Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první

V první části trojdílného seriálu o bazénech se zaměříme na samonosné konstrukce, zhodnotíme náročnost stavby, údržbu, a samozřejmě nezapomeneme na to nejdůležitější , na finanční náklady, životnost a celkové zhodnocení kladů i záporů. O tom, který z typů bazénu vám bude vyhovovat už rozhodujete sami.

Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první (Zdroj: shutterstock.com)

Nafukovací bazén je dětský ráj

Pro nejmenší je na trhu plastové brouzdaliště s bezpečnou, patnácticentimetrovou hladinou vody, za čtyřiapadesát korun. Dětským radovánkám je určen plastový šestiúhelník o rozměrech 191 x 178 x 61 cm za osmsetdevadesát korun. Jejich největší předností je nízká cena a zaoblené hrany, kde nehrozí úraz rozdováděných dětí. Jednoduchý plast vydrží sotva jednu sezónu, ale od takových výrobků dlouhou životnost nelze očekávat.

Bazén Tampa potřebuje dost místa

Mechanicky odolnější než tenký plastový bazén jsou nafukovací třívrstvé bazény se stabilizovaným povrchem proti UV záření a účinkům chlóru. Okrouhlý tvar má v horní části nafukovací prstenec, který funguje jako samonosná konstrukce. Proto se při koupi zaměřte na velikost bazénu, a dbejte aby měl bazén kolem dostatek prostoru, protože je v dolní části o dost širší než v horní. To platí i u oválného typu, kde jsou stěny jsou podepřeny trojúhelníkovitými vzpěrami. Oblíbeným typem je kruhový bazén Tampa, podle průměru a hloubky, je v obchodech v cenových relacích od 1790 do 2290 korun, o poznání dražší je oválná Tampa (délky 6,10 nebo 7,3 metru) za 16890 až 23000, včetně příslušenství. Výhodou nafukovacích bazénů je měkký okraj a bezpečné odnímatelné schůdky, které tvoří z nafukovacího bazénu dokonalý dětský ráj. Vypouštění tří až pěti kubíků vody usnadňuje ventil na dně bazénu a o filtraci se stará kartušový filtr. Denní údržba – čištění a dávkování bazénové chemie – je nutností. Nevýhodou je jednak riziko protržení a uskladnění na zimu. Bazén se sice snadno vypustí a vyfoukne, ale musí se nechat vyschnout a pak poměrně objemný balík někam uskladnit. V rodinném domku to problém být nemusí, ale pro obyvatele paneláku nastane známé, kam s ním?

Velká fotogalerie – přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se

Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první (Zdroj: shutterstock.com)
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první (Zdroj: shutterstock.com)
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první (Zdroj: shutterstock.com)
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první
Chcete vlastní bazén? Nevíte jaký a za kolik? Bazény-díl první (Zdroj: shutterstock.com)

Bazén z plechu a fólie je skládačka pro trpělivé

Dalším bazénem, který na zimu rozebíráme a ukládáme, je bazén se stěnami z tenkého ocelového plechu s vnitřní fólií z měkčeného PVC. Plechový bazén Orlando se vyrábí jako kruhový ve dvou velikostech: o průměru 3,5 metru za 5800 korun a o metr větší (za 8990 korun). Samonosná konstrukce je vyztužena rozebíratelným dolním i horním věncem (plastovou lištou), což zaručuje dostatečnou stabilitu bazénu. Provoz, montáž  i příprava terénu jsou téměř shodné s nafukovacími bazény jen s tím rozdílem, že plechové bazény nemají výpusť. Filtrace je možná kartušová nebo písková. Nevýhodou bazénu typu plech-fólie je obtížná výměna vody, zato je jeho předností snadná výměna poškozené fólie, vzpěr i jednotlivých dílů věnce. A životnost? To záleží na tom, kolik do rekonstrukce plechového bazénu chcete investovat. Při dobrém zacházení plachta vydrží tři až pět let a ostatní díly rovněž.

Plastové bazény postavíte za chvilku

Obecně vzato jsou samonosné bazény z plastu či plechu konstrukčně nejjednodušší. Jejich velkou předností je jednoduchá a rychlá montáž a nenáročný provoz. Příprava k jejich stavbě spočívá ve vyrovnání terénu pěti až sedmicentimetrovou vrstvou písku a odstranění kamenů a drnů. Jako podklad se pod bazén vkládá geotextilie, která chrání spodní část bazénu proti poškození a zároveň zpříjemňuje chůzi po dně. Nevýhodou těchto bazénů je nízká hladina vody, která neumožňuje využívat bazén k plavání. Hloubka od 0,9 do 1,15 m dostačuje spíš k relaxaci a rekreaci. V některých případech je možné plechový bazén částečně zapustit do země, což se obejde bez stavebního povolení, těžké mechanizace a velkých finančních nákladů.

Laminátové bazény se vyplatí zastřešit

Kompaktní materiál, relativně nízké náklady, rychlá montáž, hygienická nezávadnost, možnost zateplení vnějších stěn – to jsou přednosti laminátu. Kamenem úrazu se však může stát předem připravená armovaná deska, na níž se bazén ukládá. Proto se vyplatí pořídit si bazén na klíč včetně výkopových prací, zhotovení betonové desky a montáže bazénu. Laminátový bazén o rozměrech  6x 3,5 x 1,35 m, s pískovým filtračním zařízením, skimmerem, dvěma tryskami, vodoinstalací, elektroinstalací a montáží laminátového skeletu je stočtyřicetitisícovou investicí bez DPH. K tomu je ale potřeba připočítat další náklady na výkop, izolaci a betonovou desku.

Sklolaminát má oproti plastům nebo fóliím mnohonásobně vyšší životnost, neoxiduje, nekřehne, je tepelně a tvarově stálý a velmi odolný proti mechanickému poškození. Problém může nastat v případě defektu, ale rekonstrukci snad výrobce ani nepředpokládá, protože životnost laminátu se pohybuje kolem patnácti let. Konstrukce bazénů a jejich povrchová úprava umožňuje ponechat vodu v laminátových bazénech celoročně, což vyžaduje zastřešení a vytápění, ale ani bez toho se nemusíme obávat, že by bazén mráz poškodil.

Polypropylénové bazény jsou tvarově variabilní

Mezi nejžádanějšími bazény stále vedou celoplastové polypropylénové bazény. Proč je o ně zájem? Jednoznačně vede možnost vybrat si libovolný tvar i barvu podle nabídky výrobců. Vykopání jámy, betonování dna a ztracenému bednění s betonáží stěn se v případě bazénu z polypropylénu nevyhneme. Polypropylenové bazény se svařují (nebo lepí) přímo ve vykopaném terénu, a protože se jedná o materiál, který se rychle ohřívá a stejně rychle chladne, doporučuje se montáž tepelná izolace stěn. Stavba skeletu bazénu je záležitostí jednoho či dvou dnů, nejdéle trvá betonáž dna a postupné bednění stěn, které se nesmí uspěchat, aby nedošlo ke zborcení polypropylénové konstrukce. Než se tedy poprvé vykoupeme, uplyne téměř měsíc. Vyplatí se dát firmě čas na kvalitní práci, protože pak máme na relax v bazénu dalších dvacet let. Na tolik se totiž odhaduje minimální životnost polypropylenových bazénů. Bazének o rozměrech 3 x 2 x 1,2 metru je k dostání za patnáct tisíc i s daní, ale pozor, jedná se pouze o polypropylenový skelet. Zemní práce si může zákazník provést sám nebo si lze objednat kompletní dodávku u odborné firmy. Druhá varianta je rozumnější z hlediska případné reklamace, protože firma za své dílo ručí.

Bazén z kopolymeru vydrží léta

Kopolymer je opravdový „tvrďas“ mezi samonosnými typy bazénů. Nezdolá jej nešetrné zacházení, protože prorazit stěnu či dno je téměř nemožné. Tloušťka stěny 5 mm s hodnotu tlaku 30 MPa – to hovoří za vše. Materiál je odolný vůči povětrnostním vlivům jak při mínusových teplotách v zimě, tak i v létě proti UV záření. Při montáži se kopolymer spojuje svářením do téměř libovolného tvaru a instaluje jako polozapuštěný nebo zapuštěný bazén bez nebezpečí nedokonalých svárů. Pro zlepšení izolačních vlastností a na zateplení dna se doporučují extrudované polystyrénové desky. Podle velikosti bazénu může být bazén hotov za dva dny a to včetně montáže skeletu, rozvodů a technologické šachty. Nejlevnější třímetrový kruhový s hloubkou 1,2 metru je k dostání již za třiadvacet tisíc i s daní. Ovál nebo obdélník s délkou (průměrem) osmi metrů je na plavání příjemnější. Má hloubku jeden a půl metru. Cenově vychází větší bazén na sedmdesát tisíc korun včetně daně.

Dřevěný bazén se hodí do jakéhokoliv exteriéru

Určitým řešením místo plastikových nebo nafukovacích bazénů jsou nádrže ze dřeva. Vzhled povrchu dřevěného bazénu je opravdu exkluzivní, což dává prostor k začlenění do exteriéru rodinného domu, chaty či chalupy. Je vybaven standardně: vnitřek je potažen odolnou a silnou fólií, dřevěnými schůdky a pískovou filtrací.Velkou nevýhodou je problém s výměnou vody. Za exkluzivních téměř šedesát tisíc chybí vypouštěcí ventil i zakrývací plachta a tak zůstává otázkou, zda se vynaložená investice, jen tak „pro estetično“, vůbec vyplatí. Na zimu musíme bazén  pochopitelně vypustit a minimálně zakrýt nebo bazén celý rozebrat a uskladnit. Nejlépe v suchu, i když výrobce se zmiňuje o nejméně dvacetileté životnosti všech použitých komponentů.

Další inspirace ve článku TŘETÍ DÍL O BAZÉNECH: sečteno a podtrženo: všechna pro a proti

Autor: Irena Forejtová

Publikováno: 27.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Úklid zahrady před zimou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Úklid zahrady před zimou

Výběr nadzemního bazénu

Výhody nadzemního bazénu

Výběr zahradního bazénu

Výběr zahradního bazénu

Výběr zahradního bazénu

Výběr zahradního bazénu

Prima kutil - Bazén s ohřevem

Kutil Roman Černý předvede jak si před dvaceti lety udělal na zahradě bazén s ohřevem

Připravení bazénu na letní sezonu

Připravení bazénu na letní sezonu

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.