Péče o exteriérovou dlažbu

Žádná zahrada se neobejde bez venkovní dlažby. I nejzarytější milovník trávníků potřebuje minimálně přístup k domu z pevného materiálu. Možností, jak vkusně a účelně zakomponovat exteriérovou dlažbu do zahrady, je vícero. Avšak všechny materiály mohou vlivem působení různých činitelů ztrácet na své původní kráse.

Péče o exteriérovou dlažbu
Péče o exteriérovou dlažbu (Zdroj: shutterstock.com)

Materiálů pro venkovní dlažbu se nabízí několik. S ohledem na různé nároky v různých částech zahrady je však vhodné přemýšlet již při výběru dlažby prakticky. Příjezdová cesta musí být připravená na časté přejíždění autem. Vysokou nosnost, a tedy i ideální volbu pro tuto část zahradních prostor, nabízí betonové dlažby (můžete volit zámkový typ, ale i jiné tvary). Před pokládkou dlažby je dobré se dále zamyslet nad výběrem i v té části, kde plánujete grilovat a tedy předpokládáte větší znečištění. S ohledem na minimální nároky na údržbu se pro tuto část hodí keramické exteriérové  dlaždice. Ty ale musí být odolné proti mrazu, otěru a musí mít protiskluzový povrch.

Nemilá překvapení a co s nimi

Zejména u betonové a cihlové dlažby se setkáme s problematickou vysokou savostí materiálů, což zapříčiňuje vsak nejen vody, ale i různých nečistot. Kromě skvrn způsobených odkapáváním motorového oleje či benzinu z auta a odkapáváním živočišných olejů například při grilování se může venkovní dlažba potýkat se znečišťováním organického původu. Nepodceňujte proto ani spadané listí na dlažbě, které za sebou nechává stopy během tlení. Stejně tak dokáží napáchat škodu cukernaté roztoky uvolňující se ze stromů (javor, lípa). V neposlední řadě se neubráníte špiněním dlažby ochozením, prací se zeminou či s dřevěným uhlím. Problematické je i samotné zavlažování zahrady, ale i působení deště, které postupem času ovlivní stav dlažby vápennými a solnými výkvěty.

Porézní povrchy, jako je beton či kámen, nejlépe očistíme pomocí vysokotlakého čističe. Nemusíte investovat přímo do jeho nákupu, řada hobby center vapky za poplatek zapůjčuje. Levnější, ale fyzicky namáhavější variantou je koště, které je možné připojit přímo k zahradní hadici. Při intenzivním čistění skvrn se s tímto pomocníkem zapotíte, na pravidelnější drobný úklid dlažby je však neocenitelným.

Pro odstranění odolnějších skvrn budete nuceni sáhnout po chemických přípravcích. Zde je nutné vybírat specifické prostředky na daný typ materiálů. Věnujte zejména pozornost prostředkům na bázi kyseliny, které výrazně naruší betonovou dlažbu, ale i některé (zejména leštěné) kameny. Skvrny ropného původu a skvrny od olejů dostanete z dlažby nejlépe pomocí prostředků na bázi odmašťovadel.

Jak na mechy a plevely

Působením vody v prostorech dlažby může docházet k pokrytí povrchu mechem. Viníkem není pouze zavlažování zahrady, ale i působení deště. K jejich absolutnímu odstranění je vhodné použít speciální prostředky. Opět je ale důležité vybírat s ohledem na materiál dlažby. Na trhu se objevují i ekologicky šetrné přípravky pro čištění exteriérových ploch (například prostředky HG Holland).

Častým nešvarem zahradních dlažeb je prorůstání spár plevelem. I zde je možné využít ekologicky šetrné přípravky, nenásilnou a poměrně efektivní cestou je i zalití plevele horkou vodou. Poté je možné plevel snadno odstranit. Nejrychlejší, zato neméně ekologickou cestou, je využití prostředků Roundup, který ale může ovlivnit barevnost dlažby. Pokud přesto chcete s plevelem skoncovat touto cestou, volte raději Roundup gel a aplikujte na samotné rostliny.

Snažte se defektů předejít

Chcete-li minimalizovat negativní dopady na lidské i přírodní působení na dlažbu, snažte se dodržovat základní zásady prevence.

1. Pravidelně zametejte drobné nečistoty z dlažby. Na kráse se podepíší i tlející zbytky listí, trávy a podobné.
2. Před „špinavými“ aktivitami (jako je výměna motorového oleje, mytí auta, přesazování truhlíků a podobné) pokryjte dlažbu krycí folií. Postačí i kus starého koberce či lina.
3. Dbejte na zakrytí dlažby zejména při stavebních pracích. Zbytky malty, tmele či lepidla jsou téměř neodstranitelné.
4. Pravidelně opravujte spáry a vyplňte pískem. Po nanesení písku není vhodné povrch ihned zametat, písek je potřeba postupně do spár zašlapat. Ideální dobou pro opravy dlažby je podzim, než přijdou přízemní mrazíky.
5. Po čištění porézních povrchů je vhodné použít hydrofobizační nátěr, který napomůže zamezit pronikání vody a mastných nečistot.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Publikováno: 18.07.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Jak odstranit skvrny na zdech

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Michael Balík popovídá o tom, proč je možné mít skvrny na zdi a jak je efektivně odstranit.

Kdy lze oděvy čistit doma a kdy potřebujeme čistírnu?

Skvrny na oblečení mohou být nejrůznějšího původu. Pokud je chceme vyčistit, měli bychom právě vědět, jak která skvrna vznikla. Podle toho totiž můžeme zvolit metodu čištění oděvů.

Prevence proti defektům rajčat

Prevence proti defektům rajčat

Jak vibrovat zámkovou dlažbu

Jak na pokládku zámkové dlažby pomocí vibrační desky

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců a chorob u růží.

Venkovní dlažba

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o typech venkovní dlažby a jejich pokládce.

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.