Veselá krásnoočka rozzáří konec léta ve vaší zahradě

Krásnoočka vytvářejí v zahradách společnost mnoha dalším květinám. Ve svých řadách mají zástupce trvalek a také letniček. Najdeme mezi nimi nižší i vyšší kultivary, a to v mnoha barevných provedeních. Dnes si představíme alespoň ty nejzajímavější a na pohled velmi půvabné odrůdy.

Veselá krásnoočka rozzáří konec léta ve vaší zahradě
Veselá krásnoočka rozzáří konec léta ve vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Trvalková krásnoočka (Coreopsis) čítají velké množství nejrůznějších kultivarů, většina z nich má keříčkový růst a jsou spíše vyšší. Vyžadují slunné polohy a pak se svým pěstitelům za správné umístění odmění bohatým kvetením v průběhu celého léta. Jelikož jsou to rostliny křehčí konzistence a jejich stonky nejsou tak pevné jako u ostatních trvalek, měla by vyšší krásnoočka vyrůstat na místech chráněných před větrem.

Mnohé druhy krásnooček dokážou kvést a to velmi bohatě, od června až do října, některé až do listopadu. A díky svému bohatému a dlouhodobému kvetení zdobí zahrady i v době, kdy je ostatních kvetoucích rostlin na záhonech již pomálu. Z velkého množství odrůd si každý pěstitel může vybrat svou oblíbenou barvu. K nejatraktivnějším odrůdám patří krásnoočko ouškaté (Coreopsis auriculata) odrůda Nana, které řadíme mezi pomaleji rostoucí trvalkovou odrůdu se sytě zelenými listy a opravdu výrazně zlatožlutými květy. Celé rostliny tvoří kompaktní kulaté keříky.

Z trvalkových odrůd jmenujme ještě alespoň krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora) s největšími květy. Tato odrůda je také velmi vhodná k řezu do vázy. Starší trsy této odrůdy jednou po třech letech rozsazujeme, aby se udržely na stanovišti co nejdéle. Nemají totiž rády velké zahuštění. Pokud pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, rostliny vykvetou za sezónu ještě podruhé.

Vyséváme je velmi brzy. Ideální dobou výsevu je konec února. Osivo nezasypáváme ani nezahrnujeme. Při teplotě okolo 18°C vyklíčí mladé rostlinky do čtyř týdnů. Na záhony je však můžeme vysadit až v druhé polovině května. Množení krásnooček je možné jak dělením trsů, tak semenem.

Z letničkových čili jednoletých odrůd, které je nutno vysévat opětovně každý rok, patří k nejpůsobivějším odrůdám krásnoočko Drummondovo pocházející z Texasu. Kvete rovněž po celé léto až do pozdního podzimu a můžeme jej využít i k řezu. Jeho květní úbory jsou žluté s výrazným purpurovým kruhem okolo tmavého terče.

Další oblíbenou a velmi elegantní odrůdou je krásnoočko odrůdy ‚Radiata Tigrina’s atraktivními žlutočervenými květy. Řadíme ho k jednoletkám, stejně tak jako odrůdu ‚Mahogany Midget‘ se šarlatově zbarvenými květy, která udělá radost všem pěstitelům, kteří mají v oblibě červeně kvetoucí rostliny. Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tinctoria) podle kultivarů dorůstá výšky mezi 20 až 100 cm. Kvete v oranžových barvách přes medovou až po vínovou. Velkou oblibu si získaly především nižší kompaktně rostoucí odrůdy. Tato odrůda je v kultuře takřka dvě stovky let.

Nejlépe vyniknou krásnoočka vysazená ve skupinách. Na trvalkových záhonech často tvoří lem anebo spodní patro. Abychom své zahradě dodali jasné zářivé odstíny i na podzim, stojí za to do ní vysadit alespoň jednu až dvě odrůdy krásnooček. Budou vám dělat radost.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květiny podzimní zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Výsadba letniček do truhlíků

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

Nové odrůdy jahod, brambor a okurek

Ludmila Dušková ve své poradně představuje nové odrůdy jahod, brambor a okurek.

Odrůdy jahod a ledových salátů

Ludmila Dušková tentokrát představuje nové odrůdy jahod a ledového salátu.

Rezistentní odrůdy jablek

Reportáž o rezistentních odrůdách jablek, které jsou odolné vůči škůdcům a nemocem a není na ně potřeba postřik, popis jednotlivých odrůd.

Odrůdy jabloní, které se nemusí postřikovat

Druhy jabloní, které se chemicky nepostřikují.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.