Zimní zahrada – kam umístit skleněný pokoj

Slovní spojení zimní zahrada sice vyvolává pocit chladné místnosti, opak je ale pravdou. Komfortní skleněný přístavek domu je totiž použitelný po celý rok, v zimě je v něm teplo a v létě příjemný chládek. A především zimní zahrada propojí váš domov s přírodou. Jste uprostřed zeleně a přitom na vás nefouká, neprší ani nepadá sníh.

Zimní zahrada – kam umístit skleněný pokoj
Zimní zahrada – kam umístit skleněný pokoj (Zdroj: shutterstock.com)

Zimní zahrady patřily u nás dříve spíše ke skutečnému přepychu. Na rozdíl od těch současných měly navíc většinou částečně vyzděné nebo dřevěné obvodové zdi a teprve zhruba od výšky jednoho metru byly stěny prosklené. V našich klimatických podmínkách se klasické „skleníkové“ zimní zahrady objevují až od okamžiku, kdy se běžným stalo jednak centrální vytápění s termostatickými řídícími jednotkami a jednak kvalitní izolační zasklení oken.

U starších staveb, zejména u chat, najdeme spíše prosklené verandy, které se nevytápějí a používají se jen k letnímu posezení a třeba také k přezimování choulostivých rostlin, stejně jako pokoje s až po strop vysokými okny v rodinných vilách a výjimečně i v luxusních činžovních domech. Důvod je nasnadě – vytápět takovou špatně izolovanou místnost kamny bylo velice náročné a spotřeba paliva obrovská. V tuto chvíli vám ale nic takového nehrozí, takže se můžete pustit do plánování pravé zimní zahrady, takové, která po celý rok bude sloužit k příjemnému posezení, kde se přes sklo téměř dotýkáte přírody venku.

Móda nebo standard?

Řekněme si rovnou, že ani dnes není pořízení zimní zahrady nic levného. Navíc pokud máte starší domek, bude u něj zimní zahrada vždycky působit spíš jako skleník navazující na dům. Vyřešit totiž přístavek zimní zahrady tak, aby byl organicky začleněný do stavby, to je oříšek i pro velmi dobrého architekta. Pokud jste se tedy rozhodli získat další příjemnou místnost z bývalé verandy na střeše garáže nebo z terasy vytvářející přechod mezi domem a zahradou, rozhodně přizvěte na pomoc architekta. Možná vám poradí spíše onu tradiční prosklenou verandu se střechou navazující na střechu domu – ať už prosklenou nebo s běžnou střešní krytinou. Taková místnost bude plnit všechny funkce, jaké jste si vyhlédli na obrázcích módních časopisů u kompletně skleněných zimních zahrad, a i když moderní izolační skla poskytují značný komfort pro vytápění, zimní zahrada s podezděnými okny alespoň na nejchladnější straně se přece jen bude vytápět snáz – třeba klasickým radiátorem v otopném systému rozšířeném z vedlejšího pokoje a umístěným právě u vyzděné části.
Pokud stavíte nový dům a chcete zimní zahradu, určitě s ní počítejte už v projektu. Pak bude skutečnou součástí stavby a navíc se vyvarujete pozdějších problémů s navazováním střešní konstrukce, ukotvováním do izolací zateplené fasády i dalšími stavebními zásahy, se kterými se potrápí každý, kdo zimní zahradu přistavuje k hotovému objektu. Přistavujete k hotovému domu? Samostojné zimní zahrady do 40 metrů čtverečních sice nepodléhají stavebnímu povolení, ale pozor – pokud se změní například parametry odstupu od sousedova domu nebo zasahujete do nosné konstrukce domu, můžete se dostat do problémů – takže raději projekt konzultujte na stavebním úřadu. Toužíte tedy po módním skleněném pokoji? Pak pojďme letmo probrat, co je třeba vzít v úvahu, abyste z jeho užívání měli radost. 

Kam zimní zahradu umístit

Pokud ji plánujete jako součást nové stavby, je opět řešení snazší. Můžete zvolit například efektní umístění uprostřed domu, ale hlavně si předem můžete definovat, jak chcete zimní zahradu užívat, a podle toho ji orientovat na správnou světovou stranu. Jižní strana je nejvíc prozářená sluncem, svítí sem od dopoledne až do podvečera. To je samozřejmě lákavé pro vás a výhodné pro rostliny, které milují světlo. Zároveň ale musíte počítat s tím, že v letních měsících tu bude velké horko – jižní zimní zahrada tedy potřebuje větší množství otvíracích prvků (dobré větrání) a především kvalitní zastínění, nejlépe vnější – to skutečně zabrání horku proniknout dovnitř.

Oblíbená je také západní orientace, podvečerní hodiny obvykle trávíme doma, a tak si můžeme užít posezení mezi na této straně dobře rostoucími květinami a v paprscích příjemného odpoledního slunce. I v chladnějších dnech tu bude příjemně. V našich krajích je ovšem západní strana většinou návětrná, takže v zimě se zvlášť ve vyšších polohách může stát, že ji budete mít zavátou sněhem a pro pohodlí budete muset více přitopit.
Východní strana je lákavá pro ranní ptáčata. Krásně se tu v prvních paprscích slunce snídá. Po zbytek dne tu ovšem bude stín a musíte tedy volit rostliny, které nepotřebují tolik slunce. Zato se ráno v zimní zahradě akumuluje teplo, které pak slouží v chladnýchdnech jako izolační vrstva pro místnosti navazující. Pro zvýšení tohoto tepelného efektu se doporučuje na podlahu použít tmavou dlažbu, která pohlcuje teplo. Severní strana je nejméně lákavá. Rostlinám se tu nedaří a vy si tu neužijete slunce ani teplo. Pokud máte ovšem většinu místností orientovaných na jih a západ a hledáte v létě naopak kousek chládku a stínu, pak se zimní zahrada na sever může právě vám zalíbit. Tyto zahrady se obvykle nevytápějí, spíše jen temperují vzduchem z domu, abyste v nich mohli přezimovat rostliny, které je třeba chránit před mrazem. I tato zimní zahrada si tedy zaslouží moderní izolační zasklení, které nedovolí mrazu proniknout dovnitř.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zimní zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Toužíte po zimní zahradě? Co využít prostor nad garáží a vybudovat ji na její střeše? Máme pro vás inspiraci.

Jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník

Rady a tipy, jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník a seznámení se škůdci, kteří se mohou v zimní zahradě vyskytnout.

Lapače škůdců v zimní zahradě

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem jak udržet zimní zahradu čistou od škůdců.

ZOO Hluboká

Pozvánka do Zoologické zahrady v Hluboké.

Originální nápady do interiéru

Úprava sklonu střechy zimní zahrady a originální akvárium se studenovodními rybami

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?
Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?

Okrasné zahrady

Tím, že vytvoříte zahradu přátelskou k ptactvu, podpoříte biodiverzitu a přispějete k ochraně mnoha druhů. Zde je několik tipů jak na to.

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.