Zimní zahrada – kam umístit skleněný pokoj

Slovní spojení zimní zahrada sice vyvolává pocit chladné místnosti, opak je ale pravdou. Komfortní skleněný přístavek domu je totiž použitelný po celý rok, v zimě je v něm teplo a v létě příjemný chládek. A především zimní zahrada propojí váš domov s přírodou. Jste uprostřed zeleně a přitom na vás nefouká, neprší ani nepadá sníh.

Zimní zahrada – kam umístit skleněný pokoj
Zimní zahrada – kam umístit skleněný pokoj (Zdroj: shutterstock.com)

Zimní zahrady patřily u nás dříve spíše ke skutečnému přepychu. Na rozdíl od těch současných měly navíc většinou částečně vyzděné nebo dřevěné obvodové zdi a teprve zhruba od výšky jednoho metru byly stěny prosklené. V našich klimatických podmínkách se klasické „skleníkové“ zimní zahrady objevují až od okamžiku, kdy se běžným stalo jednak centrální vytápění s termostatickými řídícími jednotkami a jednak kvalitní izolační zasklení oken.

U starších staveb, zejména u chat, najdeme spíše prosklené verandy, které se nevytápějí a používají se jen k letnímu posezení a třeba také k přezimování choulostivých rostlin, stejně jako pokoje s až po strop vysokými okny v rodinných vilách a výjimečně i v luxusních činžovních domech. Důvod je nasnadě – vytápět takovou špatně izolovanou místnost kamny bylo velice náročné a spotřeba paliva obrovská. V tuto chvíli vám ale nic takového nehrozí, takže se můžete pustit do plánování pravé zimní zahrady, takové, která po celý rok bude sloužit k příjemnému posezení, kde se přes sklo téměř dotýkáte přírody venku.

Móda nebo standard?

Řekněme si rovnou, že ani dnes není pořízení zimní zahrady nic levného. Navíc pokud máte starší domek, bude u něj zimní zahrada vždycky působit spíš jako skleník navazující na dům. Vyřešit totiž přístavek zimní zahrady tak, aby byl organicky začleněný do stavby, to je oříšek i pro velmi dobrého architekta. Pokud jste se tedy rozhodli získat další příjemnou místnost z bývalé verandy na střeše garáže nebo z terasy vytvářející přechod mezi domem a zahradou, rozhodně přizvěte na pomoc architekta. Možná vám poradí spíše onu tradiční prosklenou verandu se střechou navazující na střechu domu – ať už prosklenou nebo s běžnou střešní krytinou. Taková místnost bude plnit všechny funkce, jaké jste si vyhlédli na obrázcích módních časopisů u kompletně skleněných zimních zahrad, a i když moderní izolační skla poskytují značný komfort pro vytápění, zimní zahrada s podezděnými okny alespoň na nejchladnější straně se přece jen bude vytápět snáz – třeba klasickým radiátorem v otopném systému rozšířeném z vedlejšího pokoje a umístěným právě u vyzděné části.
Pokud stavíte nový dům a chcete zimní zahradu, určitě s ní počítejte už v projektu. Pak bude skutečnou součástí stavby a navíc se vyvarujete pozdějších problémů s navazováním střešní konstrukce, ukotvováním do izolací zateplené fasády i dalšími stavebními zásahy, se kterými se potrápí každý, kdo zimní zahradu přistavuje k hotovému objektu. Přistavujete k hotovému domu? Samostojné zimní zahrady do 40 metrů čtverečních sice nepodléhají stavebnímu povolení, ale pozor – pokud se změní například parametry odstupu od sousedova domu nebo zasahujete do nosné konstrukce domu, můžete se dostat do problémů – takže raději projekt konzultujte na stavebním úřadu. Toužíte tedy po módním skleněném pokoji? Pak pojďme letmo probrat, co je třeba vzít v úvahu, abyste z jeho užívání měli radost. 

Kam zimní zahradu umístit

Pokud ji plánujete jako součást nové stavby, je opět řešení snazší. Můžete zvolit například efektní umístění uprostřed domu, ale hlavně si předem můžete definovat, jak chcete zimní zahradu užívat, a podle toho ji orientovat na správnou světovou stranu. Jižní strana je nejvíc prozářená sluncem, svítí sem od dopoledne až do podvečera. To je samozřejmě lákavé pro vás a výhodné pro rostliny, které milují světlo. Zároveň ale musíte počítat s tím, že v letních měsících tu bude velké horko – jižní zimní zahrada tedy potřebuje větší množství otvíracích prvků (dobré větrání) a především kvalitní zastínění, nejlépe vnější – to skutečně zabrání horku proniknout dovnitř.

Oblíbená je také západní orientace, podvečerní hodiny obvykle trávíme doma, a tak si můžeme užít posezení mezi na této straně dobře rostoucími květinami a v paprscích příjemného odpoledního slunce. I v chladnějších dnech tu bude příjemně. V našich krajích je ovšem západní strana většinou návětrná, takže v zimě se zvlášť ve vyšších polohách může stát, že ji budete mít zavátou sněhem a pro pohodlí budete muset více přitopit.
Východní strana je lákavá pro ranní ptáčata. Krásně se tu v prvních paprscích slunce snídá. Po zbytek dne tu ovšem bude stín a musíte tedy volit rostliny, které nepotřebují tolik slunce. Zato se ráno v zimní zahradě akumuluje teplo, které pak slouží v chladnýchdnech jako izolační vrstva pro místnosti navazující. Pro zvýšení tohoto tepelného efektu se doporučuje na podlahu použít tmavou dlažbu, která pohlcuje teplo. Severní strana je nejméně lákavá. Rostlinám se tu nedaří a vy si tu neužijete slunce ani teplo. Pokud máte ovšem většinu místností orientovaných na jih a západ a hledáte v létě naopak kousek chládku a stínu, pak se zimní zahrada na sever může právě vám zalíbit. Tyto zahrady se obvykle nevytápějí, spíše jen temperují vzduchem z domu, abyste v nich mohli přezimovat rostliny, které je třeba chránit před mrazem. I tato zimní zahrada si tedy zaslouží moderní izolační zasklení, které nedovolí mrazu proniknout dovnitř.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zimní zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Toužíte po zimní zahradě? Co využít prostor nad garáží a vybudovat ji na její střeše? Máme pro vás inspiraci.

Jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník

Rady a tipy, jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník a seznámení se škůdci, kteří se mohou v zimní zahradě vyskytnout.

Lapače škůdců v zimní zahradě

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem jak udržet zimní zahradu čistou od škůdců.

ZOO Hluboká

Pozvánka do Zoologické zahrady v Hluboké.

Originální nápady do interiéru

Úprava sklonu střechy zimní zahrady a originální akvárium se studenovodními rybami

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.