Sója, chutná a zdravá luskovina

Sója je velmi stará kulturní rostlina, luskovina, která slouží jako krmivo pro lidi i pro zvířata. Dostala se postupem času z Asie do Evropy jako raritní rostlina bez jakéhokoli většího hospodářského významu. Až v polovině minulého století jsme začali i v Evropě poznávat její vynikající vlastnosti, především jako dietetické potraviny, která má vysoký obsah čistých rostlinných bílkovin.

Sója, chutná a zdravá luskovina
Sója, chutná a zdravá luskovina (Zdroj: shutterstock.com)

Zatímco v Orientu sóju už dávno přijali jako rovnocennou náhradu živočišných bílkovin, u nás dáváme stále přednost masu. V Orientu se opravdu málokterý pokrm obejde bez sójového oleje. Sója je z hlediska svých příznivých vlastností a vlivu na zdraví velmi nadějnou zeleninou. Dokáže celkově snížit bílkovinný deficit.

Podle barvy semen rozlišujeme sóju na žlutosemennou, černosemennou a zelenosemennou. A právě zelenosemenná odrůda s plody podobnými hrachu je velmi nadějnou a zajímavou zeleninou pro drobné pěstitele. Její lusky se mohou konzumovat i zelené v syrovém stavu, podobně, jako je tomu u luskového hrachu anebo ji přidávat do různých salátů a díky její konzumaci včetně lusků přijímat všechny její významné složky.

Sója patří do skupiny luštěnin, které si dokážou potřebný dusík opatřit z ovzduší a ukládají ho do hlízek na svých kořenech. Mnohem vyšší výnosy ze semen poskytuje sója, která je pěstována v dobré humózní zemi.  Není třeba k ní přidávat v průběhu celého vegetačního období žádné hnojivo, jednoznačnou podmínkou je však dostatečná zálivka. Ta musí být pravidelná a vydatná. Sóju řadíme k teplomilným rostlinám, které vyžadují slunné místo, chráněné od severu i severozápadu před větrem. Sóju můžeme pěstovat volně v záhonech, ale také v truhlících. Sklizené rostliny je dobré ponechat zavěšené na suchém vzdušném místě a po jejich doschnutí se pak vyluští semena. Semena je možné ještě dosoušet ve slabé vrstvě na sítě.

V Japonsku, Číně i ostatních zemích Orientu již dávno poznali, že sója je potravinovou cestou za zdravím. Dlouhodobé lékařské výzkumy potvrdily, že sójová vláknina má velký význam při prevenci rakoviny tlustého střeva. Tofu a další produkty ze sóji se zkoumají z hlediska vztahu k prevenci rakoviny prsu, navíc je dokázáno, že u kojenců, kteří nemohou být krmeni mateřským mlékem, je sójové mléko považováno za šetrnější náhradu sušeného kravského mléka, které by mohlo způsobit alergie. Sojová omáčka, sojové mléko, tofu i sojový olej jsou bohatými zdroji draslíku, hořčíku, železa a fosforu a mají významný podíl kyseliny folové, která působí proti únavě a celkově posiluje organismus. Nezanedbatelný je u sóji i obsah vitamínů.

Je tedy jen na nás samotných, zda si také dokážeme sóju oblíbit natolik, že se stane běžnou součástí našich jídelníčků.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Japonské speciality

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na japonské jídlo je dnes možné si zajít do restaurace. My Vám však přinášíme návod pro přípravu malé ochutnávky přímo u Vás doma.

Japonský recept ze Slovenska

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme recept z Rakovníka. Uvaří nám ho paní Jana Fajgelová.

Jak vybírat maso a uzeniny pro grilování

Jak vybírat maso a uzeniny pro grilování

Recept na nakládaná vejce

Po Velikonocích má téměř každý doma spoustu vařených vajíček. Místo tradiční pomazánky zkuste nakládaná vejce.

Z loňských hub houbová slanina: Recept na netradiční delikatesu

Houbová slanina je šikovný nápad, jak zužitkovat houby z loňského roku. Taková slanina se hodí jako základ k dalším, i třeba houbovým pokrmům.

Špenátový salát s klíčky

V rámci naší soutěže si uvaříme s paní Martou Kocourkovou. Připraví nám špenátový salát s klíčky.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.