Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo pergoly

Chcete odolnou popínavou rostlinu, která se rychle vytáhne vysoko po zdi i sloupech pergoly a ještě se rozroste do nebývalé šířky? Vistárie tohle všechno dokáže a navíc je nádhernou dekorací. Vzpomínáte na Wisteria Lane, čtvrť, ve které bydlí Zoufalé manželky? Jmenuje se právě podle této zahradní krásky.

Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo pergoly
Vistárie, celoroční ozdoba domu nebo pergoly (Zdroj: shutterstock.com)

Kdo se rozhoduje pro zelený dům, tedy zeď porostlou popínavou rostlinou, volí v našich krajích zpravidla přísavník (loubinec) pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) neboli psí víno, případně loubinec popínavý (Parthenocissus inseta), jehož úpony nemají přísavky, takže u zdi potřebují oporu z pletiva, zato ale nerozrušují omítku. Rostlin je zpravidla třeba vysadit podél zdi několik, protože ženou do výšky, ale do šířky se rozrůstají velmi pomalu. Můžete ale zkusit také jinou variantu, totiž vysadit uprostřed stěny jedinou sazenici některého druhu vistárie. Všechny jsou totiž stromy, vytvoří během několika let mohutný kmen s rozepnutou korunou větví šplhajících až do výšky dvaceti metrů a do šířky až deset metrů.

Větve a květy potřebují pevnou oporu

U vistárií nespoléhejte na lehkou konstrukci z latí, potřebují pevné sloupky, kolem kterých se budou moci ovíjet. Pozor také na okapy, svody antény nebo hromosvodu – tíha větví je snadno poničí. Pokud ovšem vistárii vytvoříte dobrou konstrukci, záhy zmizí pod spletí velice dekorativních liánovitých větví, které domu dávají trochu tajuplný efektní vzhled i v zimě, když listy opadají. Pevné dřevěné sloupky a trámy střechy pergoly jsou pro vistárii ideálním prostorem, poté co dorazí k vrcholu sloupků, bez potíží si zabočí a poroste po střeše vodorovně.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

Záplava květů dvakrát ročně

Některé druhy vistárií pocházejí z východu severoamerického kontinentu, jiné z Číny a Japonska. V Kalifornii je ochraňován největší strom, rozbujelý do šířky sto metrů a vážící 250 tun. V Japonsku patří vistárie k oblíbeným námětům malířů, je spojována s hnízděním drobných ptáčků a její květy básníci přirovnávají k vlnám, které vynášejí milence z hlubin smutku. V podobě květů vistárie vytvářejí kreativní japonští kuchaři také speciální sushi. Také vás budou určitě hroznovitá květenství inspirovat k romantickým myšlenkám, zvláště když zvolíte druh vistárie čínská (Wistera sinensis), jejichž krása je umocněna sladkou vůní. Je to ostatně druh, kterému se u nás nejlépe daří a když začne jaro brzy, vykvete v létě ještě jednou. Má bílé, růžové, fialové nebo až skoro modré květy splývající v až třiceticentimetrové délce dolů z mladých větviček. Ještě delší, až šedesáticentimetrové hrozny motýlovitých kvítků vykvétají na dalším druhu, který se u nás dobře pěstuje – na vistárii květnaté (Wisteria floribunda).

Kvetou až dospělé

Podobně jako jiné druhy bobovitých rostlin i vistárie se dají poměrně snadno vypěstovat ze semen, uložených v dlouhých luscích. Ty zdobí zajímavými tvary stromy ještě dlouho po odkvětu. Smiřte se ale s tím, že poprvé vám vistárie vykvete až tak desetiletá. Když se chcete radovat z květů dříve, raději si kupte z řízku vypěstovanou starší sazenici v zahradnictví. Všechny bobovité, tedy i vistárie, vážou na kořenech dusík, takže rozhodně nepotřebují dusičnatá hnojiva. Pro bohatost a velikost květu je vhodné přihnojovat fosforečnatými hnojivy a hlavně dopřát rostlině dobře propustnou spíše vápenitou úrodnou půdu a slunné nebo polostinné umístění.

TIP

Vistárie jsou choulostivé na mráz v kořenech i kmeni, proto je před zimou raději obalte jehličím nebo protimrazovou fólií a stejně tak pokryjte i zem v okolí kmene. Vzrostlé stromy mohou omrznout na mladých výhonech, ty pak stačí na jaře odstřihnout, znovu se rozvětví.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat vistárie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování vistárie, jak o ní pečovat, aby krásně kvetla, rozdíl mezi vistárii čínskou a vistárii květnatou.

Vistárie a péče o ně

Nejdůležitější věc při starání se o Vistárii je vybrání vhodného stanoviště a řez. Zjistíte, jak řez provést, jak vybrat oporu a jak výhon zahřížit.

Zelený dům

Jak si vypěstovat zelený dům nebo zeď? Povíme Vám, na co si dát pozor.

Pěstování vistárie

O pěstování Vistarie si dnes popovídáme s panem Zdeňkem Kiesenbaerem.

Využití větví vistárií na věnce

Využití větví vistárií na věnce.

Vistárie

Jak se starat o vistárie po zimě nám poví pan Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hlavního města Prahy

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.