Drobné ovoce do každé zahrady

Pěstování drobného ovoce je trendem dnešní doby. Na zahradu se vracejí dávno zapomenuté odrůdy, které milovaly naše babičky, stejně jako moderní mezidruhoví kříženci. Pokud rádi zavařujete, vyrábíte domácí sirupy, limonády nebo zavařeniny, určitě by drobné ovoce nemělo chybět ani na vaší zahradě.

Drobné ovoce do každé zahrady
Drobné ovoce do každé zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Do skupiny drobného ovoce řadíme nejen novinky na trhu, ale také staré a dávno zaběhlé druhy, které byste našli i na zahradě své prababičky. Rozhodně nejsou žádnou novinkou rybízy či angrešty v keřové nebo stromkové podobě, maliník, ostružiník, mezi ovocnými stromy byste na zahradě svých babiček mohli sem tam objevit třeba i mišpuli, ke které se dnes rádi vracíme i k jako okrasné dřevině.

V oblibě jsou kříženci

Na trhu se často také objevují mezidruhoví kříženci, jak je tomu například u tayberry neboli malinoostružiníku. Také u starých druhů je běžné šlechtění, díky kterému jsou dostupné beztrnné odrůdy, které umožňují snadnější sklizeň plodů i údržbu během roku. Tento případ se týká například oblíbeného ostružiníku nebo angreštu.

V oblibě také stoupá josta, mezidruhový kříženec angreštu a rybízu, který na zahradě potřebuje díky svému bujnému růstu mnohem více místa než jeho rodiče.

rakytn-k-si-porad-i-s-extr-mn-m-stanovi-t-m-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Do běžné půdy patří

Pokud si svou zahradu chcete doplnit o další druhy drobného ovoce, máte určitě z čeho vybírat. S běžnou zahradní půdou si hravě poradí dřín obecný (Cornus mas), růže svraskalá (Rosa rugosa), druhově bohaté muchovníky (Amelanchier), temnoplodec černoplodý lidově nazývaný jako černá jeřabina (Aronia melanocarpa) nebo moderní popínavka klanopraška čínská (Schisandra chinensis).

S poměrně extrémními podmínkami si dobře rozumí rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), který dobře poroste v suché i na živiny chudé půdě. Díky této vlastnosti se často používá pro výsadbu v rekultivovaných oblastech.

brusnice-vy-aduj-kyselou-p-du-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Do kyselé půdy zasaďte

Při výsadbě budete muset některým druhům drobného nebo také netradičního ovoce upravit půdní podmínky, především těm kyselomilným. Tak je tomu například u borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), zimostrázu kamčatského nazvaného také jako kamčatská borůvka (Lonicera camtschatica), klikvy bahenní (Vaccinium oxycoccos) nebo její příbuzné klikvy velkoplodé (Vaccinium macrocarpon), či brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea).

Tyto druhy si příliš nerozumí s vápnitou, tedy zásaditou půdou, ale naopak vyžadují přídavek na živiny chudé rašeliny. Pokud drobné ovoce pěstujete v přírodní nebo permakulturní zahradě, nahraďte rašelinu domácí listovkou, která vykazuje také kyselou půdní reakci.

Vysazujeme drobné ovoce

Ještě před výsadbou si pečlivě nastudujte požadavky vybraných rostlin. Naprosté většině se daří na slunném stanovišti, ale ve skupině kyselomilných druhů najdete také sortiment do polostínu. Před výsadbou vytvořte dostatečně velkou výsadbovou jamku, jejíž velikost se odvíjí od kvality půdy na zahradě.

Pokud je půda dobře propustná a má kvalitní strukturu, postačí jamka o jednu třetinu větší, než je průměr balu vysazované rostliny. V případě nekvalitní půdy, je nutné jamku úměrně zvětšit třeba i na dvojnásobek. Druhům náročných na živiny dopřejte přídavek dobře zetleného kompostu.

Některým druhům vyhovují spíše kyselé podmínky bez nadbytečného množství živin. Těmto rostlinám přidejte rašelinu nebo listovku, kterou dobře promíchejte se zahradní zeminou. Přidat můžete také zahradnický substrát.

Vždy pamatujte, že by se nově dodaný materiál měl promíchat se stávající zeminou, ačkoliv má třeba i horší kvalitu. Kvalitně promíchané materiály tak lépe umožní prorůstání kořenů do okolí, což je důležité pro zamezení vzniku květináčového efektu, při kterém se kořeny drží pouze v kvalitní zemině a neprorůstají do kvalitativně horší půdy v okolí. Květináčovému efektu také zamezíte při mechanickém narušení balu rostliny.

Většina zahrádkářů má za to, že při narušení kořenů dochází k silnému poškození rostliny, ale ve skutečnosti se není čeho bát. Kořeny narušte zahradnickou lopatkou nebo rukou a mírně je rozvolněte tak, aby byly ve výsadbové jamce prostorově rozloženy. Ačkoliv i při opatrném rozvolnění kořenového systému k nějakému poškození dojde, rostlina na tuto situaci zareaguje další tvorbou kořenů, které po výsadbě jistě oceníme. Během výsadby do jamky přisypávejte po malých množstvích směs materiálů, které hutněte tak, aby nevznikaly vzduchové kapsy. Nakonec rostlinu zalijte.

Tip Magazín Zahrada: jestliže rostliny vysazujete ve svahu, vytvořte v místě, kde klesá terén závlahovou mísu. Jedná se o mírně zvednutý val vytvořený ze zeminy, který zabraňuje splavování vody. Ta se pak lépe vsákne do půdy a dostane se tak ke kořenům.

pravideln-ez-vy-aduje-tak-malin-k-z-le-ale-na-typu-plodnosti-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Nepodceňujte péči

Ve skupině drobného ovoce najdete mnoho typů rostlin, které mohou mít zcela odlišné požadavky na světlo, kvalitu půdy i četnost zálivky. Stejná pestrost ovšem platí i v oblasti celoroční péče. Zatímco rakytník, muchovník nebo dřín lze pěstovat i bez každoročního řezu, dalším vybraným druhům se budete muset věnovat každý rok.

Jarní řez vyžadují například rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky, ale také borůvky chocholičnaté. Jednotlivé druhy mají na řez specifické požadavky, všeobecně ovšem platí, že u většiny druhů odstraňujeme každý rok přestárlé větve, které jsou napadené chorobami a škůdci, dále ty, které se kříží nebo jsou odplozené.

Pokud druhy vytváří během několika let hustou korunku, snažte se jí udržovat vzdušnou a dobře přístupnou pro vzduch a světlo.

Naprostá většina druhů drobného ovoce si skvěle poradí s běžnými podmínkami, proto není náročná na dodatečné hnojení. Pokud jim přesto budete chtít dopřát živiny, v přírodní zahradě sáhněte po naředěné bylinné jíše, dobře zetleném kompostu, který promíchejte se zeminou v horní vrstvě. V jiných typech zahrad lze využít granulované hnojivo pro ovocné dřeviny. Kyselomilným druhům postačí pouze přídavek nové listovky nebo rašeliny, z hnojiv dejte raději přednost pomalu rozpustným typům, které uvolňují živiny pomalu.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 02.03.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně připravit půdu pomocí jednoosého malotraktoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková společně s Tomášem Belingerem názorně ukazují divákům různé postupy, jak správně připravit půdu pro plodiny jako jsou brambory, rajčata nebo okurky

Jak pěstovat tomel

Martin vám prozradí, co za rostlinu je tomel, jak roste a plodí. Jejich pěstování je snadné, ale rozmnožování už je složitější. Plody jsou velmi chutné a zdravé.

Ekologické pěstování

Ekologicky se dají pěstovat plodiny i na malé zahrádce, kde máte vše pod kontrolou.

Jak pěstovat kaštan jedlý

Jak si vypěstovat jedlý kaštan na své zahradě poradí Martin Pražák

Jak na slimáky a plzáky

Jak na slimáky a plzáky

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.