Kouzlo planých květin ve vaší zahradě

Zahradnický trh doslova přetéká novými kultivary rostlin, jejichž šlechtitelé slibují dlouhou dobu kvetení, rezistenci vůči chorobám a škůdcům, pestrobarevné listy, plné květy a mnoho dalších vlastností, kterými tyto novinky disponují. Pokud vás ale tento nový sortiment příliš neoslovuje a raději se vracíte k druhům, které spíše pěstovaly naše babičky, můžete dát přednost našim domácím kráskám.

Kouzlo planých květin ve vaší zahradě
Kouzlo planých květin ve vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

V české přírodě roste celá škála krásných planých rostlin, které by v určité době neměly rozhodně ani tu nejmenší šanci uspět v obrovské konkurenci různých atraktivních kultivarů a mezidruhových kříženců, které se pyšní pouze samými superlativy.

Právě možná díky záplavě těchto dokonalých krásek na trhu se mnozí zahrádkáři raději vrací ke starému osvědčenému sortimentu, který byl v oblibě spíše před mnoha desetiletími. Ovšem i některé naše původní rostliny šlechtění neminulo, přesto mají svůj nezaměnitelný charakter, díky kterému do zahrady dodají nevšední kouzlo.

Inspirujte se přírodou

Příroda je nejlepší kouzelník. V divokých květech naleznete vše, co potřebujete pro zdárné založení trvalkového záhonu. Při správném skombinování druhů se dočkáte i dlouhé působnosti rostlin, takže ani plané rostliny nezůstanou vaší zahradě nic dlužny. Divoké něžné květy se navíc perfektně doplňují i s novými kultivary, se kterými tvoří zajímavý moderní kontrast, prosto se nebojte obě skupiny vysadit do jednoho záhonu.

m-s-nice-ro-n-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Léčivky i jedovaté druhy

Mezi divokými okrasnými květinami najdete celou řadu užitečných léčivek, ale stejně tak i nebezpečné druhy, které byste měli v kuchyni rozhodně obejít obloukem.

Mezi užitečné jedlé rostliny určitě můžeme zařadit suchovzdornou mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum), kterou v létě vyhledávají různí hmyzí opylovači. Tato rostlina je silně medonosná a navíc si hravě poradí i s extrémními stanovišti na slunci v písčité půdě. Z mateřídoušky si navíc připravíte chutný a léčivý bylinkový nálev, který lze užívat při nachlazení i chřipce.

-eb-ek-obecn-se-hod-nejen-do-bylinkov-ch-v-sadeb-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Pozadu ovšem nezůstane ani dobromysl obecná (Origanum vulgare), kterou v přírodě objevíte na suchých loukách nebo na okrajích cest. Už jste někdy zkusili do květinového záhonu vysadit řebříček obecný (Achillea millefolium)? Pokud ne, tato tradiční léčivka si poradí i s letním suchem.

S okrasnými druhy trvalek si sedne i mnohdy zapomenutá léčivka, jejíž největší ozdobou jsou svěže fialové květy, které jsou léčivé a dají se spolu s dalšími bylinkami přidat do bylinkových čajových směsí. Řeč je o slézu maurském (Malva sylvestris). Dále lze do trvalkového záhonu přidat i jednoletý heřmánek pravý (Matricaria chamomilla).

Pro léčebné účely ovšem rozhodně nepoužívejte náprstníky (Digitalis), konvalinku vonnou (Convallaria majalis), kokořík přeslenitý (Polygonatum verticillatum) nebo třeba pstroček dvoulistý (Maianthemum bifolium). Ačkoliv jsou tyto trvalky krásné, obsahují celou řadu jedovatých látek, které při požití vyvolají otravu.

Divoké krásky tradičního i originálního vzhledu

Jen málokdo by neznal kopretinu bílou (Leucanthemum vulgare), kterou ovšem seženete také v některých zajímavých kultivarech. Při výsadbě berte v úvahu, že se jedná o krátkodobou trvalku, která na místě vydrží jen několik málo roků. Přesto se snadno vysemeňuje, takže se určitě dočkáte kopretin na jiném místě.

V trvalkových záhonech se bude také dobře vyjímat měsíčnice roční (Lunaria annua), kterou budete znát spíše v podobě typických semeníků připomínajících penízky. Jestliže máte rádi trvalky poněkud netradičního vzhledu, určitě nepochybíte při výsadbě bělotrnu modrého (Echinops ritro) nebo máčky (Eryngium).

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 12.07.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Koriandr na trávení

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak léčí koriandr?

Kočky v útulku a jak o ně pečovat

Bára Hrzánová se stala patronkou kočičího útulku, ve kterém byl Receptář na návštěvě.

Citronem proti překyselení žaludku

Jak pomůže citron proti překyselení žaludku?

Víte, co můžete čekat od prasete divokého?

Prasata divoká jsou v lesích udržovaná jako černá zvěř, kterou je třeba regulovat.

Proti bolestem použijte zázvor

Zázvor je bezesporu jedním z všeléků. Jeho štiplavá chuť napomáhá trávení a zázvor celkově je ideální léčivka proti bolestem.

Klanopraška

Receptář prima nápadů 2018 (22)

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.