Zimní zahrada – stavíme nový obytný prostor

Je to trošku jako s chytrou horákyní. Prosklený přístavek je a není pokoj, je a není skleník, je a není součást zahrady. Záleží především na vás, jakou funkci upřednostníte. Rozhodněte se ale před zahájením stavby – zásadní úpravy se provádějí velice obtížně. V těch nejlepších zimních zahradách se dobře daří lidem, domácím mazlíčkům i rostlinám.

Zimní zahrada – stavíme nový obytný prostor
Zimní zahrada – stavíme nový obytný prostor (Zdroj: shutterstock.com)

Jistě chcete, aby zimní zahrada byla pohledná, aby zdobila dům. Z hlediska funkčnosti a údržby bude ale neméně důležité, aby konstrukce byla pevná, skla dobře izolovala, vše se dobře čistilo a nemuseli jste každý rok natírat.

Kostrukční materiály

Dříve používané ocelové nosníky už u moderních zimních zahrad téměř nenajdete. Jednak podléhaly korozi, musely se často natírat, jednak jsou tepelně vodivé, takže jimi uniká ven vzácné teplo. Dnes máte na výběr ze tří možností – dřevo, hliník a plast. Dřevěné konstrukce hodí zejména tam, kde neuvažujete o příliš velkých prosklených plochách. U nás se používá smrk, borovice nebo dub, v každém případě pak ale vrstvené lepené hranoly (tak jako u takzvaných eurooken), které mají větší nosnost a povrchově jsou upravené tak, abyste je nemuseli natírat každý rok. Přesto je údržba dřeva dost náročná, zejména na vnější konstrukci větších zimních zahrad se tedy moc nehodí.

Plastová konstrukce má mnoho výhod – je levná, má téměř nekonečné tvarovací možnosti, snadno se udržuje. Má ovšem i několik zásadních nevýhod. Tou hlavní je to, že mění svou velikost v závislosti na teplotě, je u nich tedy nutné počítat s dilatačními spárami. Nemusí se sice natírat, ale zejména v drsnějších klimatických podmínkách jejich vzhled brzy bere za své a je neobnovitelný. Hliníkové konstrukce jsou sice drahé, ale také nejlepší. Vykazují tvarovou stálost, dlouhou bezúdržbovou životnost i velkou škálu konstrukčních možností. Pohledově ovšem nejsou tak příjemné, jako dřevo. Dobré řešení? Spojte vnější hliníkovou konstrukci s dřevěnou interiérovou – výrobci jsou schopni zaručit přerušení tepelných mostů pro dobrou tepelnou izolaci a vy budete uvnitř zahrady mít potěšení z přírodního materiálu.

Důležité je zasklení

Víte, že moderní dvojskla nebo dokonce trojskla, kde je prostor mezi tabulemi vyplněn inertním plynem, izolují stejně jako třiceticentimetrové zdivo? Pokud tedy taková použijete, nemusíte se bát, že v zimní zahradě bude muset moc topit. Přesto je třeba výběr skel dobře zvážit. Střecha zimní zahrady, ať už zvolíte rovnou, šikmou nebo sedlovou, je místo choulostivé nejen z hlediska propustnosti světla a tepla, ale také z hlediska bezpečnosti. Předmět, který vypadne z okna nad touto střechou, ale v posledních letech i silné krupobití nebo nadměrná zátěž sněhu – to vše by příliš slabé sklo mohlo rozbít. Proto je třeba volit bezpečnostní tabule. U menších tabulí vystačíte s jednoduchým sklem tloušťky alespoň 8 mm, u větších už ale rozhodně sáhněte po lepeném skle. Je slepené ze dvou vrstev, mezi nimi je pak ještě bezpečnostní fólie.

Je možno použít i drátové bezpečnostní sklo, ale to nevypadá příliš dobře – jsou ovšem místa, kde se z jeho síťového vzhledu dá udělat přednost. Těžké sklo můžete ve střešních tabulích nahradit komůrkovým polykarbonátem. Je prakticky nerozbitný, světlo propouští dobře a tepelně celkem dobře izoluje zahradu proti letnímu přehřívání. Největší jeho výhodou je samozřejmě nízká hmotnost, která umožňuje lehčí nosnou konstrukci. Když zvolíte sklo, nezapomeňte na to, že střechou proudí dovnitř nejvíc slunečních paprsků – kromě bezpečnostní fólie by tedy střešní sklo mělo být potažené neviditelnou vrstvou kovu – ta odráží tepelné paprsky a UV záření, takže v létě nebudete bojovat s nadměrným přehříváním prostoru uvnitř.
Svislé zasklení se provádí izolačními dvojskly nebo trojskly. Pokovení zde není třeba – naopak, nízké zimní sluníčko pomáhá prostor zimní zahrady ohřát, což jistě uvítáte. Na co ovšem nezapomínejte, je zastínění. Oslňující slunce nemusí být vždycky příjemné, navíc v létě přece jen může hřát až příliš. Kvůli propustnosti tepla je nejlepší zastínění vnější – ať už roletami, žaluziemi nebo markýzou. Vnitřní žaluzie totiž sice poskytnou stín, ale teplo pustí dovnitř. Nejpohodlnější je systém vnějších žaluzií, ideálně lehkých hliníkových, ovládaných zevnitř elektrickým motorkem.
Dalším důležitým faktorem pro komfort zimní zahrady je větrání. Otvírací mohou být střešní okna – pak k nim ovšem potřebujete elektrické ovládání, nebudete k nim přece pokaždé šplhat na štaflích. Odvětrání střechou je praktické – horký vzduch proudí vzhůru, takže dochází k přirozenému koloběhu. Když je střecha pevná, je třeba řešit otvírání oken tak, aby vzduch proudil. Nejlépe je zvolit možnost širokého otevření posuvnými skly na straně, kterou lze procházet do zahrady – propojení domu a přírody je tak v létě úplné. Na kratších stranách pak zajistěte možnost otvírání alespoň menších oken, aby bylo možno vytvořit příčné větrání.

Čím a jak topit

Velké prosklené plochy tvořící přechod mezi studeným vnějším a teplým vnitřním prostředím, mívají tendenci se rosit. Zabráníte tomu tím, že topidla umístíte podél prosklených ploch, nejlépe do podlahy. Celoplošné podlahové topení ale kvůli vzniku tohoto kondenzátu na sklech vhodné není. Nejlepší jsou podlahové konvektory – fancoily – překryté mřížkou. Skrz ni proudí teplý vzduch vzhůru po sklech a osušuje je. Už při projektování zimní zahrady ale musíte pamatovat na to, že musí mít vyšší podezdění, aby se fancoily do podlahy vešly. Pokud toto řešení není možné, jsou na vytápění zimní zahrady šikovné třeba sálavé elektrické panely, zavěšené proti proskleným plochám. Souměrné teplo, které ohřívá nejen vzduch, ale i předměty, mají navíc rády i rostliny, které jistě spolu s vámi budou zimní zahradu obývat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zimní zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Toužíte po zimní zahradě? Co využít prostor nad garáží a vybudovat ji na její střeše? Máme pro vás inspiraci.

Jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník

Rady a tipy, jak se v zimě starat o zimní zahradu nebo skleník a seznámení se škůdci, kteří se mohou v zimní zahradě vyskytnout.

Lapače škůdců v zimní zahradě

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem jak udržet zimní zahradu čistou od škůdců.

ZOO Hluboká

Pozvánka do Zoologické zahrady v Hluboké.

Originální nápady do interiéru

Úprava sklonu střechy zimní zahrady a originální akvárium se studenovodními rybami

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.