Kouzlo planých květin ve vaší zahradě

Zahradnický trh doslova přetéká novými kultivary rostlin, jejichž šlechtitelé slibují dlouhou dobu kvetení, rezistenci vůči chorobám a škůdcům, pestrobarevné listy, plné květy a mnoho dalších vlastností, kterými tyto novinky disponují. Pokud vás ale tento nový sortiment příliš neoslovuje a raději se vracíte k druhům, které spíše pěstovaly naše babičky, můžete dát přednost našim domácím kráskám.

Kouzlo planých květin ve vaší zahradě
Kouzlo planých květin ve vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

V české přírodě roste celá škála krásných planých rostlin, které by v určité době neměly rozhodně ani tu nejmenší šanci uspět v obrovské konkurenci různých atraktivních kultivarů a mezidruhových kříženců, které se pyšní pouze samými superlativy.

Právě možná díky záplavě těchto dokonalých krásek na trhu se mnozí zahrádkáři raději vrací ke starému osvědčenému sortimentu, který byl v oblibě spíše před mnoha desetiletími. Ovšem i některé naše původní rostliny šlechtění neminulo, přesto mají svůj nezaměnitelný charakter, díky kterému do zahrady dodají nevšední kouzlo.

Inspirujte se přírodou

Příroda je nejlepší kouzelník. V divokých květech naleznete vše, co potřebujete pro zdárné založení trvalkového záhonu. Při správném skombinování druhů se dočkáte i dlouhé působnosti rostlin, takže ani plané rostliny nezůstanou vaší zahradě nic dlužny. Divoké něžné květy se navíc perfektně doplňují i s novými kultivary, se kterými tvoří zajímavý moderní kontrast, prosto se nebojte obě skupiny vysadit do jednoho záhonu.

m-s-nice-ro-n-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Léčivky i jedovaté druhy

Mezi divokými okrasnými květinami najdete celou řadu užitečných léčivek, ale stejně tak i nebezpečné druhy, které byste měli v kuchyni rozhodně obejít obloukem.

Mezi užitečné jedlé rostliny určitě můžeme zařadit suchovzdornou mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum), kterou v létě vyhledávají různí hmyzí opylovači. Tato rostlina je silně medonosná a navíc si hravě poradí i s extrémními stanovišti na slunci v písčité půdě. Z mateřídoušky si navíc připravíte chutný a léčivý bylinkový nálev, který lze užívat při nachlazení i chřipce.

-eb-ek-obecn-se-hod-nejen-do-bylinkov-ch-v-sadeb-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Pozadu ovšem nezůstane ani dobromysl obecná (Origanum vulgare), kterou v přírodě objevíte na suchých loukách nebo na okrajích cest. Už jste někdy zkusili do květinového záhonu vysadit řebříček obecný (Achillea millefolium)? Pokud ne, tato tradiční léčivka si poradí i s letním suchem.

S okrasnými druhy trvalek si sedne i mnohdy zapomenutá léčivka, jejíž největší ozdobou jsou svěže fialové květy, které jsou léčivé a dají se spolu s dalšími bylinkami přidat do bylinkových čajových směsí. Řeč je o slézu maurském (Malva sylvestris). Dále lze do trvalkového záhonu přidat i jednoletý heřmánek pravý (Matricaria chamomilla).

Pro léčebné účely ovšem rozhodně nepoužívejte náprstníky (Digitalis), konvalinku vonnou (Convallaria majalis), kokořík přeslenitý (Polygonatum verticillatum) nebo třeba pstroček dvoulistý (Maianthemum bifolium). Ačkoliv jsou tyto trvalky krásné, obsahují celou řadu jedovatých látek, které při požití vyvolají otravu.

Divoké krásky tradičního i originálního vzhledu

Jen málokdo by neznal kopretinu bílou (Leucanthemum vulgare), kterou ovšem seženete také v některých zajímavých kultivarech. Při výsadbě berte v úvahu, že se jedná o krátkodobou trvalku, která na místě vydrží jen několik málo roků. Přesto se snadno vysemeňuje, takže se určitě dočkáte kopretin na jiném místě.

V trvalkových záhonech se bude také dobře vyjímat měsíčnice roční (Lunaria annua), kterou budete znát spíše v podobě typických semeníků připomínajících penízky. Jestliže máte rádi trvalky poněkud netradičního vzhledu, určitě nepochybíte při výsadbě bělotrnu modrého (Echinops ritro) nebo máčky (Eryngium).

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 12.07.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Koriandr na trávení

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak léčí koriandr?

Kočky v útulku a jak o ně pečovat

Bára Hrzánová se stala patronkou kočičího útulku, ve kterém byl Receptář na návštěvě.

Citronem proti překyselení žaludku

Jak pomůže citron proti překyselení žaludku?

Víte, co můžete čekat od prasete divokého?

Prasata divoká jsou v lesích udržovaná jako černá zvěř, kterou je třeba regulovat.

Proti bolestem použijte zázvor

Zázvor je bezesporu jedním z všeléků. Jeho štiplavá chuť napomáhá trávení a zázvor celkově je ideální léčivka proti bolestem.

Klanopraška

Receptář prima nápadů 2018 (22)

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.