Okrasná zahrada v růžovém

Růžová barva je barva romantiků, kteří nevidí nebo nechtějí vidět nástrahy života. Přesně tak může působit i vaše okrasná zahrada v růžovém – je pastvou pro oči a dokonale uklidní i vaši duši. Tuto sladkou barvu lze míchat s fialovou a také s modrou. Na trhu je k dostání nepřeberné množství rostlinek této ruměnkové barvy – kombinovat je můžete tedy dle vlastního vkusu (jen zde musíme zohlednit způsob pěstování).

Okrasná zahrada v růžovém
Okrasná zahrada v růžovém (Zdroj: shutterstock.com)

​Monarda (Monarda didyma)

Vlastí víceleté monardy je Severní Amerika. Dorůstá do výšky 100 cm a její květy šíří pěknou vůni. Nejen květiny, ale i listy této rostliny pěkně voní. Tato rostlina má ráda slunné nebo polostinné místo.

Vysazuje se do kypré půdy, jinak nemá žádné zvláštní nároky a rychle vytvoří v záhonech hustý porost. Potřebuje více vlhkosti a je vhodná i na výsadbu k rybníku. Květy se tvoří od června do září. Kombinovat můžete i různé barevné odstíny monardy. Odrůdy s růžovými květy kvetou bohatší než ty s červenými.

V prvním roce se odstraňují kvetoucí poupata, aby se rostlina bohatě rozvětvila. Rozmnožuje se dělením, kořenovými řízky nebo výsevem na jaře. Kvetoucí stonky se odříznou nad prvním párem listů a suší se. Používají se na přípravu čaje.

Akan (Acanthus mollis)

Je to nádherná trvalka z Balkánu. Je robustní, nenáročná na pěstování a daří se jí v každé půdě. Můžete ji vysadit i do skalky. Vyberte jí slunné místo nebo prosvětlený stín. Potřebuje dostatek vlhkosti. Má dekorativní listy, a proto je vhodná i pro pěstování v květináči, tam však může snadno zmrznout. Od června do srpna tvoří bílé až růžové květy a dorůstá do výšky 60 – 120 cm. Rozmnožuje se dělením kořene, bočními výhonky nebo na konci zimy výsevem do truhlíků. Semínka klíčí v chladu. Je tolerantní vůči nadbytku solí v substrátu.

​Jarmanka velká (Astrantia major)

Vysazuje se do humózní, vápenaté půdy. Optimální je polostín, ale může se vysazovat i do stínu, jen zálivka musí být vydatnější. Vysazuje se ve vzdálenostech 50 – 60 cm. Rozmnožuje se výsevem a dělením. V zimě je třeba rostlinu zakrýt před mrazem. Je vhodná i na řez.

Žebříček (Achillea millefolium)

Je to trvalka vhodná do záhonů i do skalky, dorůstá výška asi 60 cm. Potřebuje hodně slunce a propustnou půdu. Není potřeba žádné zvláštní péči. Vysazuje se do půdy bohaté na živiny, která musí být propustná. Daří se jí na slunném místě, v zimě ji třeba sestříhat. Na jaře se přidává do půdy hnojivo. Odkvetlé květy se odstraňují. Rozmnožuje se oddenky nebo řízkováním. Kvete od června do října. Květy jsou vhodné na sušení. Na jaře se mladé listy používají jako léčivá bylina. Příští rok se využívají květy i listy, z nichž se připravuje čaj, vhodný k léčbě žaludečních obtíží. Listy se mohou využít i v kuchyni – mají kořenitou chuť – přidávají se do salátů, bylinkových omáček a do tvarohu.

Pivoňka (Paeonia)

Pivoňky se vysazují na slunné místo koncem září až do konce prosince. Daří se jim v půdě bohaté na živiny. Na jaře se do ní přidá kompost, aby bohatě kvetly. Zalévá se tak, aby půda nebyla příliš mokrá. Kvete od května do června a dorůstá do výšky 70 – 80/60 – 100 cm.
Pokud patříte mezi milovníky růžové barvy, nicméně se chcete odprostit od klasické nositelky této barvy – růže, pak neváhejte s kombinacemi výše zmíněných „krasavic“.

Text: LucieSýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zakládání záhonu s růžemi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zakládání záhonu s růžemi

Pěstování píchavky

Pěstování píchavky

Pěstování jarního česneku

Pěstování jarního česneku

Petržel, pastinák

Petržel, pastinák

Výsadba jahod

Dnes si řekneme více o výsadbě jahod. Pan Josef Vydlák nám vše vysvětlí.

Jak založit květinový trvalkový záhon?

Trvalky na záhonech jsou zárukou téměř celoročně rozkvetlé zahrady. Založte si proto alespoň jeden trvalkový záhon.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.