Vypěstujte si na zahradě muchovník

Muchovník (Amelanchier) je okrasná dřevina, konkrétně keř, jehož plody jsou jedlé a dokonce velmi chutné. Tato dřevina, původem ze Severní Ameriky, je však v českých zahradách velmi oblíbená také proto, že se takříkajíc „pěstuje sama“.

Vypěstujte si na zahradě muchovník
Vypěstujte si na zahradě muchovník (Zdroj: archiv redakce)

Keřů z rodu Amelanchier je skutečně velké množství. Jen u nás se jich pěstuje několik desítek. Všechny jednotlivé druhy se liší – ať už tvarem listů, výškou kmene či barvou a chutí plodů.

V průměru může muchovník dorůstat až do výšky zhruba 6m. Na jaře tuto okrasnou dřevinu doslova zalije záplava bílých květů, které se později promění v tmavé bobulovité plody, podobné borůvkám. Bobule mají tak sladkou příchuť, že až připomínají marcipán. Toto ovoce je však daleko zdravější než klasické zahradní borůvky. Obsahuje totiž obsahují více vápníku, draslíku, hořčíku a železa.  Muchovníkové plody můžete i tepelně zpracovat nebo sušit.

Pěstování

Jak už bylo řečeno, muchovník není nikterak náročná dřevina. V zahradě má raději slunná či pohostinná místa, nežli silné slunce. Nevyžaduje ani speciální kvalitu a složení půdy. Muchovník můžete pěstovat dvěma způsoby – jako zakrslý stromek s holým kmínkem nebo jako klasický keř. V případě, že toužíte po „muchovníkové bonsai“, odřízněte od nejsilnějšího a nejrovnějšího kmínku všechny postranní větve, zhruba do výšky 1 m nad zemí. Pro keřovité pěstování se seřezávají pouze kmínky, které rostou blízko u sebe.

Správnou vzdálenost rozestupu – asi 3 m – byste měly dodržovat i při samotné výsadbě muchovníku. Květy jsou odolné proti mrazu, snesou i -5 °C, proto je vhodný i jako dřevina k výsadbě živého plotu. Muchovníky totiž nejsou napadány téměř žádnými chorobami ani škůdci.

Rostliny začnou plodit už třetím rokem po výsadbě, a to po dobu 40 až 50 let. Hnojí se přiměřeně – kolem kmene se nasype kompost nebo můžete použít hnojivo pro okrasné keře. Každoročně muchovník seřezávejte podobně, jako rybíz. Rozmnožuje se výsevem na jaře, dělením a štěpováním.

Lahodný i blahodárný muchovník

Bobulovité plody muchovníku jsou pro lidský organismus velmi zdravé. Podporují celkovou imunitu a jsou také vynikající prevencí proti žaludečním onemocněním. Existují i farmaceutické doplňky stravy, které příznivě ovlivňují léčbu onkologických pacientů. Nejen plody, ale například i listy muchovníku jsou konzumovatelné. Listy se suší a připravuje se z nich čaj, který příznivě působí na trávicí soustavu a je dobrý i na detoxikaci organismu.

TIP: Recepty z muchovníku

Muchovníková marmeláda

1 kg muchovníků
40 dkg třtinového cukru
1/2 lžičky mleté skořice
4 hřebíčky
1 dcl červeného nebo bílého vína
1/2 lžičky kyseliny citronové

Postup:

Muchovníky propláchneme a  necháme okapat. Vsypeme plody do hrnce, podlijeme vínem a vaříme asi 15 minut. Pak přidáme cukr, skořici, roztlučený hřebíček a vaříme do měkka. Ke konci varu plody mírně rozmačkáme a přidáme kyselinu citrónovou. Horkou směs nalijeme do malých skleniček, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Muchovníkové keksy

120 g sušených plodů muchovníku
60 g práškového cukru
60 g másla
1 balíček prášku do pečiva
1 ks většího vejce
kapka vanilkové esence
troška mléka

Postup:

Utřeme máslo s cukrem, rozšleháme s vejcem a vanilkou, vyválíme v proseté mouce. Přidáme tolik mléka, aby se vytvořila hladká směs. Nakonec vmícháme sušený muchovník, směs nalijeme do pohárků z mastného papíru, ty postavíme na plech a pečeme v troubě předehřáté na 190 °C asi 20 minut, až směs ztuhne.

Muchovníkové víno

250 ml šťávy muchovníku
130 ml šťávy z červeného rybízu
500 ml vody
balíček živné soli a balíček kvasinek na výrobu vín (koupíte v drogerii)
190 g krystalového cukru

Postup:

Plody muchovníku a červený rybíz vylisujeme. Šťávy odměříme přesnou měrkou a v doporučeném poměru smícháme. Přidáme vodu, vmícháme odvážený krystalový cukr, přisypeme živnou sůl pro kvasinky a balíček kvasinek. Úzkostlivě dodržujeme čistotu. Směs po promíchání přelijeme do skleněné láhve s kvasnou zátkou a necháme kvasit. Po bouřlivém kvašení se začne tekutina sama čistit. Hadičkou stáhneme čistý nápoj, na dně zůstanou zbytky ovoce a kal. Nápoj plníme do čistých, nejlépe vyvařených láhví a dobře zazátkujeme. Uskladníme v chladu a temnu.

Muchovníkový kompot

1 kg očištěných, odstopkování a umytých plodů
400-450 g cukru
2 dcl vody

Postup:

Do hrnce nalijeme vodu, nasypeme cukr a přidáme plody. Ohříváme za stálého míchání do varu a při této teplotě krátce (5 min.) povaříme. Nakonec přidáme šťávu z 1 / 2 z citronu, nebo polovinu čajové lžičky kyseliny citrónové a promícháme. Horkou směs nalijeme do 2 dl sklenic až těsně po okraj a uzavřeme. Pokud tyto plody připravujeme v směsi např. z jahodami, malinami, rybízem nemusíme přidávat kyselinu citrónovou, resp. šťávu z citronu.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Borůvka alaska

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková představuje odrůdu borůvky, která je známá pod názvem borůvka alaska. Provádí výsadbu a vysvětluje, jak ji pěstovat.

Jaké ovocné keře pěstovat na zahradě

Ovocné keře jako borůvka, rybíz, angrešt nebo ostružiníky jsou u nás běžné. Existuje ale ještě spousta dalších, které se dají pěstovat i v našich podmínkách.

Jak pěstovat tomel

Martin vám prozradí, co za rostlinu je tomel, jak roste a plodí. Jejich pěstování je snadné, ale rozmnožování už je složitější. Plody jsou velmi chutné a zdravé.

Pěstování dužnoplodé růže

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.

Cyclanthera

Znáte cyclantheru? V naší reportáži se dozvíte jak ji pěstovat i využít.

Podzimní plody

Podzimní plody krásně zdobí všelijaké stromy i přes zimu. Mají barvu od sytě červené až po žlutou a ptáčkové je přes zimu využívají jako potravu.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.