Zmarlika, keř oblečený do květů

Jarní zahradu nemusí zdobit jen obvyklé šeříky. Jedním z nádherně kvetoucích keřů je také zmarlika. Není u nás tak obvyklá, ale její pěstování je snadné a odolnost vůči našim zimám spolehlivá. Květy vyrůstají doslova ze dřeva, takže keř je jimi na jaře celý obalený.

Zmarlika, keř oblečený do květů
Zmarlika, keř oblečený do květů (Zdroj: shutterstock.com)

Čeští zahrádkáři si zmarliky zatím příliš neoblíbili. Má to jediný důvod – u nás se dříve pěstovala hlavně zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum) původem ze Středozemí. U nás špatně snáší zimu, takže je třeba ji chránit před mrazem obalováním starších větví a přikrýváním kořenů listím či chvojím. V poslední době se u nás ale začala prodávat v zahradnictvích zmarlika kanadská (Cercis canadensis), která je plně mrazuvzdorná a můžete ji u nás pěstovat kdekoliv.

Nádhera jarních květů

Zmarliky patří mezi kauliflorické dřeviny, tedy takové, jejichž květy vyrůstají přímo ze dřeva větví, často i kmene. Většina druhů je sice řazena mezi stromy, rozvětvují se ale nízko nad zemí. Nejen větve, ale i kmínek jsou v květnu doslova obaleny květy. Zmarliky nejlépe v zahradě vyniknou jako soliterní dřeviny. Půvab jejich květů vystřídá v létě dekorativní olistění. Ne nadarmo se zmarlikám říká také „stromy lásky“, jejich nápadně velké listy mají totiž dokonalý tvar srdce. Šlechtěním bylo dosaženo u různých odrůd různých tvarů celých dřevin a zbarvení listů. Kanadská zmarlika tak může tvarem korunky nebo pokroucením větví zdobit zahradu i v zimě.

Pestrá nabídka

Zmarlika Jidášova se u nás dá pěstovat jen v teplejších oblastech nebo alespoň na jižním místě chráněném proti zimnímu větru zdí. Pěstuje se většinou jako nízký stromek. Ve Středomoří najdeme i silné staleté staré kmeny, u nás je ale starý strom spíše rarita, obvykle přežívá jen několik desítek let. Růžové květy vystřídají na léto ledvinovité listy s načervenalým řapíkem, v době rašení jsou bronzové, později zvláštně modrozelené.

Zmarlika, keř oblečený do květů
Zmarlika, keř oblečený do květů
Zmarlika, keř oblečený do květů
Zmarlika, keř oblečený do květů
Zmarlika, keř oblečený do květů
Zmarlika, keř oblečený do květů

Zmarlika kanadská v posledních desetiletích zaujala šlechtitele okrasných dřevin, kteří stále pátrají po zvláštních kultivarech. Bývají napěstované z jediného keře, který díky nějaké genové mutaci získal zvláštní vlastnosti. Zajímavě zbarvený semenáček objevil Jon E. Rothling v jedné soukromé zahradě v roce 2002. Získal svolení rostlinu namnožit a když zjistil, že i mladé keře nesou stejné vlastnosti jako mateřský, zaregistroval ji pod názvem Hearts of Gold. Má až deset centimetrů velké dokonalé srdčité listy sytě zlatožluté až žlutozelené barvy. Při rašení mají oranžově nazlátlou barvu a při dozrávání v létě blíže kmeni tmavnou do středně zelené, nové listy na koncích větví ale zůstávají žlutozelené, což keři po celé léto dodává svěží vzhled. Tento kultivar kvete na nejmladších, jednoletých větvích pantoflíčkovými květy sytě růžové barvy.
Kultivar Forest Pansy se často pěstuje pro zvláštní vínově červenou barvu dřeva, ale především pro efektní listy. Jsou vínově červené, když raší, pak se zbarvují do temně hnědě-fialové v létě. Tato zmarlika tam směle konkuruje oblíbeným červenolistým okrasným javorům.

Příběh kultivaru Lavender Twist začíná v soukromé zahradě slečny Cornelie Covey v USA. Ta si hýčkala třicet let zmarliku, která narostla s pokroucenými a převislými větvemi. Rarity si všiml majitel školky, pokusil se ji naroubovat a po úspěšném pěstování nechal v roce 1996 kultivar patentovat pod názvem Covey s obchodním pojmenováním Lavender Twist. Tvar koruny s věkem nabývá na unikátním tvaru, každý kus je jiný. Listy jsou velké, středně zelené, nápadně srdčité. Zjara vykvétá přímo na holém dřevě už od kmenu zářivě růžově-purpurovými květy.

Pokud si přejete hlavně bohaté jarní květy, vysaďte si zmarliku čínskou (Cercis chinensis), nejlépe kultivar Avondale. Keře se doširoka větví již do země a pokud načerpaly v předchozím roce hodně tepla a slunce, rozkvétají na jaře sytě růžovými květy tak bohatě, že dřevo pod květy není vidět. Tahle nádhera vydrží tři až čtyři týdny, pak začínají rašit listy. Mladé jsou světle žlutozelené s  jakoby medovým přelivem, později měkce zelené v létě a na podzim zlaté a žluté.

Slunce a teplo

Pro bohatství květů potřebují zmarliky dostatek slunce a tepla v létě, kdy zakládají pupeny s poupaty pro příští rok. Kanadské zmarliky nepotřebují žádnou zvláštní ochranu, čínské odrůdy a zmarlika Jidášova jsou choulostivější, zejména mladé keře je třeba chránit před mrazem a zimním větrem přikrytím, také kořeny je lépe ochránit vrstvou listí. Jinak zmarliky nejsou náročné, vyhovuje jim dobře propustná půda spíše, písčitá, neutrální až vápenatá. Keře i stromy budou vděčné za slunnou polohu, tehdy jejich květy a probarvování listů budou nejvýraznější. Mladé keře je třeba chránit před ostrým jarním sluncem před spálením.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zděný dům předělaný na roubenku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o předělaném zděném domě na klasickou roubenku s dendrologickou zahradou a vodním světem se spoustou akvárií.

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.