Snadno, rychle s úspěchem, vítězíme nad mechem

Úloha mechu ve volné přírodě je veskrze pozitivní, jelikož napomáhá zúrodňovat půdu, která je již zcela neplodná a tudíž mrtvá. Na našich zahradách však bývá tento zúrodňovatel nevítaným návštěvníkem, ba co víc, prvním ukazatelem, že není něco v pořádku. Pro úplné objasnění „mechové“ problematiky se tedy pokusíme odhalit příčiny výskytu a zároveň tak podpořit trávy v jejich růstu.

Snadno, rychle s úspěchem, vítězíme nad mechem
Snadno, rychle s úspěchem, vítězíme nad mechem (Zdroj: archiv redakce)

Mech je v trávníku celkem neškodný, ale jen do té doby než se začne rozrůstat a trávník se pomalu mění na mech. Pokud nezlepšíme podmínky pro trávy, mech může trávy z porostu po nějaké době i úplně vytlačit.

Ideální podmínky pro vznik mechu

V místech, kde po dešti dlouho stojí voda se mechu daří lépe než travám, proto je tedy nutné zajistit lepší propustnost půdy. Nejčastěji se však s mechovými polštáři setkáváme ve stínu, kde se rychlost šíření mechu ještě zvyšuje. Existují i druhy, které prospívají i v zásadité půdě, takže v tomto případě by ani populární povápnění nepomohlo.

Pokud trávník sečete příliš nakrátko, oslabujete ho a trávník se „nestíhá“ dostatečně zahustit, následovně tudíž oslabená místa napadají různé druhy mechů. Trávníku obvykle chybí dusík a další hnojiva, zatímco mech si vystačí s málem, načež podvyživený trávník časem zadusí.
Další příčinou může být například zhutnění půdy, k němuž dochází na frekventovaných místech, kde se hodně chodí nebo sportuje. Přílišná zátěž způsobuje, že se trávníku špatně dýchá a ten pak vyklidí prostor mechům. Mulčujete-li příliš často, nestačí posečená tráva zetlít, díky čemuž se z ní vytvoří nepropustná plsť (mulčováním najemno rozsekaná tráva zůstává na zemi).

Jak výskytu předejít?

V případě mechových ostrůvků a porostů, tvořících se pod stromy je nasnadě řešení, pomocí zmenšením stínu, kterého dosáhneme prostřiháním stromů. Čas od času je dobré uměle odpařovat vlhkost špuntováním (do země se dělají díry asi 0,5×3 cm). Trávník pravidelně ošetřujte hnojivy.
Plochu pravidelně provzdušňujte. Nejlépe je použít vertikutátor. Po provzdušnění se vyplatí zapravit do vrchní vrstvy půdy písek, smíchaný s kompostovou zeminou. Chybějící dusík můžete například doplnit rohovou moučkou v množství 100 gramů na 1 m². Speciální hnojiva jsou sice dražší, ale umí se uvolňovat postupně, stačí je tedy aplikovat 3x za rok. Drží-li se voda pod povrchem, je dobré vybudovat drenážní systém. Někdy ovšem pouze stačí zmenšit množství zálivky na poškozenou plochu.

​Likvidace mechu

Pro cílenou likvidaci mechového porostu můžeme volit mezi mechanickým a chemickým procesem. Mechanický postup spočívá ve vyhrabání, či vyškrábání mechutrávníku jakýmkoli způsobem. Hodně také pomůže vertikutátor, ať už ruční, nebo motorový, který „vyčeše“ nejen mech, ale také plevele a zbytky odumřelých rostlin a současně ho provzdušní.

Pro chemickou cestu zneškodnění mechu je k dostání řada speciálních přípravků, povětšinou na bázi síranu železnatého. Železo je pro trávník stopovým prvkem, mechy ho však nesnášejí. V každém případě platí, že pokud neodstraníte prvotní příčiny, bude se vám mech do trávníku opětovně vracet.
Někdy se po odstraněném mechu objeví na trávě holá místa, která bychom měli, nejlépe ihned po vyhrabání či vertikutaci, ihned dosít. Dosetý trávník by alespoň měsíc neměl vyschnout, pakliže však delší dobu neprší, je nutné jej pravidelně zalévat.

Nejrozumnějším řešením při potížích s mechem v naší zahradě je, vložit se do rukou odborníka, nebo pokusit se odhalit příčinu vzniku mechového povlaku. Rychle a snadno! Není k tomu zapotřebí žádné extra vybavení, které mají jen v NASA. Bohatě si vystačíte s běžným zahrádkářským náčiním a speciálními přípravky, které snadnou seženete v obchodech se zbožím pro dům a zahradu. V úspěšném a také vítězném boji s mechem vám tedy již pranic nestojí.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 28.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o malý trávník po zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o trávník po zimě

Jak pečovat o trávník před zimou

Jak správně pečovat o trávník před zimou.

Rady do zahrady - mech a medvědí česnek

Jak se zbavit mechu a zasít si medvědí česnek?

Mechy v japonské zahradě

Pan Studnička radí, jak přenést mech a jak ho pěstovat v japonské zahradě.

Plíseň sněžná

Poradíme vám, se zbavit plísně sněžné na trávníku.

ČTĚTE DÁLE

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.

Živý plot
Živý plot

Úpravy zahrady

Živý plot nemusí být jen zástěnou před nežádoucími zraky zvědavců, může oddělovat jednotlivé části zahrady, ale být i pěknou dekorací.