Bez čeho se trávník v létě neobejde

Pokud patříte mezi vášnivé zahradníky, kteří své zahradě věnují pečlivou péči a o každý kousek svého pozemku pečují s důkladností sobě vlastní, určitě na trávník nezapomeňte ani v létě. Ačkoliv potřebuje nejvíce péče na jaře a na podzim, v létě ho rozhodně nezanedbávejte, jedině tak se totiž dočkáte perfektního porostu sytě zelené barvy.

Bez čeho se trávník v létě neobejde
Bez čeho se trávník v létě neobejde (Zdroj: Lucie Peukertová)

Jen málokterý vegetační prvek na zahradě je tak náročný jako trávník. Kromě jarní a podzimní vertikutace totiž během léta potřebuje pravidelnou seč, pokud nemáte trávník od okolních výsadeb oddělený obrubníkem, je nutné zkrotit jeho okraje, ale stejně tak se v nejteplejším období roku neobjede ani bez zálivky a samozřejmě také hnojení.

Intenzita péče záleží na mnoha faktorech. V první řadě údržbu během celého roku ovlivňují stanovištní podmínky a v nemalé míře také naše požadavky. Zcela jiné nároky má totiž perfektně udržovaný intenzivní trávník, který se udržuje v bezplevelném stavu, nízko sečený květnatý trávník a nakonec i květnatá louka.

Poslední jmenovaný typ travnaté plochy nevyžaduje kromě seče po odkvětu a vysemenění květnatých druhů prakticky žádný dohled, vertikutace, hnojení a postřiky proti dvouděložným rostlinám by snižovaly druhovou pestrost a navíc tento nenáročný trávník nevyžaduje ani zálivku. Se vším se víceméně vypořádá sám. Květnatý trávník sice pravidelně sečeme, ale zcela vynecháváme například postřiky plevelů. Druhová diverzita je tu totiž vítána, podobně jako u květnaté louky. Zcela jiné požadavky má ale intenzivní trávník, který vás může někdy i trošku potrápit, zvláště v horkém letním počasí.

okrasn-tr-vn-ky-vy-aduj-pro-sv-j-zd-rn-v-voj-pravidelnou-z-livku-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pravidelná péče má svá pravidla

Jakmile se o trávník jednou začnete starat opravdu pravidelně, nesmíte s tímto stereotypem skončit. Travnaté plochy se totiž tímto hospodařením doslova rozmazlí, a pokud s některým typem péče přestanete nebo ho omezíte, okamžitě to poznáte na kvalitě zeleného koberce.

Mezi činnosti, které v tomto případě děláme opravdu pravidelně, a to jednou nebo někdy dokonce i dvakrát týdně, je seč. Mnohdy ji považujeme za samozřejmost, přičemž nepřemýšlíme nad tím, čím ji provádíme a v jakou dobu. V dnešní době si na pomoc při seči můžeme přizvat kvalitní technologický arzenál.

Pokud nemáte na seč trávníku čas, můžete si pořídit automatickou sekačku. Ať se rozhodnete pro jakýkoliv typ sekačky, vždy ji pečlivě udržujte a několikrát do roka nabruste nůž. Tupý nůž poznáte nejen při vizuální kontrole, ale také podle roztřepených řezných hran listů, které pak rychle zasychají a žloutnou.

Seč by se měla provádět optimálně ve chvíli, kdy na trávníku oschla ranní rosa nebo dešťové kapky. Většina sekaček si poradí i s mokrým trávníkem, ale po seči občas zůstanou neposečené koleje od pojezdu, které je pak nutné dosekat. Velmi diskutovaným tématem je také výška seče. Pokud ji chcete snižovat, postupujte postupně a snižování seče rozložte na delší období. Z trávníku byste nikdy neměly odstranit více jak jednu třetinu výšky, což platí během celého vegetačního období.

Často se zapomíná…

Mnozí zahrádkáři si letní péči o trávník spojují pouze se sečí, ale jsou tu i další práce, které bychom rozhodně neměli vynechávat. Během června nebo července porost pečlivě pohnojte. Pokud máte možnost, využijte spíše dlouhodobě působící pomalu rozpustné hnojivo, jehož granulky jsou obalené voskovou vrstvičkou, díky níž se živiny uvolňují pozvolna. Tento typ zajistí dlouhodobější dávkování živin, které se zbytečně nevyplavují například při vydatném dešti do podzemních vrstev půdy, které jsou pro kořeny trav již nedostupné.

Plevele jsou nezvaným hostem každého pravidelně udržovaného okrasného trávníku, který se udržuje v podobě monokultury trav. V létě vás bude pravděpodobně čekat postřik pomocí selektivního herbicidu, při kterém se řiďte pokyny výrobce. Je nutné ho provádět za suchého počasí během dnů, kdy nehrozí dešťové srážky. Stejně důležité je bezvětří, které zajistí přesnost aplikace, při níž nedojde k úhynu okolních rostlin ve výsadbách.

Pokud okraje trávníku nevymezuje obrubník, budete muset pravděpodobně odrýpnout okraje rovným rýčem. Ačkoliv obrubníky zajišťují sníženou potřebu údržbu okrajů, čas od času vás bude například v případě hliníkových „neviditelných“ lišt čekat odříznutí trávníku od obrubníku, protože během let postupně dochází k přerůstání trávníku v některých místech přes obrubu. V létě se také v trávníku mohou objevit plodnice hub. Jejich výskyt můžete omezit hnojením trávníku nebo postřikem speciálním fungicidem.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 12.06.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na anglický trávník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak na anglický trávník

Kdy zakládat nový trávník

Víte kdy je vhodná doba k založení nového trávníku? V krátkosti divákům řekneme, kdy je k založení nového trávníku vhodná doba.

Jak správně sekat trávník

Jak správně sekat trávník

Jak pečovat o trávník v jarním období

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy Dany Makrlíkové a ukazuje jí i divákům, jak správně pečovat o trávník v jarním období.

Druhy repelentů

Druhy repelentů

Podzimní hnojení trávníku

Podzimní hnojení trávníku

ČTĚTE DÁLE

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.

Živý plot
Živý plot

Úpravy zahrady

Živý plot nemusí být jen zástěnou před nežádoucími zraky zvědavců, může oddělovat jednotlivé části zahrady, ale být i pěknou dekorací.