Hustý živý plot za dva roky – jde to!

Chcete skrýt své soukromí před pohledem ze sousední zahrady, schovat zeleninovou zahrádku za pěkným předělem nebo se zbavit co největšího množství hluku a prachu ze silnice? Pak určitě na zelený plot spěcháte, přejete si, aby vyrostl co nejrychleji a přitom vypadal dlouhá léta pěkně.

Hustý živý plot za dva roky – jde to!
Hustý živý plot za dva roky – jde to! (Zdroj: shutterstock.com)

Naštěstí jsou tu rostliny, které vám všechny tyto vlastnosti nabízejí. Šlechtěním byly totiž z původních druhů právě k takovým účelům přizpůsobeny. Z nejrůznějších druhů keřů vám přestavujeme dva, které jsou méně obvyklé, přesto se jim u nás daří dobře a vaší zahradě navíc dodají punc originality. U chaty a chalupy, kde trávíte čas převážně v létě, vám nevadí, že živý plot na zimu opadá, oddělení od sousedů a ulice u rodinného domku budete ovšem mít chtít husté a zelené po celý rok. Obojí je možné.

Opadavý plot z jilmu sibiřského

Vznosné jilmy se zvláštní rozpraskanou borkou byly odedávna součástí přirozených lesních porostů na našem území, později se staly okrasou zámeckých zahrad i městských parků. Počátkem 20. století je ale postihla epidemie houbového onemocnění grafióza, která postupně jilmy u nás téměř vyhubila. Byly sice vyšlechtěny odolnější odrůdy, skutečnou renesanci jilmů ale nakonec zajistila sama příroda. Objevila se totiž jiná houba, která grafiózu ničí. Druh, který vám představujeme jako ideální pro výsadbu rychle rostoucích živých plotů, je navíc proti grafióze vysoce odolný. Jde o jilm sibiřský (Ulmus pumila), známý u nás také pod názvem turkestánský brest. Ideální čas pro výsadbu je nyní v říjnu a počátkem listopadu, sazenice sestřihnete na výšku asi 30 cm, do zimy stihnou dobře zakořenit a na jaře rychle vyrazí. Roční přírůstek do výšky i do šířky je více než metr. Za dva roky budete mít tedy hustý dvoumetrový plot, který se dá velmi dobře tvarovat, nepotřebuje žádné zvláštní půdní podmínky a stejně dobře roste v teplých oblastech jako v chladném podhůří. Na budoucí široký a hustý plot je nejlépe vysázet jilm ve dvou řadách v rozestupu asi 30 cm, také jednotlivé rostliny sázíme asi 30 cm od sebe. Zajímavě může vypadat ale i netvarovaný plot z voně rostoucích jilmů, které upravíte jen na výšku. I když potřebujete dlouhé oplocení, nemusíte se bát finanční náročnosti, kvalitní sazenice dostanete v zahradnictvích již do 30 Kč za kus. Životnost jilmu sibiřského použitého na živý plot je až šedesát let, přitom si udržuje hustotu spodních větviček, takže je od jara do podzimu od země krásně zelený.

Neopadavý bambus

Pěstování bambusu se u nás začalo rozšiřovat až v posledních patnácti letech, zejména s módou japonských zahrad. Přestože se zdá, že tato travina s dřevnatějícími stonky u nás nemá nejlepší podmínky, existuje více než třicet druhů, kterým se u nás daří dobře a nevyžadují žádnou speciální péči. Mnoho druhů je opadavých a využívají se především jako solitéry k jezírkům, efektní například i barevnými červenými nebo žlutými dřevnatými stébly. Pokud chcete získat rostlinu, která vám rychlým a bujným růstem zaručí soukromí ve vaší zahradě, pak je pro živý plot zajímavou možností neopadavý bambus Phyllostachys flexuosa. Jeho štíhlá hustá žlutozelená stébla dorůstají do výšky tři až pět metrů, dají se dobře stříhat a odnožováním se trsy rozrůstají bujně i do šířky. Vysazovat můžete i za teplého podzimu, pokud ale již mrzne, odložte to raději na jaro. Připravte bambusu dobře prohnojenou půdu a podobně jako trávník ho později přihnojujte dusičnatými hnojivy. Už v první roce vám uvedený druh vyžene do dvoumetrové výšky a na podzim ho můžete začít zastřihovat, aby houstl od země. Bambus špatně snáší přemokření, zejména v zimě, zajistěte mu tedy dobrou drenáž, pak se mu bude dařit a mnoho let bude tvořit zajímavý ve větru šustící živý plot, zelený i v zimě. Spokojeně roste i v písčitých, zasolených a vápenatých půdách. Tento druh bambusu pochází z Číny, u nás je plně mrazuvzdorný, pokud by listí mráz přece jen poškodil, na jaře obrazí znovu.

TIP

Výhonky do salátu

Phyllostachys flexuosa patří k druhům bambusu, jejichž výhonky mají velice lahodnou chuť. Ideální pro stříhání do salátu jsou mladá stébélka, rašící na jaře. Výhonky vařte v osolené vodě alespoň čtvrt hodiny, pak je můžete přidat do salátů, ale i do masových pokrmů inspirovaných asijskou kuchyní. Zásobu si můžete vytvořit sterilováním ve slaném nálevu. Křehké bambusové výhonky chutnají výborně i v zeleninových plévkách nebo v leču.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.07.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Listárna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jsme opět u naší oblíbené rubriky Listárna Václava Větvičky. Společně si zodpovíme dotazy našich diváků.

Miniaturní listnaté stromky

Pan Vlastimil Kastner nás seznámí s miniaturními listnatými stromky

Osídlení rybníka bobrem a dřeviny v okolí

Jaké jsou možnosti osázení uměle vytvořeného rybníka dřevinami v okolí a výskyt bobrů

Poradna Václava Větvičky

Opět odpovíme na dotazy diváků. Jako host dorazil pan Václav Větvička.

Výběr oplocení

Jak si vybrat správné a vhodné oplocení z architektonického hlediska.

Jak postavit plot

Dřevěné, nebo drátěné ploty nejsou nejideálnější na údržbu. Prozradíme, jaké výhody má plot z recyklovaného plastu a jak ho postavit.

ČTĚTE DÁLE

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.

Živý plot
Živý plot

Úpravy zahrady

Živý plot nemusí být jen zástěnou před nežádoucími zraky zvědavců, může oddělovat jednotlivé části zahrady, ale být i pěknou dekorací.