Ošetřované trvalky kvetou déle

Rozsáhlá skupina rostlin s odlišným označením pereny nebo vytrvalé rostliny, jsou nám všem dobře známé trvalky. Liší se v nárocích na půdu, umístění i zálivku, ale rozhodně mají i něco společné. Je-li o ně dobře pečováno, vydrží kvést opravdu dlouhou dobu a příští rok nás opět zaplaví velkým množstvím květů.

Ošetřované trvalky kvetou déle
Ošetřované trvalky kvetou déle (Zdroj: Lucie Peukertová)

Na trvalky je třeba si počkat. V prvním i druhém roce potřebují trochu více pozornosti, ale v dalších letech, když zesílí, budou růst bez přesazování několik let na tomtéž místě. Budete-li jim dobře udržovat záhon, dopřávat hnojivo, závlahu a odstraňovat odkvetlé květy, budete překvapeni, kolik květů se na trvalkových záhonech objeví již v třetím a dalších letech. Pokud odkvetlé věty necháte na rostlinách, rostliny se soustředí na tvorbu plodů, a to je celkově oslabí.

Na rozdíl od letniček, které kvetou v sezoně i několik měsíců, kvetení trvalek obvykle nepřesahuje dobu 4 týdnů. Ideální je pro prodloužení celkového efektu z kvetení vhodně obě skupiny květin různým způsobem kombinovat.

Další péče o trvalky

Vzhledem k tomu, že trvalky, které jsou vysazené na vhodném místě, jsou velmi nenáročné na údržbu, stačí jim jako běžná péče již zmíněné pravidelné odstřihování odkvetlých květů, občasné zmlazení a pravidelné přihnojení kompostem.

Nenáročné trvalky ideální pro začátečníky

Pro polostinná místa je dobré zvolit některou z těchto nenáročných trvalek: udatna lesní (Aruncus vulgaris), bergénie (Bergenia), srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis), škornice (Epimedium x rubrum) nebo kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum).

Pro slunná místa se více hodí tyto nenáročné trvalky: šanta (Nepeta), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), denivka plavá (Hemerocallis fulva), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), pivoňka čínská (Paeonia lactoflora) nebo třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida).

shutterstock-442130053.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zdánlivé trvalky

I když některé rostliny v zahradě budí dojem vytrvalých rostlin, skutečné pravé trvalky to nejsou, jedná se spíše o dvouletky. Ty se průběžně přesévají a vysemeňují v blízkém okolí původního stanoviště a vytvářejí trvalé porosty, z nichž jednotlivé rostliny nepřetrvají déle než 2 roky. K těm řadíme například slezové růže (Alcea rosea) a divizny (Verbascum).

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 25.06.2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava růží na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Růže vytvářejí na zahradě neopakovatelnou atmosféru celé léto až do podzimu. Před zimou se o ně musíme postarat.

Podzimní ošetření hortenzií

Jak se postarat o hortenzie, aby nám vydržely přes zimu.

Péče o růže a traviny na podzim

Jak si poradit s růžemi a travinami na podzim?

Jarní sestřih trvalek

Jarní období je dobré na sestřih trvalek a polokeřů. Zjistíte, jak střihat nejen trvalky, ale i polokeře a jaké to má výhody.

Jak pěstovat vřes a vřesovec

Jak pěstovat vřes a vřesovec

Péče o růže na podzim

Péče o růže na podzim

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.