pevné sprše na časté používání, investujte do některé solární sprchy. Jejich nabídka je dnes velice široká, od poměrně levných zařízení až po luxus za desítky tisíc. Princip je u všech stejný – mají zásobník buď v podnoži nebo vertikální, v němž se voda ohřívá pomocí slunečního záření. Sprchy se zásobníkem v podstavci je třeba pevně připojit k vodovodnímu řadu, aby tlak vyhnal vodu do trubky. To znamená, že na zahradě musí mít sprcha své stálé umístění. Zásobníky jsou různé velikosti – od 8 až do 40 litrů. Maximální pohodlí pak zajišťuje designově pohledná sprcha Dada Hybrida, která jako jediná na trhu má kromě solárního ohřevu i integrovaný elektroohřev 48 V, díky kterému sprcha poskytne teplou vodu i při večerním koupání v bazénu nebo ve dnech, kdy málo svítí slunce.

Sprchové hlavice

Důležité je, abyste si vybrali sprchu s dobrou směsnou baterií. Voda v zásobníku se totiž ohřeje až na 60 °C, takže je třeba ji míchat se studenou. Jednoduché osprchování celého těla znamená pustit na sebe vodu shora. To ale často nechceme – zejména ženy si chtějí uchránit vlasy před proudem vody. Je tedy rozhodně lepší vybrat sprchu takovou, u níž je možné posouvat po nosné tyči sprchovací hlavici do různé výšky, případně mít hlavici na flexi hadici, takže si ji můžete vzít do ruky a osprchovat si třeba jen nohy. Luxusní sprchy mají vedení vody umístěné v panelu a v různé výšce si můžete otevřít různý proud vody.

Údržba zahradní sprchy

Když víme, že sprchu nebudeme několik dní používat, je vždy lepší systém vypustit. Zejména v zásobníku solární sprchy by voda neměla stát déle než tři dny, respektive starší vodu bychom si neměli pouštět na tělo – mohou se v ní množit bakterie. Na zimu je třeba zařízení chránit před promrznutím, přívod vody je tedy nutné uzavřít a vypustit, sprchu demontovat a uložit vysušenou k přezimování. Ventily a baterii kontrolujte pravidelně, aby se v nich neusadil vodní kámen – ten snižuje životnost celého zařízení a může způsobit únik vody, který se pak značně prodraží, pokud nemáte vodu z vlastní studny, ale z veřejného řadu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 22.09.2021

Mohlo by vás dále zajímat

Stavba luxusní zahradní sprchy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak postavit zahradní sprchu u jezírka

Přírodní kosmetika

Paní Michalcová se zabývá výrobou domácí kosmetiky. Například ukáže, jak si vyrobit květinovou vodu za pomoci presovače na kávu a kávový peeling z mleté kávy a mandlového oleje.

Hydroizolace

Hydroizolace je potřebná ve všech místnostech, kde se stavební materiál setkává s vlhkostí, nebo s vodou. Vysvětlí, co to je, jak a na jaký povrch hydroizolaci nanést. Také zmíní, jak pomocí hydroizolační bandáže proces urychlit.

Tělový scrub

Pokud si nechcete kupovat drahé tělové scruby z obchodu, ukážeme vám, jak si z třtinového cukru a kokosového oleje vyrobit domácí tělový scrub.

Tiny house: Instalace umyvadla a vodoinstalace

Jak řešit vodoinstalaci v tiny house? Bude potřeba natáhnout potrubí pro vodu a upravit jej podle dispozic tiny house. Pepa nás naučí používat polyfúzní svářečku na plasty.

Jak si vyrobit držák na houbu a mýdlo

Jak si vyrobit držák na houbu a mýdlo

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.